25.2.2019 | Barbora a Jana | 12 komentářů

Šijte s námi koženou kabelku – materiály a střihy

Kabelky se nosí ze spousty různých materiálů. Od látky přes koženku či kůži až po například zvláštnější materiály jako gumový recyklát či korek. Látkové kabelky a tašky a jsou poměrně oblíbené a stejně tak i jejich tvorba. Pokud kouknete na Fler, uvidíte, že možností je spousta a fantazii se meze nekladou. Jde jen o to pak s jasnou hlavou usoudit, zda je dílko nositelné či nikoliv.

My jsme se rozhodly, že se pustíme rovnou do šití kožených kabelek. Kůže je přeci jen tradiční materiál, velmi pěkně vypadá, a to většinou i po letech (což u ostatních materiálů neplatí).

Kůže zpracovaná pro další výrobu se nazývá useň, nicméně my budeme používat slovo kůže jako synonymum. Možná teď zkoušíte namítat, že je nedostupná a nedá se sehnat nebo že je drahá. A právě proto jsme tu my, abychom vám daly pár tipů, kde a jak kůži vybrat. Je totiž žádoucí si kůži na projekt vybrat osobně, přes internet je to poměrně složité. Nejen že neodhadnete pořádně množství, ale ani barva a potažmo tloušťka kůže by pak nemusela být to pravé. Kůže se kupují v kusech. Ne po metrech, ale po násobcích zvířat. Takže je celkem běžné, že pak z obchodu budete odcházet s půlkou krávy či jednou celou kozinkou :-). Existuje spousta druhů zvířat, ze kterých je možné kůži sehnat. Liší se právě většinou silou kůže a tím pádem pak i použitím. Kravská kůže bývá těžká a hutná, zatímco kůzlečí kůže jemňoučká.

Při nákupu přes internet je to opravdu složité. Nejenže neodhadnete ten správný materiál, ale asi vás i zarazí cena, která je většinou psaná pouze orientačně a to za dm2. Když jsem před pár lety sháněla kůži na své šaty, podařilo se mi to přes internet vyřešit – ale bylo to jen díky ochotě jednoho zaměstnace koželužny, který mi nejprve poslal vhodné předvybrané vzorky, abych si mohla vybrat tloušťku a poté mi ve skladu vybral několik kůží tak, abych se na ně vešla se střihovými díly. To bylo vše zjednodušeno tím, že jsem chtěla černou barvu a věděla jsem, že budu šít přiléhavé pouzdrové šaty. U kabelek je to poněkud složitější. Vždy záleží na daném modelu, někdy se mohou druhy kůží i kombinovat a proto na jednu část potřebujete něco pevnějšího a na další část zase něco víc ohebného. Proto vám dnes dopručíme dva obchody, kde si kůži osobně jistojistě vyberete. Když už se vydáte na nákup, rozhodně si vemte s sebou už i střih, ušetříte si tím nemalé starosti.

U výběru kůží byste si měly dát pozor na dva parametry: tloušťku a tuhost. Rozhodně neplatí, že čím tužší, tím tlustější kůže. Pokud chcete šít ležérnější, tolik netvarovaný styl tašky, volte spíše měkčí kůže, naopak u tašek s přísnějšími liniemi volte tužší kůže. U tloušťky kůže je pak limitací šicí stroj. Pokud toužíte po hrubých kabelách ze supertuhé kůže, je potřeba je šít v ruce.

Některé kůže možná budete potřebovat při šití ještě i vyztužit. Nejvíce se na to používá materiál zvaný Decovil. Jedná se o materiál z produkce Vlieselinu. Existuje ve dvou variantách podle tuhosti. Na první pohled i omak máte pocit, že je to silnější papír potažený z jedné strany lepidlem k nažehlení, nicméně je to kompozit polyesteru, viskózy a poyamidu.

Jako výztuhu můžete použít i třísločinněnou kůži (to jsou ty hodně tuhé) o síle 0,8 mm.

Ale teď již k možnostem, kam se můžete jít na kůže podívat a kde jsme nakupovaly my.

Praha – Aped

Aped má celkem velký výběr, až mne to i překvapilo, protože u nich naleznete kůže od těch jemných až po lakované či metalické. Od malých kousků po velké, od bílé barvy až po černou. Kůže se u nich kupují na váhu a když se poptáte, tak vám velmi ochotná paní ukáže i poměrně velké množství kůží, na které mají 50% slevu. Jejich sortiment najdete ne v hlavním skladu Apedu, ale v budově naproti přes dvorek.

Brno – Solidus

Tento obchod začínal právě s dovozem kůží, takže v něm najdete poměrně velký výběr třeba i kůží s potiskem. Pokud chcete klasické kabelkové barvy, tak tam se sortiment neustále obnovuje, u barevnějších kůží záleží, co majitelé přivezou z nákupní cesty do Itálie (ze které se mimochodem právě vrátili, takže obchod je plný novinek). Kůže se kupuje po celých usních, přičemž například půl krávy má zhruba 1,5-2 metry čtvereční. Metr pak vychází na 1300 korun včetně DPH.

Střihy

Střihy volte spíše jednodušší. Pro začátek mohu doporučit střihy z knihy Leather Bags, které počítají s tím, že budete šít kůži na domácím stroji, takže mají co nejméně vrstev.

Velké množství designerských střihů najdete na stránce LeatherCraftPatterns.

Střihy ze stránky Craftmangus mají tu výhodu, že jsou k nim dispozici videa s přesným postupem. Díky mnoha vrstvám se velká část jejich kabelek šije v ruce, ale zase budete mít kus, který vám vydrží opravdu dlouho.

Kování

Možná jste měly obavy, že nejsložitější je vybrat právě kůži. Ale mohu vás ujistit, že ten největší boj nastane v momentě, kdy budete chtít pro svůj výrobek sehnat právě kovové komponenty.

Slušnou nabídku mají v brněnském Solidusu.

 

Možná budete mít to štěstí, že zrovna ve vašem městě sídlí dobře zásobený obchod se zbožím pro kutily. Dříve jste takové mohly najít pod názvem Řempo. V jejich nabídce většinou naleznete to úplně nejzákladnější, co budete potřebovat – jednoduchá magnetická zapínání, D-kroužky, karabinky, nýty….

Nepočítejte ale asi s tím, že se vám tam zadaří koupit pěkné a designové kabelkové zavírání. S tím je největší problém, ale jsou to právě tyto drobnosti, které výsledné dílo posunou na úplně jinou úroveň. Něco málo je možné sehnat v galanteriích anebo risknout objednání například z Aliexpresu. Když zadáte například heslo “handbag closures“, “leather handbag accessories” nebo “metal accessories for handbags” dostanete spoustu odkazů, ze kterých se vám bude určitě něco líbit.

Pro objednání přes internet bychom doporučily i eshop pražského obchodu Kutil Florenc – jejich nabídka je poměrně velká a přehledná. Seženete u nich vše od lepidel po drobné sedlářské nářadí, jako jsou šídla, hranořízky apod.

 

0 0 hlasů
Article Rating
Článek pro Vás napsala Barbora (25.02.2019/2:19)
Kategorie: kabelka, Šijte s námi
Odebírat
Upozornit na
12 Komentáře
nejstarší
nejnovější
Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Vendula
4 let

V Praze ve Vítězné ulici (Ujezd) jsou kutilské potřeby, tam by se myslím také mohlo něco najít (ať už materiál nebo pomůcky).
http://www.kutilujezd.cz/sortiment/zbozi-01/

whitehorse
4 let

V brně by se nějaké kůže daly sehnat i v Karsu roh Ponavka a Cejl.

Jana
Admin
4 let
Odpověď na komentář  whitehorse

Ten je podle mě zrušený.

kristynacipova
Odpověď na komentář  Jana

no, nějaké kůže mají i v tom Řempu, co je za tím Karsem.

whitehorse
4 let
Odpověď na komentář  Jana

vím, že rušili Kars na tkalcovské a něco z něj je přesunuto na malinák tak díky za informaci, že tam už pro kůže nemám chodit 🙁
ale dívám se, že mají i eshop (jent am nejsou ty kůže) https://www.kars-brno.cz/rady-a-tipy/s-kuzi-na-zed/ ale je zde zmínka o prodejně Cejl 3, že stále funguje.

Jana
Admin
4 let
Odpověď na komentář  whitehorse

Tak to zrušili jiný Kars, nechodím do nich, tak se v nich nevyznám. 🙂

R.
R.
4 let
Odpověď na komentář  Jana

Zrušený je ten na Tkalcovské. Základní kování, koženky a nějaké kůže mají právě v tom Karsu na rohu Cejlu a Ponávky (Cejl 3). Ale jenom kvůli kůžím se tam snad ani nevyplatí chodit, půlka krávy a ještě barevná se tam rozhodně nesežene. Mají spíš zbytky a odřezky na váhu.

kristynacipova

kůže se dá sehnat ještě u Kutil Florenc – v Praze. Mají tam i kování a nástroje proruční šití kůže. Jinak slušný výběr kování je i na http://www.pethardware.com. Nevýhoda je však, že leckdy musí člověk koupit velké množství od druhu. Jinak zahraniční typ na kování je emmalinebags.com

kristynacipova
Odpověď na komentář  Barbora

Aha, tak já jsem na Ali nekoukla, ale snažila jsem se propočítat nejlevnější variantu. Pokud člověk objedná zboží za max 30CAD (=500Kč), tak platí poštovné 9CAD (150Kč). Zároveň je to částka, za kterou se neplatí clo a takové ty poplatky na poště. Když už byste objednala zboží třeba za 35CAD, tak to poštovné je víc než dvojnásobné a navíc platíte ty poplatky na celnici, což činí dalších 21% z částky navíc. To je absolutně šílené.

Irena
4 let

V Praze je ještě obchod Karo leather: http://www.karo-leather.com. Osobní zkušenost však s tímto obchodem nemám…

12
0
Děkuji za vaše názory, prosím komentujte.x