29.11.2018 | Barbora Jana | 36 komentářů

Vánoční dárky

Vánoce mají být svátky klidu, chvílí, kdy se při svitu svíček a za vůně pár kousků cukroví setkáváme s těmi, které máme na světě nejraději. Bohužel jsou to spíš svátky stresu, kdy začátkem adventu začíná shon, pečení 30 druhů cukroví a shánění dárků. My ženy to máme ještě o to těžší, protože často kupujeme dárky nejen pro celou svoji rodinu, ale i pro rodinu partnera a pak jsme ještě maximálně tři dny před Štědrým dnem dotázány, co bychom si asi tak přály my.

Místo celého toho shonu bychom proto chtěly nastávající advent zahájit tak, že si otevřeme lahev oblíbeného pití, ať už jde o ananasový džus či prosecco, nalijeme si a zasníme se nad tím, co bychom si k těm Vánocům fakt přály.

Jana

Jak jsem psala už v článku o svém šicím pokoji, moc bych si přála průmyslový šicí stroj. Bohužel ve chvíli, kdy na něj mám místo, jsme vyčerpali díky dokončování domu rozpočet až na dřeň a na osmdesátikilový dárek pod vánočním stromkem to moc nevypadá. Ale to nevadí, stejně se pojďte se mnou zasnít nad mým favoritem, protože Ježíšek přece může přijet i v únoru.

Jak jsem psala, rozhodovala jsem se mezi rovnostehem Texi Tronic 6 a strojem od značky Juki. Váhala jsem i proto, že stroj Juki o stejných vlastnostech stál dvakrát tolik než Texi, ale v mezičase se objevil u Juki nový model, který má stejně jako Texi suchou jehlu nebo servomotor v hlavě. Tento model, Juki 900B, je sice také dražší, ale dá se sehnat za cenu, kterou jsem ochotná zaplatit. (Juki 900B je nástupcem oblíbeného modelu 8700-7, který se postupně přestane vyrábět.)

V tomto případě opět zvítězilo srdce, protože mi mezi strojem Texi a Juki nepřijde nějaký zásadní rozdíl v komfortu šití nebo v parametrech (Texi má kupříkladu minimální rychlost šití 100 stehů za minutu, Juki 150, ale u Juki se mi lépe reguluje rychlost pedálem). Takže pokud nechcete utrácet, je Texi určitě výbornou volbou.

A abych pod tím stromečkem něco měla, vybrala jsem si knihu o šití kabelek z kůže. O ušití své vlastní kožené kabelky jsem uvažovala dlouho, dokonce mám koupený kurz na Craftsy, ale sledování videí je pro mě nudné, raději si přečtu knihu, kde mám větší přehled a snadněji se vracím k jednotlivým krokům.

K rozhodnutí, že přišel ten pravý čas na takový projekt, už mě popostrčil výběr kůží v nádherných barvách v brněnském Solidusu.

Bára

Mám pocit, že každé další Vánoce je plánování dárků horší a horší. A to nejen pro děti, manžela a další členy rodiny, ale i pro sebe. Sice si pokaždé říkáme, že si dárky dávat nebudeme, maximálně nějakou maličkost, ale ve finále se to stejně zvrhne k bezhlavému brouzdání po internetu a nákupu dárků, které možná ani obdarovaný nedocení. Náš tradiční adventní článek o výběru dárků pro švadlenky mne ale vždycky nakopne a věnuji pár hodin vymýšlení toho, co by udělalo radost mně a co by se mohlo líbit i mnohým z vás.

Jako každý rok si určitě nadělím nějakou knihu (no, možná i více), kterou objednám na bookdepository.com. Mám s touto firmou jen ty nejlepší zkušenosti, výběr knih je u nich opravdu velký, poštovné zdarma a doručení spolehlivé. Letos bych do své knihovničky ráda přivítala knihu, kterou Jana už několikrát doporučovala. Jedná se vlastně o takovou bibli pro úpravy střihů – Fitting and Pattern Alteration. Dlouho jsem její nákup odkládala, především kvůli ceně, ale myslím, že letos nastal ten správný čas.

A jako druhý tip na dárek, který si nejspíš objednám, bude nějaký kit na šití spodního prádla. Spodní prádlo mne hodně láká už nějakou dobu. Loni jsem si pořídila i knihu o jeho navrhování a šití, která je opravdu podrobná, ale stále jsem nenalezla odvahu. Hodně mne od toho odrazovala neznalost všech potřebných materiálů, které bych musela složitě googlit a ještě složitěji objednávat a výsledek by nemusel být až tak zaručený. Proto jsem se rozhodla, že na to půjdu trochu jinak a využiji možnost koupě kitu, kde jsou pohromadě již připravené všechny potřebné komponenty – od látek a krajky po háčky, gumičky i zapínání. Ještě úplně nevím, pro jaký střih se rozhodnout. Myslím, že na úplný začátek by byla vhodná podprsenka ve stylu bralette nebo možná nějaká nevyztužená. Do podprsenek s pěnovou výztuží se zatím pouštět nehodlám.

V užším výběru jsou kity od Emerald Erin, Evie la Luve, Madalynne nebo z této a této stránky. Ale pokud budete pátrat, najdete velkou spoustu dalších.

Petra

Já bych si hlavně od Ježíška přála, aby vědci konečně pohnuli s tím klonováním nebo s robotickým výzkumem, abych se pro svoje aktivity mohla naklonovat nebo aspoň delegovat něco na robota :). Tenhle rok byl pro mne pracovně extrémní, což se projevilo i v charakteru šicích projektů, na které jsem si našla čas. Převládaly mezi nimi věci z úpletů, ale snažila jsem se, aby i tyto rychlošicí projekty byly střihově zajímavé a měly v sobě nějaký nekonveční detail. Tenhle požadavek splňují japonské střihy, tak přemýšlím, že bych si k Vánocům objednala nějakou další knihu této provenience. Hodně nápomocný výběru je blog Japanese Sewing Books, kde najdete informace i o knihách, které (zatím) nebyly přeložené do angličtiny. Třeba k našemu podzimnímu tématu šití coatiganu by mohla být zajímavá kniha Stylish Wraps, ale možná sáhnu po klasice ze série Pattern Magic (třetí díl ještě nemám), nebo co třeba Casual Sweet Clothes?

Další přání je vlastě úplně banální. Strašně dlouho jsem si taky nekoupila žádnou látku, protože jsem prostě neměla čas chodit po obchodech. Jedno pražské odpoledne ještě před vánoci si tedy vyhradím na výlet na vinohradské Bermudy a povinně si něco koupím. Moc si přeju tyhle šaty z podobného barokně vzorovaného sametu nebo z devoré, tak to snad klapne. To je tip i pro vás, co se chcete posunout ke kvalitnějším a dražším materiálům, ale pořád váháte, jestli to má smysl. Vánoční dárek je ideální příležitost, kdy si nadělit dražší látku a vyzkoušet si, kam rozdíl v kvalitě materiálu posune vaše šití.

A nakonec se taky těším, že možná už pod stromeček dorazí nůžky EXO, které máme všechny objednané už od posledních Vánoc, ale jejich výroba v jiných barvách než základní stříbrné se trochu zpozdila. Držte palce 🙂

Další tipy na dárky

Toužíte se zúčastnit našeho kurzu, ale v každodenním rodinném rozpočtu se najde vždy něco důležitějšího? Přejte si ho k Vánocům! Z těchto důvodů jsme domluvily jarní kurzy už v předstihu a harmonogram bude podobný jako tento podzim: dva víkendové kurzy v Praze, 14 dní od sebe, abyste se v případě složitějších projektů mohly zúčastnit obou. Cena také zůstává stejná (3900 za jeden víkend a 7200 za oba), máme i dárkové poukazy, které zasíláme mailem nebo poštou.

Termíny kurzů jsou 23.-24.3.2019 a 6.-7.4.2019.

Téma kurzu je opět volné.

Čím se naše kurzy liší?

Omezený počet účastníků (8-10) a tři lektorky jsou to, co nás jasně odlišuje od podobných kurzů. Každá ráda šijeme trochu něco jiného, máme zkušenosti jak s šitím úpletů, tak s tradiční a vysokou krejčovinou, můžeme se v případě potřeby vzájemně poradit a vybrat nejlepší řešení, společnými silami dotáhnout střih do dokonalosti. Téměř vždy je někdo po ruce, kdo vám poradí, takže nemusíte čekat dlouhé minuty, než se vám bude někdo věnovat.

Pro více informací a přihlášení pište, prosím, na mail kurzy@stehzastehem.cz .

A co si přejete najít pod stromečkem vy?

 

 

 

0 0 hlasů
Article Rating
Článek pro Vás napsala Barbora Jana (29.11.2018/10:19)
Kategorie: Odstřižky..., Zdarma
Odebírat
Upozornit na
36 Komentáře
nejstarší
nejnovější
Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
whitehorse
5 let

já bych si přála nový šicí stroj – ve výběru mám Janome Skyline 7 nebo Janome 8200. i když ten co mám ještě slouží (a pevně doufám, že ještě nějakou dobu sloužit bude), líbilo by se mi trošku modernizace.
kurz jsem dostala loni, předloni látky.
a tak nějak bych potřebovala vyhradit si více času na to šití. spousta plánů i krásných látek čeká na zhotovení a vždy do toho vleze něco více urgentního.

Gabriella
5 let

O šití spodního prádla bych uvítala článek. Velice se mi líbí střihy na Etsy od https://www.etsy.com/uk/shop/OhhhLuluSews?ref=l2-shopheader-name, ale nějak nevím co zvolit za materiály. Přijde mi, že žádné hezké u nás nejsou.

Barbora
Admin
5 let
Odpověď na komentář  Gabriella

Jo, jo, je to tam jak v cukrárně, co? Já právě také nevím, jaké materiály, proto na to chci jí ze začátku s tím kitem, abys si osahala možnosti.

Gabriella
5 let
Odpověď na komentář  Barbora

Ano, to je přesné, jak v cukrárně 🙂 u nás jsem prostě žádné takové hezké materiály nenašla. Objevila jsem tylex.cz, ale tam je to materiál spíše na nějaké stahovací prádlo a mají tam pár jemných tylů, ale nemám osaháno, ani zkušenost a barevnost je klasika bíla, černá, tělová.

TEEK
5 let
Odpověď na komentář  Gabriella

Za tylex se přimlouvám. Kupujeme od nich materialy do firmy na šití technických výrobků. Kvalita perfektní. Dodávají třeba lkee nebo Goratexu, určitě je zkuste, jsou trochu organizačně zkostnatnatělý, ale špička za super ceny.

Daria
5 let

Já jsem si tento rok přála tu knížku o šití prádla, Lingerie Design. Už se na ní moc těším. Spodní prádlo jsem začala šít asi před rokem, a to díky kurzu na Craftsy o šití bralette s Alison Smith. Báro, tímto bych tě chtěla povzbudit, a vůbec, všechny – je to neskutečně rychlé a jednoduché. Vyznat se v materiálech není vůbec složité, ani zdaleka ne tak jako je složité vyznat se v materiálech oděvních. Ten kurz na Craftsy jsem zhlédla v podstatě z nudy, když jsem ležela s chřipkou, ani mě předtím nenapadlo, že bych se do něčeho podobně “komplikovaného”,… Číst vice »

Sarka B.
5 let
Odpověď na komentář  Daria

Ty free střihy od Madalynne mám už nějakou dobu uložený a taky stejně jako Bára nemám odvahu, hlavně kvůli shánění materiálů. Tak bys mohla Dario napsat nějaký povídání ty 🙂

barbara
5 let
Odpověď na komentář  Daria

Tipy, kde nakupovat materiál na prádlo přivítá určitě mnoho z nás! Já si šiji kalhotky, jednoduché úpletové, na podprsenku si dodávám zatím odvahu….takže nějaké triky a fígle by přišly vhod!

Barbora
Admin
5 let
Odpověď na komentář  Daria

Přijde mi, že spodní prádlo je challenge právě kvůli tomu, že je to tak jiné od běžného šití. Ani ne tak složitostí, ale spíš náročností na vstupní investici času na zjištění všech možností. Ale vždycky se musí nějak začít a už se na to těším. Nechávám si to hned na vánoční svátky a určitě nějaká reportáž bude. A kdyby se ti chtělo něco sepsat, tak to uvítáme, věřím, že čtenářky si určitě rády přečtou zase jiný pohled a názor.

Daria
5 let
Odpověď na komentář  Barbora

Já nevím, určitě tolik zkušeností zatím nemám, abych mohla tvrdit opak, ale opravdu se mi nezdá, že by shánění materiálu bylo časově nějak extra náročné. Navíc, pokud vás baví si prohlížet různé krajky atd a nevadí vám nakupovat přes net a ze zahraničí, je to snadné. Leda pokud se rozhodnete šít z mteriálu v nějaké specifcké barvě, tak najít ramínkovou stuhu v odpovídajícím odstínu může být challenge (ale dá se barvit bílá). Já jsem zatím šila černé, tmavě modré, růžové, tělové apod a v těchto základních barvách vše seženete i u Stoklasy. Co se týče svrchního oblečení tak si na… Číst vice »

Vendula
5 let
Odpověď na komentář  Daria

Blbý to není, nemusite to fotit rovnou na postavě :-). A také hlasuji pro článek :-).

Sisly
5 let
Odpověď na komentář  Daria

já taky ráda uvidím vámi ušité kalhotky! Ty krajky na Etsy jsou nádherné! Já chci šít jako vánoční dárky hedvábné košilky pro 3 mladé ženy podle návodu Jany ve starším příspěvku, právě sháním krajku na horní okraj. Možná k tomu stihnu i nějaké kalhoty, to by byla krásná souprava. Předem děkuji za sdílenou inspiraci!

Trinity
5 let
Odpověď na komentář  Daria

Tahle Francouzka ve svém videu zaměřeném na různé druhy gum a jejich použití na kalhotkách také ukazuje svoje kalhotky https://www.youtube.com/watch?v=tJFocBt_pOM

Daria
5 let
Odpověď na komentář  Daria

To jsem si naběhla 🙂 Ty spodní jsou střih Simplicity 8228 (Madalynne), vrchní střih z Craftsy. Krajka,gumy, lemovky, vše ze Stoklasy, pružný tyl z Roolltex.

whitehorse
5 let
Odpověď na komentář  Daria

Jsou krásné. A i já se pridávám s prosbou o článek a rady.

Vendula
5 let
Odpověď na komentář  Daria

Kam se hrabe Lise Charmel! Líbí se mi oboje a líbí se mi opravdu hodně. Teď ještě povídaní jak na to, abych to uměla taky :-).

Trinity
5 let
Odpověď na komentář  Daria

Wow, přísahala bych, že jsou z nějakého obchodu. Brala bych hned oboje. Jsou opravdu krásné, článek by si určitě zasloužily.

barbara
5 let
Odpověď na komentář  Daria

Nádherné, profesionální!

Jana
Admin
5 let
Odpověď na komentář  Daria

Ja snad začnu šít kalhotky! 🙂 Jsou naprosto super.

Sisly
5 let
Odpověď na komentář  Daria

tedy ty jsou pravdu dokonalé! Já jsem vždycky v Burdě střihy na prádlo přeskakovala s přesvědčením, že je to nemožné ušít v domácích podmínkách. A vidím, že to asi není tak složité a dokonce z materiálů dostupných ve více e shopech. Myslím, že ještě dnes udělám objednávku 🙂

Daria
5 let
Odpověď na komentář  Daria

Moc díky 🙂

R.
R.
5 let
Odpověď na komentář  Daria

Jsou perfektní.

vmall
5 let
Odpověď na komentář  Daria

Dario můžu mít dotaz na ten kurz? Máte nějak odkaz? Nějak nemůžu vyhledat a spodní prádlo mě láká, zatím šiju jen z úpletu (kalhotky) Podprsenku jsem zkoušela podle střihu z Makeris ale mám problém právě s materilálem.Nevím kde sehnat, ale hlavně nevím co.Každou radu uvítám.Moc děkuji

Daria
5 let
Odpověď na komentář  vmall

Tady je odkaz na bralette a kalhotky, jinak jsou tam pak i jiné kurzy:
https://www.mybluprint.com/playlist/11410/20585

barbara
5 let

Paní Jano, hledala jsem nějaké podrobnější recenze nebo náhled do knížky Leather Bags, chtěla jsem vědět jaké kabelky autorka prezentuje…nevíte o nějakém odkazu? Jinak nevím jestli budete nakupovat z Anglie /jaká je cena dopravy?/, ale tuto knihu jsem našla i u nás v internetovém obchodě Mega knihy za stejnou cenu ale poštovné jen 69Kč a na Ebook.cz, tam je poštovné ještě nižší….
Děkuji za “opáčko” o šití kabátů….

Jana
Admin
5 let
Odpověď na komentář  barbara

Kniha se mi líbila svou estetikou, tak věřím, že si něco vyberu. 🙂
Objednávám většinou na bookdepository.com , protože je pošta zdarma, knihy dorazí většinou do týdne.

barbara
5 let
Odpověď na komentář  Jana

Mohu se zeptat, jestli kniha splnila očekávání? Je inspirativní, jsou v ní zajímavé střihy, je použitelná i pro ty, kdo angličtinu zvládají jen pramizerně?

Jana
Admin
5 let
Odpověď na komentář  barbara

Střihy jsou takové základní, kdyžtak vyfotím, postupy obrázkové, ale angličtinu by to chtělo. Tímto tématem se ale budeme zabývat v dohledné době na webu, tak co se postupů týče, tak vydržte. 🙂

barbara
5 let
Odpověď na komentář  Jana

Díky, už se těším na články, na všechny články…

Otaska
5 let

Toužím po tom, krásném kufříku na šití od firmy Prym, co jste tu prezentovaly loni.Bohužel se mi nedaří sehnat. A najít něco hezkého pro uložení věciček pro přenos, se mi nedaří.

whitehorse
5 let
Odpověď na komentář  Otaska

nevím kterou kazetu přesně, ale tady by jste ji nenašla? https://www.ragos.cz/eshop?cat2=93&start=12

Jana
Admin
5 let
Odpověď na komentář  Otaska

Možná zkuste do toho Ragosu napsat, nebo se domluvit s obchodníkem poblíž, který bere věci od Prymu. Pokud ji firma nestáhla z nabídky, tak by vám ji možná objednali.

Otaska
5 let
Odpověď na komentář  Jana

Děkujii

Jana
Admin
5 let
Odpověď na komentář  Otaska

Kod by měl být 612 821, ale našla jsem ten kufřík jen v černé…

whitehorse
5 let

Tak jsem si nechala nadelit knížku Nekonečný střih. A myslím, že se konečně pustím do triček i jiného než obyčejného střihu. Pěkně vysvětlena i úprava FBA.

trackback

[…] jsem psala své tipy na vánoční dárky, překvapilo mne, jaká byla odezva na šití spodního prádla. Je tedy pravda, že tuto oblast […]

36
0
Děkuji za vaše názory, prosím komentujte.x