23.8.2018 | Vendula | Žádný komentář

Směr vlákna II: Polohování střihových dílů u vybraných textilií

Některé textilie mají svá specifika, která musí byt zohledněna při směrování střihu na látku.

Tkaniny s vazbou tvořící šikmou kresbu

U tkanin, jejichž vazba vytváří šikmou kresbu (např. kepr, twill, serž, látky s označením diagonál, gabardén či denim) hrozí, že se švy hotového oděvu budou přetáčet (o keprové vazbě a jejím úskalí psala již Bára ve svém seriálu o šití džín). Tomu lze předejít promyšleným obousměrným polohováním střihových dílů tak, aby protilehlé střihové díly ležely vůči sobě v opačných směrech – např. zadní díl kalhot bude v opačném směru vůči přednímu dílu kalhot (názorně nám to již opět předvedla Bára v dalším díle svého džínového seriálu). U těchto látek se vyplatí důsledně odměřovat směrové šipky od okrajů látky, i nepatrné vychýlení může způsobit nevzhledné přetáčení švů. Pokud by však tkanina tohoto typu měla směr vzoru nebo vlasu, tak se výše uvedené pravidlo nepoužívá a střih se pokládá jednosměrně kvůli respektování směru vzoru nebo kvůli přítomnosti vlasu.

Textilie se směrem vlasu

U tkanin se směrem vlasu se polohují střihové díly zásadně jednosměrně. Pokud byste toto pravidlo nedodrželi, skončili byste s “dvoubarevným oděvem”, neboť díky vlasu mají tyto tkaniny z každého pohledu opticky jinou intenzitu barvy a lesku. I zde opět platí, že se vyplatí důsledně odměřovat směrové šipky pro přesné dodržení správného směru.

Mezi textilie s výrazným směrem vlasu se řadí např. manšestr, samet, dyftýn, velur, froté, některé flauše a lodeny. U některých látek nemusí být směr vlasu na první pohled zřetelný, pozor zejména na některé čistě vlněné tkaniny. Pokud při pohlazení látky v podélném směru vlas neklade odpor, ale v opačném směru se naopak povrch látky „zježí“, je nutné pokládat všechny střihové díly výhradně jedním směrem.

Textilie se směrem vzoru

U látek se vzorem je vždy nutné zhodnotit, jestli je vzor uspořádán “chaoticky” nebo zda nemá směr. Pokud má směr, je třeba jej respektovat a zohlednit tento faktor při pokládání střihových dílů na látku.

Při polohování střihu na látku s jedním směrem vzoru musí spodní okraje všech střihových dílů ležet také jedním směrem (viz foto látky se zvířaty – střih musí být položen tak, aby na hotovém oděvu nebyla zvířata vzhůru nohama nebo „naležato“).

 

5 1 hlas
Article Rating

Článek je přístupný pouze předplatitelům.

Pokud máte zaplacené členství, tak se stačí přihlásit.

Pokud nemáte zaplacené členství, tak ho můžete zakoupit zde.

Článek pro Vás napsala Vendula (23.08.2018/10:20)
Kategorie: Techniky, Začínáme se šitím
0
Děkuji za vaše názory, prosím komentujte.x