9.3.2019 | Barbora, Jana a Petra | 5 komentářů

Otázky a odpovědi

Když jsme vyhlašovaly soutěž o předplatné, ani ve snu nás nenapadlo, jaký bude mít ohlas. Počet vyplněných dotazníků nás mile překvapil, ale ještě větší radost jsme měly z toho, že jste je vyplnily opravdu poctivě, a proto jsme se i my rozhodly rozepsat odpovědi a věnovat jim celý článek.

Jako první bychom vám chtěly poděkovat za krásná slova i od těch, kdo předplatné zatím nemají. Zároveň vám ještě jednou děkujeme za váš ohlas na předplatné – především díky těm z vás, kdo si předplatné nakonec objednaly, jsme ustály náročný loňský rok, kdy Petra otevřela vlastní kavárnu, v níž pracuje jako 10 v 1 a zároveň Jana začala po mateřské pauze pracovat na plný úvazek. Web by bez vás totiž s velkou pravděpodobností skončil.

Teď už ale k vašim dotazům:

Jak to všechno stíháte? 🙂

Někdy opravdu těžce. Web není náš zdroj obživy, a protože hypotéky platíme ze svých hlavních zaměstnání, těžko se našim rodinám občas vysvětluje, že musíme ještě udělat pár fotek nebo došít tady ten lemík. Naštěstí máme vás, což je náš hlavní hnací motor.

Niekedy sa zamýšľam, ako popri deťoch a práci dokážete šiť také precízne a niekedy časovo dosť náročné modely…

Kousek po kousku. Občas se o děti stará manžel či babička, což je ideální čas na stříhání a šití u stroje, rodinný večer je pak možné strávit s jehlou v ruce. A když má člověk deadline v podobě článku, popožene to k šití i toho největšího prokrastinátora. Asi všechny můžeme říct, že jsme toho nikdy neušily tolik jako v éře Stehu.

Jak to bude s počtem článků za týden? Budou každý týden tři?

K původně dvěma článkům týdně jsme postupně přidaly s výjimkami odrážející naše pracovní zatížení každou druhou sobotu další kratší článek a s takovým schématem počítáme i do budoucna.

Nešlo by mít možnost si zaplatit jen některé články?

Takových otázek se nám sešla celá řada, ale bohužel vás musíme zklamat. Možné by to za stávající situace nebylo pro technickou náročnost a velké poplatky za drobné platby – bylo by potřeba opravdu velké množství jednotlivě zakoupených článků, aby se zaplatily náklady, navíc by jeden článek musel stát kolem 50 korun.

Po kliknutí na odkaz se občas stane, že se otevře v původním okně. Nešlo by s tím něco udělat?

Za toto se omlouváme. Snažíme se, aby se to nestávalo. Variantu, kdy se otevře odkaz v novém okně, musíme zadávat ručně a někdy nám to prostě unikne. Slibujeme, že si budeme dávat větší pozor. 🙂

Líbí se mi časopis Patrones, dostala jsem jako dárek 2 čísla německé verze Nähtrends – je možné časopis sehnat někde u nás? A nechcete ho začít vydávat v češtině?

Ta možnost je, ale nevíme, jak moc reálná. Nähtrends jako takové jdou do naší distribuční sítě, ale nevíme, zda je někdo vůbec bere na prodejny. Možná kdybyste v místních trafikách vznesly dotaz, mohli by vám vyjít vstříc. Přemýšlely jsme i o možnosti mít časopis v našem eshopu, ale právě distribuce tisku a jeho remitenty jsou poměrně specifické, proto jsme od toho odstoupily. Navíc by se časopis ještě prodražil o poštovné. Pro nás nejschůdnější variantou se stala ta, že jej máme objednaný z Německa a pravidelně nám tak chodí do schránky. Případně lze objednat přímo ve Španělsku jednotlivá čísla časopisu na e-mailové adrese suscripciones@rba.es, posílání se za poslední rok dosti zlepšilo a pošta stojí jen 4 eura (Časopis dorazí zhruba za měsíc).

Návody v cizím jazyce jsou občas zapeklité i pro nás a vydávat Patrones v češtině by bylo splnění snu, ale bohužel na to nemáme kapacity. Pokud ale s nějakým návodem bojujete, nebojte se nás zeptat v diskuzi či mailem. Pokud tam nebude nějaký uzel, rády pomůžeme.

Je škoda, že už neuveřejňujete skoro žádné nové články neodemčené. Proč jste zpoplatnily i články, které na Stehu byly už před jeho změnou?

Na našem webu je momentálně přes 120 článků zdarma. Celkem pak necelých 320. To znamená, že více jak jedna třetina článků je otevřená. Můžete si je vyfiltrovat v kolonce Články – Zdarma.

Zpoplatnění starších článků je celkem obvyklým krokem u webů, které předplatné zavádějí.

Jak zjistím, kdy mi expiruje předplatné?

Začátkem března jsme přidaly informaci o expiraci předplatného do profilu.

Mrzí mě nepřístupnost starých článků po skončení předplatného. Ráda bych se k předplatnému chovala jako k fyzicky koupeným časopisům, tedy se mohla ke článkům vracet. Nicméně držím palce, mám vás moc ráda.

Naše předplatné se od fyzicky koupených časopisů liší v jedné zásadní věci a to v tom, že s předplatným získáte přístup do celého archivu – pokud si jedno číslo tištěného časopisu nekoupíte, tak máte prostě ve chvíli, kdy je náklad vyprodaný, smůlu. A děkujeme.

Proč je předplatné tak drahé? Zahraniční předplatné časopisů stojí mnohem méně.

Předplatné nám zbylo jako nejrozumnější varianta financování. Na našich stránkách nenajdete žádnou reklamu, nedostáváme žádné dárky, slevy či snad finanční odměny za to, že o něčem či někom napíšeme. Součástí ceny předplatného je tudíž 100% autenticita.

Snažily jsme se o nějakou rozumnou hladinu, vycházely jsme z toho, že stovku za měsíc utratí za zbytečnosti téměř každý. Chápeme ale, že pokud je člověk v nedobré finanční situaci, jsou peníze za předplatné určitou investicí. Ale věřte, že i získání znalostí a vědomostí, které vám nyní předáváme, bylo (a stále je) nemalou investicí i pro nás – jak z časového, tak finančního hlediska.

Srovnávat český trh s těmi zahraničními dost dobře nejde kvůli jeho velikosti. Tudíž i množství lidí, kteří si daný produkt jsou ochotni zakoupit, je mnohem menší. Předplatné amerických verzí módních časopisů ostatně stojí zlomek toho, co českých mutací (například u Vogue je rozdíl devítinásobný v neprospěch českých čtenářů).

Mrzí mě, že nefunguje diskuze, že na hodně dotazů se nedostane odpovědi. A také mě mrzí, že je čím dál tím vidět, že se kolem tvůrkyň webu utvořila skupinka privilegovaných (účastnic kurzů nebo poloprofi švadlenek), kterým je poskytován jiný servis, co se týká rad.

Někdy není v našich silách odpovídat každý den a než se třeba k odpovědi dostaneme, zapadne nebo zapomeneme, myslíme si, že odpoví jiná z nás… Prostě ačkoliv se snažíme odpovídat poctivě a nejsme si vědomy toho, že by některá otázka zůstala bez odpovědi, velmi se omlouváme těm, kterých se to týká. Pokud by podobná situace nastala a vy jste tápaly, napište nám, prosím, na mail. Bereme to ale tak, že ne nutně na každý dotaz musíme odpovídat my, takže když vidíme, že otázka byla zodpovězena a k odpovědi nemáme žádné doplnění či radu, už nic nepíšeme. V žádném případě čtenářky nekastujeme na privilegované a neprivilegované. Pokud ale už někoho známe z kurzu, víme mnohem víc o jeho stylu a šicích schopnostech a naše rady pak logicky mohlou být konkrétnější a individuálnější.

Při pročítání odpovědí na dotazník nás velmi potěšilo, že se vám celkové zaměření webu líbí. Velká část z vás nejraději čte články o vyšší krejčovině, ale nebojte, zamýšlíme se i nad začátečnickými tématy a určitě nepřestaneme psát i o rychlejších, každodenních projektech.

Chtěly bychom se s vámi  podělit i o jednu novinku: celou změnu webu na předplatitelský časopis a jeho přestavbu, která byla vzhledem k tomu, že původní stránky byly stavěné dost lowcostově a absolutně nezvládaly počty návštěvníků, nutná, jsme byly schopné ufinancovat z loňských výnosů z předplatného (jste prostě úžasné, co dodat víc). Z toho důvodu jsme se rozhodly pro větší frekvenci předplatitelských soutěží (cca 5-6 ročně) s hodnotnějšími cenami než doposud. Jedna z těchto soutěží probíhá do zítřka a soutěžíme o místo na našem dubnovém víkendovém kurzu!

 

0 0 hlasů
Article Rating
Článek pro Vás napsala Barbora (09.03.2019/9:09)
Kategorie: Odstřižky...
Odebírat
Upozornit na
5 Komentáře
nejstarší
nejnovější
Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
PetraH
4 let

Ještě mám jednu otázku, kterou jsem v dotazníku nepoložila – stíháte ty ušité modely unosit (při této frekvenci výroby)? Já mám z loňska tři nové kabáty a nevím, který nosit dřív 🙂 O praskajícím šatníku nemluvě… 😉

Jana
Admin
4 let
Odpověď na komentář  PetraH

Zas tolik toho teda nešiju. 😀 V kombinaci s tím, že si koupím jen čas od času džíny, jinak nic, je můj šatník tak akorát…

Petra
4 let
Odpověď na komentář  PetraH

Já bych potřebovala ušít tak 3x víc věcí, abych řešila, že je neunosím 🙂 Ale je fakt, že mám dvě domácnosti a jsem líná pořád vše převážet, takže mám dva (malé) šatníky.

olina
4 let

Moc děkuji. Za váš čas, nápady a taky za přehled o expiraci – stíhám jen tak-tak.

Vendula
4 let

Vím, že se opakuji, ale já vás stejně obdivuji, jak to všechno stíháte a zvládáte. Děkuji za vaši skvělou práci a přeji hodně sil i nadšení do dalších ročníků :-).

5
0
Děkuji za vaše názory, prosím komentujte.x