18.10.2018 | Jana | 20 komentářů

Padnutí oděvu: základní úpravy v oblasti ramen

Jedním ze zásadních kroků v šití je nazkoušení oděvu a následné přenesení odchylek do střihu. Většina lidí totiž nemá to štěstí, že by jim konfekční střihy opravdu seděly a do střihu se musí více či méně zasahovat. Samy ale moc dobře víme, že nazkoušení oděvu není vůbec jednoduchá věc. I my jsme si při vylaďování střihů prošly celým procesem: na začátku se nám zdály šaty podle Burdy docela dobře padnoucí už jen po tom, co jsme udělaly základní FBA či střih jednoduše prodloužily, momentálně se ale snažíme o vychytání každé drobnosti.

Získat fitovací know-how nám ale trvalo celé roky (a občas přijde chvíle, kdy stejně pořád váháme!), takže pokud se vám na šatech nepodaří vyladit i přes zkušební model vše napoprvé, nevěšte hlavu. Součástí celého procesu je totiž i postupné poznávání toho, že mi něco nesedí. Vzhledem k tomu, že většina populace dnes nakupuje v konfekci, jsme obecně k nepadnoucímu oděvu tolerantní a téměř nikdo už dnes nepozná, že mu něco nesedí.

Jednou ze základních chyb, kterou začátečníci často dělají, je úprava oděvu od místa, kde vidí největší problém. Správný postup je ale takový, že nejdříve se střih upravuje v oblasti ramen. Jaký je pro to důvod? Ramena totiž ovlivňují vše. Může se stát, že se pracně zbavíte nějaké vrásky a následně zjistíte, že vznikala kvůli držení ramen a je potřeba vše vrátit zpět a jen provést drobnou úpravu na ramenou.

Nestejně vysoká ramena

Ramena v různé výši má téměř každá dospělá žena. Pokud máte svoji kabelkovou stranu, tak se nemusíte ani dívat do zrcadla, prostě to rameno, na které tašku nosíte, máte s největší pravděpodobností níž.

Rozdíly mohou být naprosto minimální, ale i půl centimetru je na postavě vidět – každý záševek je v jiné výši, na oděvu se mohou tvořit různé šikmé vrásky, u rozepnutého oblečení nenavazují přední okraje, ale jeden je níž (nejvíc to bývá patrné u kabátků a bund bez fazony).

U sak a kabátů tento problém můžete řešit nestejně vysokými ramenními vycpávkami. Ty si můžete samy vyrobit, případně jsou vícevrstevnaté vycpávky k dispozici v našem e-shopu.

U halenek a šatů bez rukávu jednoduše zaberete ramenní šev na té straně, která je níže. Kdybyste podobný postup zvolily u oděvu s rukávem, výrazně by se zkrátil průramek, takže byste potom měly velký problém vsadit rukáv (a i kdybyste to zvládly, jeden rukáv by byl více navolněný než druhý).

0 0 hlasů
Article Rating

Článek je přístupný pouze předplatitelům.

Pokud máte zaplacené členství, tak se stačí přihlásit.

Pokud nemáte zaplacené členství, tak ho můžete zakoupit zde.

Článek pro Vás napsala Jana (18.10.2018/11:54)
Kategorie: Konstrukce, úpravy a fitting
20
0
Děkuji za vaše názory, prosím komentujte.x