26.11.2018 | Jana | 2 komentáře

Opáčko ze šití kabátu

Ačkoliv se mi to zdá jako včera, je tomu dva roky, co vznikl jeden z nejrozsáhlejších seriálů na Stehu vůbec – seriál o šití sak a kabátů. Nakonec měl celkem 12 dílů a speciálně pro tuto sérii vzniklo i několik videí. Některé věci se jednak od té doby změnily, jednak mi přišlo šikovné napsat seriál jen o pár dílech pro ty z vás, co třeba už kabát šili a jen potřebují rychlou referenci. Nebo případně pro ty, kdo by si jako motivaci chtěli přečíst přehlednější verzi, než se pustí do samotného šití, při kterém následně mohou zabřednout do detailů v původním seriálu. A v neposlední řadě se téma šití kabátu často objevuje na našich kurzech, takže i pod vlivem aktuálních otázek našich kurzistek jsem se rozhodla vyrobit takový malý kabátový “tahák”.

Občas na nás na internetu vykouknou ostré proklamace, že šití kabátu, obzvlášť tradičním způsobem, je hrozně těžká a komplikovaná záležitost. My naopak tvrdíme, že to tak strašné není. Nesmíte se ale na celý proces dívat globálně, musíte postupy vnímat po jednotlivých krocích, které obsahují prakticky jen šití rovným stehem, pár druhů ručních stehů a hlavně poctivé a důkladné žehlení. Nebudeme vám lhát, první kabát budete šít třeba půl roku a nevyhnete se nedokonalostem, ale s každým dalším získáte na zkušenostech a rychlosti.

Při šití kabátu určitě začněte zkušebním modelem. Já osobně pak nejdřív nazkouším jen trup, abych se mohla co nejdříve pustit do stříhání a samotného šití a rukáv a límec zkouším až na polotovaru kabátu.

Z materiálů vybírejte ty kvalitnější. Je jasné, že do prvního kabátu nechcete investovat zas tak moc, ale doporučuji se vyhnout flaušům, které jsou nejnáročnější na to, aby pak výsledný kabát vypadal dobře. My na kabátovky chodíme například do B.P. látek, Evi-látek, Delsynu, Solidusu nebo nově i do látek Mentalist.

Největší změna se pro nás v uplynulých dvou letech udála v segmentu tradičních všívacích výztuh. Staly jsme se výhradním dovozcem jednoho z posledních výrobců těchto výztuh přímo v Itálii, díky němuž můžeme v e-shopu nabídnout superkvalitní výztuhy, které jsou sice dražší než běžná nabídka obchodů u nás, ale kvalitativně jsou úplně jinde (obsahují například více zvířecích vláken než ty běžně nabízené).

Na kabát, který vás bude tímto návodem provázet, jsem vybrala vlněno-kašmírovou kabátovku Max Mara z látek Mentalist. Tato kabátovka je poměrně tenká a měkká (díky kašmíru se ale nebojím o výhřevnost), zároveň jsem si chtěla ušít zavinovací typ kabátu, takže mi naše kabátová výztuha přišla moc silná, žíněnka Lila určená na saka zase tenká. Zrovna jsme potřebovaly doobjednat nějaké žíněnky, takže jsme na zkoušku vzaly i výztuhu typu “něco mezi”. V běžné nabídce e-shopu ji zatím mít nebudeme, ale v případě zájmu nám napište.

Kromě žíněnky, která se dává do téměř celého předního dílu, je potřeba o něco silnější žíněnka na zpevnění prsní části, výztuha na záložky (můžete použít tužené bavněné plátno či hedvábnou organzu v šikmých pruzích) a výztuha do límce. Límcová výztuha je ze lnu, ale pokud byste ji neměly, lze použít i žíněnku.

Vrchní látku stříhejte s přídavky 2,5 cm, s výjimkou záložky, která by měla mít 4-7 cm, a průramků, kde stačí 1,5 cm. Na jednu stranu si všechny linie vyznačte křídou. (Nejraději používám chaconer, který se nezadrhne na žádném materiálu. Objednaly jsme je i do e-shopu, ale než je tam Bára stihla dát, zaprášilo se po nich už na našich kurzech.) Linie pak prokličkujte i na druhý díl.

Kličkování může být někdy zdlouhavé a pokud jej chcete urychlit, můžete dělat dva vpichy dlouhou jehlou naráz a kličku nechat jen každý druhý steh, stehovka se po roztažení obou vrstev rozloží stejnoměrně. Záleží ale na vašich zvyklostech, já osobně dávám přednost dělání smyčky za smyčkou, protože si pak ukazováčkem levé ruky kontroluji, že smyčka má správnou výšku.

Žíněnka by v dolní sekci měla být o několik cm širší než budoucí podsádka. Nahoře pak směřuje do středu dolní části  průramku. Veškeré švy a záševky se převedou do jednoho. Na žíněnku je třeba si tento záševek překopírovat pomocí radélka a kopírovacího papíru, stejně jako linii přehybu. Jak střihnout žíněnku a prsní výztuh je téma na mnoho hodin, protože každý krejčí ji stříhá jinak, stejně jako každá z nás používá různé postupy. Neberte proto tyto informace dogmaticky, pokud narazíte někde na způsob, který se vám bude pozdávat lépe, určitě jej vyzkoušejte.

0 0 hlasů
Article Rating

Článek je přístupný pouze předplatitelům.

Pokud máte zaplacené členství, tak se stačí přihlásit.

Pokud nemáte zaplacené členství, tak ho můžete zakoupit zde.

Článek pro Vás napsala Jana (26.11.2018/2:38)
Kategorie: Techniky, Vyšší krejčovina
2
0
Děkuji za vaše názory, prosím komentujte.x
()
x