1.10.2018 | Jana | 13 komentářů

Podzimní společné šití – práce s vlněnými materiály

Hned na úvod dnešního článku musíme říct, že vlna je prostě skvělá. Dobře se s ní pracuje, dobře se nosí a ještě líp vypadá. I mezi jednotlivými vlněnými materiály existují kvalitativní rozdíly – většina levných látek a řetězcových oděvů obsahuje recyklovanou vlnu, která nedosahuje kvalit vlny střižní (úplně nové), protože vzniká rozrušením původních vlněných oděvů a opětovným spředením. Díky tomu jsou jednotlivá vlákna kratší a tím pádem se taková látka mnohem rychleji sežmoulá.

V obchodě s látkami nikde označení původu vlny a délky vláken nenajdete, prostě se musíte řídit svým dojmem. Pokud se vám bude zdát materiál pohmatově kvalitní, je pravděpodobné, že nejspíš bude :).

Oproti jiným materiálům se zpracování vlny v mnohém liší, a proto jsme se rozhodly sepsat tento článek, kde budou všechny informace pěkně pohromadě. Následující tipy ale většinou (s velkou výjimkou tématu žehlení) platí i pro umělé materiály typu akryl, polyester apod., které se jako vlna tváří.

Značení na látku

U vlněných materiálů nelze kvůli jejich měkkosti a síle vláken použít kopírovací papír a rádélko. Z toho důvodu si potřebné linie označíme nejdříve na jeden díl a pak je kličkováním “překopírujeme” na díl zrcadlový.

K vyznačení linií můžeme použít křídu, křídový značkovač nebo dočasný fix.

Křída je klasika, kterou má asi každá z nás doma. Vždy ji mějte ořezanou, aby byly linie opravdu přesné, protože neořezaná křída může dělat rozdíl i půl centimetru. Pokud vás nebaví ostřit křídu nožem, můžete si pořídit speciální brousek. Křídy můžete sehnat klasické prášící, které je potřeba namáčet. Další možností jsou tvrdé křídy, které jsou mazlavější a vlhčit je nemusíte, a pak křídy mýdlové. Alternativou může být i zbytek vymydleného mýdla.

Křídový značkovač má nevýhodu v jemném ozubeném kolečku, kterým kreslíte na látku. Pokud je kolečko hrubší, příliš tahá za jemná vlákna. To ale není případ japonského značkovače chaconer, který používají i u Chanelu (na následujícím videu od času 0:58). Pokud byste jen rády vyzkoušely – pár kusů je již na cestě z Japonska do našeho eshopu :-).

 

Článek je přístupný pouze předplatitelům.

Pokud máte zaplacené členství, tak se stačí přihlásit.

Pokud nemáte zaplacené členství, tak ho můžete zakoupit zde.

Článek pro Vás napsala Jana (01.10.2018/11:11)
Kategorie: coatigan, Šijte s námi, Techniky, Začínáme se šitím
13
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x