17.1.2019 | Jana | 2 komentáře

Tipy pro šití v ruce

S vývojem šicích strojů začalo ruční šití ustupovat do pozadí. V dnešní době profesionální krejčové a švadleny v ruce téměř nešijí, protože tato činnost je časově a tudíž i ekonomicky náročná. V průmyslu se bez ručního šití obejdou šičky zcela a šít jen na stroji je i cílem části domácích švadlen. My máme k ručnímu šití velmi pozitivní vztah, protože funguje nejen jako prosté spojení kusu A s kusem B v určitém místě, ale i jako relax po náročném dni. Kolem ručního šití se však objevuje spoustu mýtů: je pomalé, zbytečné, ruční stehy nejsou trvanlivé a je to známka amatérské výroby.

Ruční šití je ale pomalé jen zpočátku. Postupně budete nabírat na tempu až do té míry, jaká vám je příjemná. Když šiji v ruce, jsem schopná vědomě šít daleko rychleji, než když nechávám stehy volně plynout. Při ručním šití máte mnohem větší kontrolu nad materiálem, je tudíž přesnější než šití na stroji; zároveň jsou ruční stehy minimálně stejně trvanlivé jako strojové šití.

Říkáte si, že teorie je hezká, ale že vy se při ručním šití spíš trápíte a prostě vám to nejde? Tady je několik tipů.

Na niti záleží

Nit by měla být co nejhladší, protože takové nitě se míň cuchají a když už se zacuchají, tak jdou rozplést. My máme skvělou zkušenost buď s hedvábnými nitěmi, které jsou ale dražší a méně trvanlivé, případně z polyesterových nití preferujeme ty od značky Güttermann či Mettler. Vlastnosti nitě se dají ale vylepšit! U přírodních vláken můžete pro zvýšenní trvanlivosti použít včelí vosk, který celou nit naimpregnuje a po jejím přežehlení pronikne do jednotlivých vláken. U umělých nití je voskování zbytečné, protože vosk do vláken nepronikne. Někdy se ale nitě doporučují přežehlit, aby byly hladší a ubylo napětí (o tom budu mluvit i později).

Dlouhá nitka – líná dívka

Tak tohle si připomínejte pokaždé, když budete stříhat právě navlečenou nit. Nit by měla sahat maximálně kousek pod váš loket.

Pokud bude delší, ztratíte na začátku šití čas a energii tím, že budete zbytečně natahovat ruku. Zároveň je větší pravděpodobnost, že se vám nit zacuchá, budete ji muset odstřihnout a převlíkat. V případě, že máte problém s navlékáním, doporučujeme se kouknout po nějakém navlékači.

0 0 hlasů
Article Rating

Článek je přístupný pouze předplatitelům.

Pokud máte zaplacené členství, tak se stačí přihlásit.

Pokud nemáte zaplacené členství, tak ho můžete zakoupit zde.

Článek pro Vás napsala Jana (17.01.2019/2:11)
Kategorie: Techniky, Vyšší krejčovina, Začínáme se šitím
2
0
Děkuji za vaše názory, prosím komentujte.x