9.6.2018 | Barbora | 3 komentáře

Jednovýpustkové kapsy – fotonávod

Jednovýpustkové kapsy zcela jistě znáte. Ale možná jste ještě neměly dost odvahy se do nich pustit. Na první pohled se jedná o vyšší dívčí – jde z nich strach, protože musíte prostřihnout hlavní látku daného modelu a do toho se většinou nikomu moc nechce. Ale není se čeho obávat, jde jen a jen o pečlivost a s naším návodem tyto kapsy zvládnete určitě na jedničku.

V dnešním článku se zaměříme na kapsu jednovýpustkovou. V dalším pokračování, které bude následovat během dalších týdnů, se pak můžete těšit na fotopostup pro kapsy dvouvýpustkové a kapsy s patkou.

Ve všech příkladech budu šít kapsu širokou 10cm a proto veškeré uváděné míry jsou pro tento rozměr. V případě jiné velikosti vaší kapsy je potřeba rozměry adekvátně upravit. Následující návod není jedinou možností, jak tyto kapsy ušít. Existuje více způsobů i postupů a záleží hlavně na vás, co si vyberete a jak se vám budou tyto kapsy lépe šít.

Jednovýpustková kapsa

Již z názvu této kapsy si můžete lehko odvodit, že zde bude pouze jedna výpustka. Laicky se jedná o proužek látky lemující otvor kapsy. Pokud je výpustka širší než dva centimetry, jedná se o kapsu lištovou.

Na ušití jednovýpustkové kapy s šířkou výpustky 1,5 cm budeme kromě látky/modelu, na který kapsu chceme umístit, potřebovat následující:

– proužek na výpustku – délka proužku musí být asi o 3 cm delší než délka kapsy (v našem případě tedy 13 cm), šířka proužku pak bývá 2x širší než hotová výpustka plus 2 cm na švové přídavky (5 cm)

Látka na proužek může být stříhána buď po směru vlákna, nebo v šikmém směru pod úhlem 45 stupňů, výpustkový proužek je lepší podlepit jemnou nažehlovací výztuhou.

– nažehlovací výztuha – rozměr výztuhy bude 12 x 4 cm (šířka kapsy 10 cm plus přídavek 1 cm na každou stranu x šířka celkové výpustky včetně přídavků). Výztuhu nažehlíme na rubovou stranu dílu přes místo kapsy.

– kapsový váček – ten bude složený ze dvou kusů, většinou je jeden díl z látky (v mém případě šedobílá kostička) a druhý z podšívkoviny (modré plátno).

4 1 hlas
Article Rating

Článek je přístupný pouze předplatitelům.

Pokud máte zaplacené členství, tak se stačí přihlásit.

Pokud nemáte zaplacené členství, tak ho můžete zakoupit zde.

Článek pro Vás napsala Barbora (09.06.2018/7:16)
Kategorie: Techniky, Začínáme se šitím
3
0
Děkuji za vaše názory, prosím komentujte.x