7.2.2019 | Jana | 6 komentářů

Šití z umělých kožešin II.

V minulém díle našeho miniseriálu jsme začaly asi s tím nejtěžším, co vás při šití umělých kožešin čeká, a to je stylová volba. Ostatní tak strašné není, protože kožešina vám toho hodně odpustí.

Dnes se tedy vrhneme na technickou stránku. Umělé kožešiny můžeme rozdělit na kožešiny s pleteným a s tkaným podkladem. Pletený podklad je častější a jeho hlavní výhoda je, že se netřepí – díky tomu můžeme přistupovat k šití umělotin stejně jako k šití z pravých kožešin. Z kožešnické výroby je převzatá i většina technik, které budu prezentovat, nicméně i ty se mohou lišit kožešník od kožešníka. (Vzpomínáte na Bářina medvěda? Ten byl původně celý podlepený, my ale budeme používat jiné techniky a ani si nedokážu představit, jak v domácích podmínkách kvalitně nažehlit výztuhu na cokoliv s dlouhým vlasem). Věnovat se budeme i kožešinám s tkaným základem, celé šití s nimi je ale pracnější (pokud nemáte kožešinu s krátkým chlupem), takže radím se primárně koukat po pleteném základu. V případě, že budete chtít totálně přešít či jen upravit starší kožich, můžete tyto techniky použít také.

A jak takový umělý kožíšek vybrat? Nejdůležitější kritérium výběru umělé kožešiny je, že se vám bude líbit. Pokud najdete takovou, co vám bude připadat kvalitní a pěkná, máte vyhráno. A kde nakupovat? Pěkné umělé kožešiny mají v brněnském Biltexu, kožíšky s krátkým chlupem pořídíte v látkách Mentalist (ty jsou opravdu krásné, manžel si ze mě dokonce dělal srandu, že se možná stanu obětí ochránců zvířat, navíc se z nich dobře šije), u Komolky ve Vídni, v Praze kromě obvyklých podezřelých občas docela překvapí i Látky Fiala, které se jinak spíše zaměřují na sortiment určený divadelním výtvarníkům.

Švy na umělých kožešinách nejsou téměř vidět, takže je kontraproduktivní vybírat si komplexní střihy. Naopak vybírejte střihy co nejjednodušší a nezapomínejte na slušivost: kožešiny s dlouhým chlupem v oversized střihu po kolena opravdu nejsou pro každého, a tím není myšlena výška ani šířka, ale spíš dojem ze sebe sama.

Kromě samotné kožešiny a podšívky (raději sáhněte po nějaké pevnější), budete potřebovat spoustu zvláštních pomůcek, které se normálně při šití nepoužívají – předně vysavač, nejlépe ruční. Dále něco na stříhání nebo řezání – stříhat můžete běžnými nůžkami, nebo si pořiďte zalamovací nůž (více o stříhání si povíme později). V některých případech bude potřeba oholit z kozešiny chlupy a na to budeme potřebovat elektrický holící strojek. Další důležitou pomůckou je permanentní nebo aqua fix, kterým si vyznačíte všechny důležité linie. Dále páska na vyztužení okrajů – existuje speciální páska v anglofonní literatuře zvaná cold tape, která je z jedné strany potažená lepidlem a tudíž ji lze rovnou použít, v naší kotlině se mi ji sehnat nepodařilo. Jako náhradu lze však použít herkules s tkalounem (krajinkou). A ještě poslední věc: hřeben s napichovátky na konci a kartáč.

V dnešním díle si projdeme jednotlivé techniky používané při šití z umělých kožešin a příště se můžete těšit na jedno velmi konkrétní šití.

Jako první si na kožešině vyznačte směr chlupu a to po celé ploše.

Poté vezměte střihové díly a bez přídavků je obkreslete permanentním nebo aqua fixem. U každého švu je potřeba vyztužit jeden z okrajů.

0 0 hlasů
Article Rating

Článek je přístupný pouze předplatitelům.

Pokud máte zaplacené členství, tak se stačí přihlásit.

Pokud nemáte zaplacené členství, tak ho můžete zakoupit zde.

Článek pro Vás napsala Jana (07.02.2019/11:13)
Kategorie: Techniky, Začínáme se šitím
6
0
Děkuji za vaše názory, prosím komentujte.x