Není špendlík jako špendlík…
Špendlíky patří mezi základní šicí pomůcky a má je doma stoprocentně každá z nás. Asi si šití bez nich dokážete jen těžko představit. Jistě, šlo by je zaměnit za různé svorky, ale jejich použití není až tak praktické a proto se používají jen na materiály, ve kterých by dírky zanechaly viditelné stopy.
Když jsem byla malá, mívali jsme doma špendlíky bez hlaviček a pak krabičku špendlíků s barevnými hlavičkami, které byly pečlivě střeženy. Až později jsem zjistila, že to byl mix s hlavičkami plastovými a skleněnými. Ty plastové mi totiž pustily barvu do paličkované krajky natužené na herduli 🙂 Ale i tak byly pro mne špendlíky s barevnou kulatou hlavičkou příjemnější než ty bezhlavičkové, což trvá dodnes. Když jsem pak byla na šicím kurzu, s údivem jsem zjistila, že mezi špendlíky jsou propastné rozdíly. Objednala jsem si tedy na zkoušku více druhů a postupem času si zažila systém, kdy každý druh špendlíků používám na něco jiného a mám je uloženy v různě barevných magnetických miskách.
Špendlíky existují v různých délkách a průměrech a liší se právě i hlavičkou. Mezi nejznámější značky špendlíků patří Bohin, Clover či KOH-I-NOOR.
Ocelové špendlíky bez hlavičky nemusí každému vyhovovat, ale je prý možné si na ně bez problémů zvyknout. Já osobně je nemám ráda, protože se mi špatně berou do ruky a jsou hůř vidět. Nicméně v couture domech se setkáte většinou právě s jejich používáním. Tyto špendlíky tam totiž kupují na kila a pokud jste zhlédly inspirační video o tvorbě modelu č. 5 z Janina článku o vysoké krejčovině, jistě jste si všimly, že při tvorbě kabátu jich použili opravdu hodně.
Špendlíky s barevnou hlavičkou ji mají buďto z plastu nebo skleněnou. Ty s plastovou hlavičkou nedoporučuji vůbec. Při žehlení, pokud je z látky nevyndáte, můžete jejich hlavičku roztavit a ta pak dokáže rozešitou věc natavením barevného plastu dočista zničit.