21.5.2018 | Barbora | 12 komentářů

Testy hoření látek

Už se vám někdy stalo, že jste z hlubin své látkové pokladnice vytáhly nějaký pěkný kousek bez cedulky? Takový, co tam ležel zapomenutý tak dlouho, že si nevzpomenete nejen na složení, ale ani na to, kde jste ho koupily? Nebo jste dostaly celkem příjemnou látku od kamarádky se slovy, že to leželo u babičky na půdě? Nebo jste dokonce nakoupily něco v Apedu, kde si ani paní prodavačka nebyla jistá, co že je to za materiál?

Pro všechny tyto a ještě spoustu dalších případů je zde test hoření! A pokud jste v dětství milovaly chemické a fyzikální pokusy, máte díky látkám neurčitého složení i ideální důvod se k téhle zábavě vrátit. Každý materiál má své specifické vlastnosti a při zapálení se chová vlastním způsobem. Pokud si tedy nejste jisté materiálovým složením některého svého pokladu, vytáhněte pár nitek či ustřihněte malinký kousíček, připravte zapalovač nebo svíčku, pinzetu a nehořlavou podložku a nebojte se pustit do testování.

Já většinou provádím tyto testy v kuchyni, blízko digestoře, protože zápach z některých materiálů je hodně intenzivní až nepříjemný. Abyste měly volné ruce, je fajn zapálit si svíčku, protože pak nemusíte neustále škrtat zapalovačem či sirkou. A pokud máte z ohně tak velký respekt jako já, kousky látek držte v delší pinzetě. Po zapálení je pokládám na porcelánový talířek, který se mi osvědčil, protože z něj jde všechno pěkně umýt, nebo na kus alobalu.

Pokud je vaše látka konzistentní a nitě v osnově jsou stejné jako v útku, nemusíte se vzorkem nic dalšího dělat. Jestliže jsou ale nitě už na první pohled rozdílné, je vhodné je dopředu oddělit a otestovat samostatně.

0 0 hlasů
Article Rating

Článek je přístupný pouze předplatitelům.

Pokud máte zaplacené členství, tak se stačí přihlásit.

Pokud nemáte zaplacené členství, tak ho můžete zakoupit zde.

Článek pro Vás napsala Barbora (21.05.2018/9:02)
Kategorie: Odstřižky..., Techniky, Začínáme se šitím
Štítky: , ,
12
0
Děkuji za vaše názory, prosím komentujte.x