13.9.2018 | Sarka B. | 5 komentářů

JAK SI ZAŘÍDIT ŠICÍ MÍSTNOST IV.

 

Dnes teoretické povídání o zařizování šicího místa uzavřeme v kontextu úvah o tom, jak prostor ovlivňuje tzv. pracovní flow. A také vám nabídneme inspirační obrázky a vychytávky, které se dají vytvořit jednoduchou úpravou nábytku z Ikea. Celý seriál ale zakončíme ještě další týden bonusovým dílem o návrhu Janina nového šicího pokoje.

Zónování prostoru, pracovní flow a ideální šicí zóna

Při každé pracovní činnosti lze vysledovat určitý cyklus – tzv. pracovní flow, který činnost zjednodušeně definuje buď jako přímou linii nebo jako kruh. Pro šití je typická (stejně jako např. pro vaření) práce v kruhu. Šicí cyklus určitě znáte, možná jste ho tak jen nikdy nepojmenovaly a nedefinovaly. Skládá se ze žehlení, stříhání a šití. Při začátku celého procesu vezmeme látku, vyžehlíme, nastříháme, sešijeme první díly, sežehlíme, odstřihneme švové přídavky a tak stále dokola v dalších cyklech.

Velký šicí prostor nebo dokonce celá místnost nabízí luxus prostoru a svádí k tomu, aby všechna ‚stanoviště‘ byla rozprostřená po místnosti. Snadno se pak stane, že se z pohodlného domácího šití stane maratonský běh. Ideální pracovní místo je naopak navržené tak, abychom při práci udělaly co nejméně zbytečných kroků. Při malých prostorových možnostech nic jiného stejně nezbývá a při větší místnosti nebo místnosti méně příznivého půdorysu (např. hodně podlouhlý obdélník, tvar ‚L‘) je dobré utvořit více zón.

Základní zóna se skládá, jak už bylo mnohokrát řečeno, z místa pro šití, stříhání a žehlení. Tyto činnosti probíhají ‚v kruhu‘, a proto považuji za nejvhodnější uspořádání tvar ‚U‘, kde se většinu času pohybujete uprostřed a pouze se otáčíte k jednotlivým stanovištím. Dalším vhodným uspořádáním, které je ale náročnější na prostor a je vhodné spíše pro místnosti s půdorysem čtvercovým, je středový ostrůvek s velkým stolem a dalšími stoly okolo. A nezapomeňte na pannu! I v koutku v obýváku může být pěkná panna skvělým doplňkem interiéru a ne jen něčím, co je třeba před návštěvou schovávat.

0 0 hlasů
Article Rating

Článek je přístupný pouze předplatitelům.

Pokud máte zaplacené členství, tak se stačí přihlásit.

Pokud nemáte zaplacené členství, tak ho můžete zakoupit zde.

Článek pro Vás napsala Sarka B. (13.09.2018/8:59)
Kategorie: Odstřižky...
5
0
Děkuji za vaše názory, prosím komentujte.x