30.8.2018 | Jana | 2 komentáře

Letní šití

Jednou z mnoha výhod šití doma je fakt, že si můžete šít, co chcete, bez ohledu na nabídku obchodů. Jediné, co vás omezuje, je kvalita látky, kterou si můžete finančně dovolit. Nicméně i šití jako takové náš šatník dost ovlivňuje – více jsem se o tomto tématu rozepsala v jednom starším článku.

Jak moc ale šití ovlivňuje to, co nosím, jsem si uvědomila letos na jaře a v létě. Tato období byla ve znamení dokončování stavby domu, papírování okolo něj, období vzdoru našeho nezkrotného andílka a dalších nepříznivých okolností, které se prostě občas dějí, takže jsem se potýkala s mnohaměsíčním koprem. Díky němu jsem však dostala chuť do projektů, které jsem dlouho odkládala – prostě takové ty věci, co ušijete za odpoledne či dvě, zkušební model netřeba, maximálně projistotní poměření s kusy oblečení, co už máte doma.

Dříve jsem takové věci hodně nosila, měla jsem ráda trochu boho styl, ale vzhledem k technické náročnosti či spíše nenáročnosti, kdy je vrcholem celého díla francouzský šev, jsem prostě nebyla schopná se dokopat k tomu je šít. Místo toho jsem šila šaty, které mě šít bavilo, ale vlastně nebyly moc praktické, hlavně vzhledem k mému úvazku 0,2 jako lékařky a 2,8 jako asistentky dobrodruha bez bázně a hany.

Letos se to ale celé zvrtlo a já se konečně pustila do šatů ze šifonu, krepdešínu, šatů s výstřihem à la Carmen a dokonce i dětských šatiček, které patří do podobné kategorie.

Letos se dokonce neztenčily moje zásoby hedvábné organzy ani o jediný metřík (používala jsem ji jen na stáhnutí okrajů jako úzké šikmé proužky zbavené pružnosti)!

A co jsem tedy ušila?

O dětských šatech (mimochodem tenhle článek se hodí si přečíst úplně všem, nejen hodným tetám a maminkám holčiček) nebo tropických šatech jste se mohly dočíst v předchozích článcích.

Pokud nás sledujete na sociálních sítích (FB nebo Instagramu), mohly jste vidět i šaty z bílého vyšívaného lnu podle střihu od Stelly McCartney. Len na šatech je opravdu hodně průhledný, takže jsem se rozhodla je podšít. Zvolila jsem tělový satén, který jsem střihla ale šikmo, aby lépe splýval a nepřidal objem.

Další byly šaty s podobným výstřihem, ale obkreslené z jiných šatů z konfekce z hedvábného buretu.

Zbystřily jste a také byste chtěly umět překreslit střih z konfekčních šatů, co máte rády, aniž byste je musely zničit? Existuje hodně postupů, jak to udělat, já jsem tentokrát použila metodu přeměřování.

Nejdříve je potřeba si nakreslit osy – přední  a zadní střed, kde si naznačíte pas. Ten si třeba špendlíky vyznačíte i na původních šatech. U šatů s přiléhavým živůtkem není pasová linie jen prostá kolmice na přední a zadní střed, ale v bocích jde 1,5-2 cm nahoru. Toto je empirické číslo a nemusí vám úplně vyhovovat (mně například nevyhovuje na předním díle).

0 0 hlasů
Article Rating

Článek je přístupný pouze předplatitelům.

Pokud máte zaplacené členství, tak se stačí přihlásit.

Pokud nemáte zaplacené členství, tak ho můžete zakoupit zde.

Článek pro Vás napsala Jana (30.08.2018/4:55)
Kategorie: Příběhy našeho šití, Techniky
2
0
Děkuji za vaše názory, prosím komentujte.x