Jednovýpustkové kapsy zcela jistě znáte. Ale možná jste ještě neměly dost odvahy se do nich pustit. Na první pohled se jedná o vyšší dívčí – jde z nich strach, protože musíte prostřihnout hlavní látku daného modelu a do toho se většinou nikomu moc nechce. Ale není se čeho obávat, jde jen a jen o pečlivost a s naším návodem tyto kapsy zvládnete určitě na jedničku.
V dnešním článku se zaměříme na kapsu jednovýpustkovou. V dalším pokračování, které bude následovat během dalších týdnů, se pak můžete těšit na fotopostup pro kapsy dvouvýpustkové a kapsy s patkou.
Ve všech příkladech budu šít kapsu širokou 10cm a proto veškeré uváděné míry jsou pro tento rozměr. V případě jiné velikosti vaší kapsy je potřeba rozměry adekvátně upravit. Následující návod není jedinou možností, jak tyto kapsy ušít. Existuje více způsobů i postupů a záleží hlavně na vás, co si vyberete a jak se vám budou tyto kapsy lépe šít.
Jednovýpustková kapsa
Již z názvu této kapsy si můžete lehko odvodit, že zde bude pouze jedna výpustka. Laicky se jedná o proužek látky lemující otvor kapsy. Pokud je výpustka širší než dva centimetry, jedná se o kapsu lištovou.
Na ušití jednovýpustkové kapy s šířkou výpustky 1,5 cm budeme kromě látky/modelu, na který kapsu chceme umístit, potřebovat následující:
– proužek na výpustku – délka proužku musí být asi o 3 cm delší než délka kapsy (v našem případě tedy 13 cm), šířka proužku pak bývá 2x širší než hotová výpustka plus 2 cm na švové přídavky (5 cm)
Látka na proužek může být stříhána buď po směru vlákna, nebo v šikmém směru pod úhlem 45 stupňů, výpustkový proužek je lepší podlepit jemnou nažehlovací výztuhou.
– nažehlovací výztuha – rozměr výztuhy bude 12 x 4 cm (šířka kapsy 10 cm plus přídavek 1 cm na každou stranu x šířka celkové výpustky včetně přídavků). Výztuhu nažehlíme na rubovou stranu dílu přes místo kapsy.
– kapsový váček – ten bude složený ze dvou kusů, většinou je jeden díl z látky (v mém případě šedobílá kostička) a druhý z podšívkoviny (modré plátno).