28.2.2019 | Barbora | 1 komentář

Špendlíky

Není špendlík jako špendlík…

Špendlíky patří mezi základní šicí pomůcky a má je doma stoprocentně každá z nás. Asi si šití bez nich dokážete jen těžko představit. Jistě, šlo by je zaměnit za různé svorky, ale jejich použití není až tak praktické a proto se používají jen na materiály, ve kterých by dírky zanechaly viditelné stopy.

Když jsem byla malá, mívali jsme doma špendlíky bez hlaviček a pak krabičku špendlíků s barevnými hlavičkami, které byly pečlivě střeženy. Až později jsem zjistila, že to byl mix s hlavičkami plastovými a skleněnými. Ty plastové mi totiž pustily barvu do paličkované krajky natužené na herduli 🙂 Ale i tak byly pro mne špendlíky s barevnou kulatou hlavičkou příjemnější než ty bezhlavičkové, což trvá dodnes. Když jsem pak byla na šicím kurzu, s údivem jsem zjistila, že mezi špendlíky jsou propastné rozdíly. Objednala jsem si tedy na zkoušku více druhů a postupem času si zažila systém, kdy každý druh špendlíků používám na něco jiného a mám je uloženy v různě barevných magnetických miskách.

Špendlíky existují v různých délkách a průměrech a liší se právě i hlavičkou. Mezi nejznámější značky špendlíků patří Bohin, Clover či KOH-I-NOOR.

Ocelové špendlíky bez hlavičky nemusí každému vyhovovat, ale je prý možné si na ně bez problémů zvyknout. Já osobně je nemám ráda, protože se mi špatně berou do ruky a jsou hůř vidět. Nicméně v couture domech se setkáte většinou právě s jejich používáním. Tyto špendlíky tam totiž kupují na kila a pokud jste zhlédly inspirační video o tvorbě modelu č. 5 z Janina článku o vysoké krejčovině, jistě jste si všimly, že při tvorbě kabátu jich použili opravdu hodně.

Špendlíky s barevnou hlavičkou ji mají buďto z plastu nebo skleněnou. Ty s plastovou hlavičkou nedoporučuji vůbec. Při žehlení, pokud je z látky nevyndáte, můžete jejich hlavičku roztavit a ta pak dokáže rozešitou věc natavením barevného plastu dočista zničit.

0 0 hlasů
Article Rating

Článek je přístupný pouze předplatitelům.

Pokud máte zaplacené členství, tak se stačí přihlásit.

Pokud nemáte zaplacené členství, tak ho můžete zakoupit zde.

Článek pro Vás napsala Barbora (28.02.2019/12:01)
Kategorie: Začínáme se šitím
1
0
Děkuji za vaše názory, prosím komentujte.x