27.8.2018 | Sarka B. | 10 komentářů

Jak si zařídit šicí místnost II.

V dnešním díle si povíme už něco konkrétněji o uspořádání pracovního místa tak, aby bylo funkční, příjemné pro práci a abychom při jeho návrhu nic neopomněly.

Úvodní díl této minisérie jsem zakončila obecným povídáním o ergonomii a konstatováním, že při práci jako je šití a činnosti s ním spojené využíváme především dvou smyslů – zraku a hmatu.

Potřeba perfektní viditelnosti všech detailů je při šití asi úplně samozřejmá věc, pokud má výsledek vypadat čistě a profesionálně. Dobré osvětlení pracovního místa ale má i prokazatelný pozitivní vliv na psychiku člověka – má pocit, že dobře vidí, a přitom se cítí i psychicky dobře. Správně upravené pracovní prostředí je mu příjemné, vizuální spojení s okolím je co nejlepší. A v neposlední řadě dobré osvětlení oddaluje nástup únavy a to se při (nejen) půlnočním šití také počítá.

Hmatem vnímáme veškerý textilní materiál a nástroje, které nám projdou rukama – to je fakt, se kterým nelze z hlediska návrhu pokoje nic dělat. Hmat je ale komplexním počitkem, jehož základní složky tvoří dotyk (tlak), chlad, teplo a bolest. Nejčastěji se při déletrvající práci projevuje nepohodlí židle (tlak na sedací kosti a následné poposedávání) a teplota v místnosti.

Důsledky požadavků na zrakové a hmatové počitky se budou prolínat do všech následujících mini kapitol – tvoří totiž základní kámen celého návrhu šicího pokoje.

0 0 hlasů
Article Rating

Článek je přístupný pouze předplatitelům.

Pokud máte zaplacené členství, tak se stačí přihlásit.

Pokud nemáte zaplacené členství, tak ho můžete zakoupit zde.

Článek pro Vás napsala Sarka B. (27.08.2018/11:58)
Kategorie: Odstřižky...
10
0
Děkuji za vaše názory, prosím komentujte.x