1.10.2018 | Jana | 13 komentářů

Podzimní společné šití – práce s vlněnými materiály

Hned na úvod dnešního článku musíme říct, že vlna je prostě skvělá. Dobře se s ní pracuje, dobře se nosí a ještě líp vypadá. I mezi jednotlivými vlněnými materiály existují kvalitativní rozdíly – většina levných látek a řetězcových oděvů obsahuje recyklovanou vlnu, která nedosahuje kvalit vlny střižní (úplně nové), protože vzniká rozrušením původních vlněných oděvů a opětovným spředením. Díky tomu jsou jednotlivá vlákna kratší a tím pádem se taková látka mnohem rychleji sežmoulá.

V obchodě s látkami nikde označení původu vlny a délky vláken nenajdete, prostě se musíte řídit svým dojmem. Pokud se vám bude zdát materiál pohmatově kvalitní, je pravděpodobné, že nejspíš bude :).

Oproti jiným materiálům se zpracování vlny v mnohém liší, a proto jsme se rozhodly sepsat tento článek, kde budou všechny informace pěkně pohromadě. Následující tipy ale většinou (s velkou výjimkou tématu žehlení) platí i pro umělé materiály typu akryl, polyester apod., které se jako vlna tváří.

Značení na látku

U vlněných materiálů nelze kvůli jejich měkkosti a síle vláken použít kopírovací papír a rádélko. Z toho důvodu si potřebné linie označíme nejdříve na jeden díl a pak je kličkováním “překopírujeme” na díl zrcadlový.

K vyznačení linií můžeme použít křídu, křídový značkovač nebo dočasný fix.

Křída je klasika, kterou má asi každá z nás doma. Vždy ji mějte ořezanou, aby byly linie opravdu přesné, protože neořezaná křída může dělat rozdíl i půl centimetru. Pokud vás nebaví ostřit křídu nožem, můžete si pořídit speciální brousek. Křídy můžete sehnat klasické prášící, které je potřeba namáčet. Další možností jsou tvrdé křídy, které jsou mazlavější a vlhčit je nemusíte, a pak křídy mýdlové. Alternativou může být i zbytek vymydleného mýdla.

Křídový značkovač má nevýhodu v jemném ozubeném kolečku, kterým kreslíte na látku. Pokud je kolečko hrubší, příliš tahá za jemná vlákna. To ale není případ japonského značkovače chaconer, který používají i u Chanelu (na následujícím videu od času 0:58). Pokud byste jen rády vyzkoušely – pár kusů je již na cestě z Japonska do našeho eshopu :-).

 

0 0 hlasů
Article Rating

Článek je přístupný pouze předplatitelům.

Pokud máte zaplacené členství, tak se stačí přihlásit.

Pokud nemáte zaplacené členství, tak ho můžete zakoupit zde.

Článek pro Vás napsala Jana (01.10.2018/11:11)
Kategorie: coatigan, Šijte s námi, Techniky, Začínáme se šitím
13
0
Děkuji za vaše názory, prosím komentujte.x