15.10.2018 | Jana | 9 komentářů

Šijte s námi coatigan – Janin model

Ačkoliv ráda nosím jednoduché nekomplikované věci, jejich šití mi moc nejde. Jako by v koutku mé duše byla “princezna”, co potřebuje mít na všem aspoň trochu něčeho zdobného a speciálního. V rámci tohoto společného šití se mi ale podařilo se posadit na zem a ušít si zcela základní, obyčejný černý hacuk.

Zvolila jsem osvědčený střih z Burdy 1/2012, k němuž jsem ale dokreslila límec podle svého starého oblíbeného hacuku koupeného ve výprodeji za pár stovek. Nedávno se ve světě nezávislých střihů objevil dost podobný plášť s trenčkotovými prvky, který si ale vzhledem k sedlu na zádech představuji spíše z tenčího materiálu.

Materiál na svůj hacuk jsem kupovala loni koncem zimy v brněnském Solidusu a jedná se o dvojitou vlnu z produkce pro Pradu v černé barvě. Tvoří ji dvě vrstvy o gramáži silnější kostýmovky, dohromady ale dávají materiál ideální na nepodšitý kabát.

A nebyla bych to já, kdybych si nevymyslela nějakou frajeřinu, v tomto případě rozpojení obou vrstev v okrajích a začištění téměř všech švů podobným způsobem, jako jsme to dělaly u chanelovského kabátku. Z toho důvodu jsem všude použila švové přídavky v šíři 1 cm. Normálně je to na kabát málo, nicméně v tomto případě bylo třeba rozdělit obě vrstvy od sebe na dvojnásobnou šíři přídavků, aby se se později přídavek měl kam sežehlit a schovat.

Po nastříhání všech dílů jsem tedy začala oddělovat vrstvy od sebe. Ve švech kolmo na směr vlákna to šlo o dost snadněji, ale materiál se strašně vytahoval, takže jsem po oddělení obou vrstev okraje ještě musela srovnávat a vysrážet žehličkou. Ve směru podélném jsem si musela pomáhat páracími nůžkami a dost jsem si u toho nadávala, co jsem si to zase vymyslela. Práce to byla zdlouhavější, než jsem si původně myslela, ale tato činnost se dá v pohodě provozovat v rámci večerního posezení v obývacím pokoji.

Ještě než jsem začala jednotlivé díly sešívat, rozhodla jsem se pro listové/jednovýpustkové kapsy na předních dílech. Postupovala jsem klasickým způsobem s několika výjimkami: průhmat kapsy jsem podžehlila pletenou výztuhou, ale jen v takovém rozsahu, aby byla výztuha později krytá kapsovým váčkem.

0 0 hlasů
Article Rating

Článek je přístupný pouze předplatitelům.

Pokud máte zaplacené členství, tak se stačí přihlásit.

Pokud nemáte zaplacené členství, tak ho můžete zakoupit zde.

Článek pro Vás napsala Jana (15.10.2018/10:05)
Kategorie: coatigan, Šijte s námi, Techniky
9
0
Děkuji za vaše názory, prosím komentujte.x