20.12.2018 | Jana | 13 komentářů

Opáčko ze šití kabátu III

Je tu finále celého kabátového rychlokurzu! Pokud jste po otevření článku rychle srolovaly dolů, abyste viděly, jak kabát celkově dopadl, tak už víte, že vás čeká ještě jeden díl, který se bude věnovat tomuto konkrétnímu kabátu (dozvíte se tedy více o mojí inspiraci, úpravách střihu atd.), kde se také můžete těšit na fotky na postavě.

Dnes ale celý kabát dokončíme a začneme rukávy.

Před všitím rukávu je dobré si nejdříve stáhnout průramek v zadní části. Začínáme asi 5 cm od bočního švu a končíme asi 5 cm od ramenního, šijeme stehovkou a řetízkovým stehem, přičemž řetízky postupně lehce stahujeme. Nakonec tuto část vyžehlíme do hladka.

Rukávy je dobré ještě před vsazením zkompletovat (eventuálně i včetně podšívky) – vzhledem k menšímu množství materiálu je snadnější manipulace, což oceníte zejména při vyšívání knoflíkových dírek. Ještě před všíváním je tudíž nutné mít doladěnou délku rukávů.

A jaká má délka rukávů být? To je dost invididuální: v rozhodování, jak dlouhý má být rukáv, prý ale hraje roli i fakt, jestli jste mladší či starší sourozenec – ti starší většinou nosili věci do roztrhání a tak jsou zvyklí na kratší rukávy, ti mladší naopak na delší, a proto obě skupiny paradoxně preferují opačnou variantu. Vzhledem ke své výšce přes stoosmdesát si, ač mladší sourozenec, libuji v hodně dlouhých rukávech, což jsem jednu dobu i přeháněla. Rukávy by měly při předpažení končit zhruba u bodcovitého výběžku kosti loketní (prostě ta vyvýšenina na dolním konci předloktí), ale je to opravdu na vás. Dneska se nosí spíše kratší rukávy, ale u kabátů to není móda pro -10°C.

Rukávy na tomto kabátě jsou bez rozparků, více info, jak ušít rozparek, najdete v původní sérii.  Sešila jsem tedy oba švy na rukávu, vyztužila a začistila záložku.

Poté jsem už rovnou nastříhala celou podšívku, abych mohla podšít rukáv. Podšívka mi na samotný rukáv nevyšla, tak jsem zvolila zbytek smetanového saténu, ze kterého jsem nastříhala i šikmé proužky na lemování podšívky.

Podšívku můžete obecně stříhat podle střihu na vrchní oděv, ale v případě nějakého složitějšího členění se snažte švy co nejvíce eliminovat. Já jsem stříhala přední díl podšívky podle původního střihu, tj. s jedním pasovým záševkem. Švové přídavky nechejte obecně 1,5-2 cm, na krátkém švu rukávu stačí 1 cm, naopak na ramenních švech a rukávové hlavici si ponechte přídavky o šíři 4 cm.

Pro pohodlný pohyb se na zadním díle dělá záhyb 3-4 cm.

0 0 hlasů
Article Rating

Článek je přístupný pouze předplatitelům.

Pokud máte zaplacené členství, tak se stačí přihlásit.

Pokud nemáte zaplacené členství, tak ho můžete zakoupit zde.

Článek pro Vás napsala Jana (20.12.2018/3:17)
Kategorie: Techniky, Vyšší krejčovina
13
0
Děkuji za vaše názory, prosím komentujte.x