17.9.2018 | Barbora Jana | 31 komentářů

Podzimní společné šití – vhodné materiály a střihy

Jak se dny zkracují a ubývá sluníčka, je čas myslet na šití teplejšího oblečení. Vzhledem k tomu, že času na šití máme asi všechny na konci léta málo, než se vzpamatujeme, podzim vypukne naplno a my najednou nemáme v chladnější rána co si obléct. I z toho důvodu jsme tento podzim zařadily do společného šití jednoduché svrchníky, které jsou rychlé na ušití, přitom velmi efektní a hlavně – spolehlivě zahřejí!

Materiály

Pro své termoregulační vlastnosti je nejvhodnější takový materiál, který obsahuje velké množství vlny. Některé umělé materiály totiž nehřejí vůbec, některé zase až moc… Však to znáte, píšeme o tom stále dokola. Vlnu se nemusíte ani bát prát (ideálně v pracím prášku na živočišná vlákna a při použití programu na vlnu, protože vlně nejvíce vadí střídání teplot), zároveň je ale v mnoha případech “samočistící”, takže praní svrchníků není až tak často nutné. Použít můžete samozřejmě i další, většinou o něco dražší a choulostivější přírodní materiály jako je angora, kašmír, mohér nebo vzácná vikuňa.

U vlněných a jiných přírodních materiálů může být problém ve škrábavosti. Tu nejlépe ověříte už při nákupu přiložením materiálu na krk nebo vnitřní stranu zápěstí. Každý máme jinou toleranci, takže pokud budete šít coatigan pro někoho jiného, raději jej vezměte na nákupy s sebou a ověřte, jestli ho vybraná látka “nekouše”. Škrábavost či kousavost se nedá nijak odstranit, takže zejména pokud bude při nošení výrobek v kontaktu s holou kůží, dávejte na ni pozor, protože ne vždy a na všech místech se dá přidat podšívka.

Zejména při prvních několika nošeních se také může stát, že materiál bude pouštět chlupy, to ale časem s největší pravděpodobností přejde. Pokud tedy ušijete světlý coatigan a chcete si ho nadšeně hned obléct na důležitou schůzku, raději si k němu neberte tmavé rifle a do kabelky přibalte malý lepící váleček.

 

0 0 hlasů
Article Rating

Článek je přístupný pouze předplatitelům.

Pokud máte zaplacené členství, tak se stačí přihlásit.

Pokud nemáte zaplacené členství, tak ho můžete zakoupit zde.

Článek pro Vás napsala Barbora Jana (17.09.2018/10:46)
Kategorie: coatigan, Šijte s námi, Začínáme se šitím
31
0
Děkuji za vaše názory, prosím komentujte.x