Dnes teoretické povídání o zařizování šicího místa uzavřeme v kontextu úvah o tom, jak prostor ovlivňuje tzv. pracovní flow. A také vám nabídneme inspirační obrázky a vychytávky, které se dají vytvořit jednoduchou úpravou nábytku z Ikea. Celý seriál ale zakončíme ještě další týden bonusovým dílem o návrhu Janina nového šicího pokoje.
Zónování prostoru, pracovní flow a ideální šicí zóna
Při každé pracovní činnosti lze vysledovat určitý cyklus – tzv. pracovní flow, který činnost zjednodušeně definuje buď jako přímou linii nebo jako kruh. Pro šití je typická (stejně jako např. pro vaření) práce v kruhu. Šicí cyklus určitě znáte, možná jste ho tak jen nikdy nepojmenovaly a nedefinovaly. Skládá se ze žehlení, stříhání a šití. Při začátku celého procesu vezmeme látku, vyžehlíme, nastříháme, sešijeme první díly, sežehlíme, odstřihneme švové přídavky a tak stále dokola v dalších cyklech.
Velký šicí prostor nebo dokonce celá místnost nabízí luxus prostoru a svádí k tomu, aby všechna ‚stanoviště‘ byla rozprostřená po místnosti. Snadno se pak stane, že se z pohodlného domácího šití stane maratonský běh. Ideální pracovní místo je naopak navržené tak, abychom při práci udělaly co nejméně zbytečných kroků. Při malých prostorových možnostech nic jiného stejně nezbývá a při větší místnosti nebo místnosti méně příznivého půdorysu (např. hodně podlouhlý obdélník, tvar ‚L‘) je dobré utvořit více zón.
Základní zóna se skládá, jak už bylo mnohokrát řečeno, z místa pro šití, stříhání a žehlení. Tyto činnosti probíhají ‚v kruhu‘, a proto považuji za nejvhodnější uspořádání tvar ‚U‘, kde se většinu času pohybujete uprostřed a pouze se otáčíte k jednotlivým stanovištím. Dalším vhodným uspořádáním, které je ale náročnější na prostor a je vhodné spíše pro místnosti s půdorysem čtvercovým, je středový ostrůvek s velkým stolem a dalšími stoly okolo. A nezapomeňte na pannu! I v koutku v obýváku může být pěkná panna skvělým doplňkem interiéru a ne jen něčím, co je třeba před návštěvou schovávat.