26.5.2018 | Petra | 1 komentář

Tip na “textilní” výlet: Zóna pro umění 8smička v Humpolci

Jak už jste si asi na Stehu všimli, máme v redakci rády nejen samotné šicí řemeslo, ale baví nás i jeho historie a obecněji dějiny jak oděvu, tak oděvního a textilního průmyslu. I proto rády jezdíme na výzkumné návštěvy do zemí, které mají dlouhou tradici textilního průmyslu a vymeteme tam každou jen trochu otevřenou továrnu, textilní muzeum nebo galerii. Vloni jsme prozkoumaly skotský “textile trail”, proslavený tweedem a kašmírem (reportáže z naší cesty do Skotska si můžete připomenout tady a tady), před pár lety jsem takhle díky nápadu kamarádky Aničky zavítala do anglické vesničky Saltaire, což je unikátní komplex domků postavených v polovině 19. století pro dělníky bývalých přádelen průmyslníka Tita Salta. Když tamní továrna přestala v 80. letech 20. století fungovat,  koupil ji soukromý investor a začal ji přebudovávat na kulturní centrum – umístil do ní galerii vystavující sbírku děl Davida Hockneyho, rodáka z nedalekého Bradfordu, a dále zde vytvořil místo pro pořádání koncertů, uměleckých festivalů a divadelních přestavení. V zároveň jednu halu zaplnilo velkorysé knihkupectví a obchody s designem, restaurace a několik kaváren. V malém městečku uprostřed anglického venkova tak vznikl prostor, který sice vítá návštěvníky z celého světa, ale především funguje jako místo oživující místní komunitu. Každoročně se tu pořádá festival umění, v galerii i kavárnách potkáte běžně místní obyvatele, nejen turisty, a celé místo působí úžasně živě, i když to je “jen” stará továrna. Jak to tam vypadá a co všechno se tam děje můžete vidět na jejich webu.

Právě na zážitky ze Salts Mill jsem si vzpoměla, když jsem minulý víkend přijela do Humpolce do nově otevřené “zóny pro umění” nazvané 8smička. I tady ožila bývalá továrna na sukno, která sice přežila privatizaci, ale její konec nevyhnutelně přivodila záplava levného asijského textilu, která Evropu válcuje od zrušení dovozových kvót v roce 2004. Soukromý investor ale za minulý rok budovu továrny označované jednoduše číslem 8 nechal přestavět na úžasnou galerii moderního umění s knihkupectvím, příjemnou kavárnou a opravdu zajímavými doprovodnými akcemi. Kvůli tomu všemu stojí teď za to do Humpolce zajet, a pokud žijete někde poblíž, určitě se koukněte i na doprovodné akce, ať už jsou to kurzy, workshopy (včetně šicích!), debaty nebo promítání filmů – viz program zde.

Vizualizace exteriéru 8smičky od studia Ok plan architekts, http://www.okplan.cz.

Pokud vás zajímá především textilní historie, určitě vás potěší expozice Od cechu po fabriku, která je součástí aktuální první výstavy nazvané Pocta suknu. Tato sekce není sice v kontextu celé expozice nijak rozsáhlá, je ale i tak hodně obsáhlá – najdete tu dobové vzorníky z dob předválečných i poválečných, reklamní materiály, fotodokumentaci i rekonstrukce aranžovaných výloh. Uvidíte, že vlnu jsme prostě uměli vyrábět ve špičkové kvalitě, a to nejen v továrnách “brněnského Manchesteru”, ale i na Vysočině. Další archivní materiály z historie humpolecké továrny pak můžete vidět doprovodném katalogu k výstavě, ze kterého na ukázku přefocuji alespoň pár fotek:

Takový barevný plášť ze vzorníku vlevo – že ho taky chcete?

Předválečné objednávkové vzorníky tweedu.

Dobové stylizace výloh, jednu z nich můžete potkat v dobové rekonstrukci jak v 8smičce, tak i v Praze v Erhartově cukrárně.

Dobové reklamy.

Na výstavě Pocta suknu ale toho můžete najít mnohem víc – galerijní expozice v dalších sedmi částech mapuje možnosti, které textil nabízel za posledních 100 let umělcům. Můžete zde nahlédnout do dějin tapisérií a gobelínů, prohlédnout si předválečné propagační fotografie a fotografické studie struktury textilních materiálů, ale také tu najdete návrhy látek z 60. let nebo dokonce textilní sochy. Jedna část expozice je věnovaná tvorbě humpolecké rodačky Zorky Ságlové, která se jednak věnovala tapisériím a návrhům látek, ale také vytvářela pozoruhodné malby na damašku. Samostatnou kapitolu výstavy pak tvoří objekty využívající výšivku, které jsou v současných podobách často velmi vtipné.

8smička je prostě krásné místo, které můžete navštěvovat opakovaně a nacházet v něm i mnoho inspirace pro vlastní tvoření. Steh proto radí: hurá do Humpolce!

0 0 hlasů
Article Rating
Článek pro Vás napsala Petra (26.05.2018/7:32)
Kategorie: Odstřižky..., Zdarma
Odebírat
Upozornit na
1 Komentář
nejstarší
nejnovější
Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
trackback

[…] spolupráce jsem obdivovala už na výstavě Pocta suknu v humpolecké 8smičce (psala jsem o ní tady), znala jsem i její performanci z Designbloku, kdy si nechala na záda dočasně vytetovat loga […]

1
0
Děkuji za vaše názory, prosím komentujte.x