12.5.2018 | Barbora a Petra | 6 komentářů

Ohlédnutí za čtyř(apůl)denním kurzem

Před dvěma týdny jsme v sobotu ráno opět netrpělivě čekaly v Animice na účastnice našeho dalšího kurzu, který tentokrát poprvé trval čtyři dny v jednom zátahu za sebou. Kurzu navíc ještě předcházel jeden kratší workshop o “electronic wearables”, kde jsme se pod vedením lektorů z okruhu připravovaného kutilského festivalu Prague Maker Faire, kteří jsou zběhlí v technologických vychytávkách, učili propojovat textilie s diodami a dalšími elektro-prvky. Mezi šitím vodivou nití jsme stihli také okouknout 3D tisk na textilie a díky FutLabu si i vyzkoušet, že lze tvary vytvářené z plastových strun tiskout i na hedvábnou organzu… Využití obojího na nositelné oděvy je sice pro nás ještě hudba budoucnosti, ale moc nás baví sledovat, co se v této oblasti děje, a vymýšlet, jak bychom to naše tradiční šití mohly posunout zase trochu jinam. Pokud byste měli chuť 3D tisk sami vyzkoušet, určitě se můžete na Futlab obrátit, a mimo jiné v jejich nabídce najdete jak kurzy 3D tisku, tak i tradičnější kurzy šití pro začátečníky.

Součástky, které se dají všít do oblečení. To kulaté uprostřed (pod cívkou s vodivou nití) je tzv. LilyPad, prostřednictvím nějž se dají programovat diody, aby třeba blikaly v nějakém pořadí či rytmu nebo reagovaly na nějaký podnět (např. změna teploty těla).

Jednoduchý všitý obvod s diodou.

Druhý den po zábavě s diodami nás čekal náš klasický šicí kurz. Tedy klasický… naše dosavadní kurzy byly povětšinou víkendové, ale téměř vždycky jsme nakonec skončily s pocitem, že času na šití je za dva dny strašně málo. Rozhodly jsme se proto kurz tentokrát protáhnout na o něco delší víkend. Z našich zkušeností už prostě víme, že dvoudenní kurz bleskově uteče. První den bývá u většiny účastnic a jejich modelů skoro kompletně zaměřený na fitting. Doladit zkušební modely tak, aby opravdu pěkně padly, a naučit se zanést všechny změny zpátky do papírového střihu je poměrně časově náročné. Možná si říkáte, co je na tom za vědu – hodit na sebe zkušební model, někde něco trochu odšpendlit či pro změnu přidat, maximálně zarovnat délku a hotovo… Ale kdo již na kurzu byl, jistě nám dá za pravdu, že to zas tak jednoduché není. Málokdo má opravdu konfekční postavu, může nastřihnout například šaty z Burdy a bez větších úprav se do nich pustit. Často řešíme asymetrie postavy, kterých si běžně při domácích úpravách střihů nevšimnete, i když padnutí ovlivňují naprosto zásadně (např. rozdílná výška ramen či ramena vtočená dovnitř). A o úpravách pro slovanské postavy a hlavně FBA (úpravách pro větší prsa) bychom už mohly i na základě zkušeností z kurzů pomalu sepsat nějaký souborný manuál…  Teprve druhý den kurzu se pak stříhá, tuží a šije již konkrétní věc. U všech účastnic pak projdeme ve zkratce různé techniky, které jsou použitelné na jejich látkách a modelech. Došívání pak ale většinou nastává až mimo kurz, s našim vzdáleným dohledem a radami zasílanými přes internet.

A i když to obvykle dopadne skvěle a účastnice předchozích kurzů úspěšně zvládly rozešité věci dokončit samostatně, opravdu jsme si přály uspořádat vícedenní kurz, kde bychom mohly na 100% došít začaté modely od začátku do konce a těšit se z našeho koníčku i v pomalejším rytmu, než dovolují obvykle velmi hektické dva dny. Využily jsme tedy jeden volný den státního svátku a tradiční víkenďák prodloužily o pondělí a volné úterý. I pro tentokrát se nám podařilo pronajmout si prostory Animiky, což je naprosto úžasné a inspirující místo v Karlíně.

Foto Animika Hub.

Již v pátek před kurzem jsme se opět s některými kurzistkami sešly na Vinohradech při společných nákupech. Tentokrát jsme jako hlavní úkol měly vybrat látky na korzetové šaty s přiznanými košíčky pro naši kurzovou stálici Martinu a doplnit již vybrané látky o vhodnou podšívku do sáčka pro novou kurzistku Marii, která za námi přiletěla až z dalekého Finska. Vše jsme zdárně zvládly v “bermudském trojúhleníku” ohraničeném obchody Evi látky – B. P. látky – Aped.

V sobotu ráno jsme tedy stály na značkách v Karlíně a napjatě čekaly na nové tváře. Máme asi velké štěstí, ale na naše kurzy šití přicházejí úžasně milé a inspirativní osoby – a i tentokrát všechny nově příchozí dorazily s úsměvem na tváři, plnou náručí energie a s dobrou náladou. Po vzájemném představení, kdy každá účastnice předvedla i vybrané střihy a látky, jsme se pustily do práce.

Čekalo nás nafitování korzetových šatů, krátkého sáčka, pouzdrové sukně, saka podle střihu kresleného na míru, půlkolové sukně se sedlem, hedvábné halenky s vázačkou a tvorba střihu podle oblíbených šatů. V průběhu kurzu se k nám přidala i další účastnice předchozích kurzů, Radka, která chtěla podpořit při nastříhání šatů z nádherného brokátu od Valentina se stromovým vzorem a holoubátky. A povedlo se jí to skvěle, jak ukazují následné mobilovky z procesu.

Sesazené šaty, nad kterými se nám úplně zatajil dech.

Mimo fittingu, stříhání látek a šití jsme ještě zvládly probrat minulost i budoucnost Stehu, zkonzultovat a navzájem vyzkoušet všechny přítomné šicí stroje, prolistovat přivezené inspirační knihy o šití, vysvětlit si úpravy FBA, představit zboží z našeho eshopu včetně všech možných výztuh a ještě mnohem víc.

Radka si také vede pečlivé zápisky do šicího deníčku, jak jsme vám radily v článku o šicí prokrastinaci (zde).

A jak to celé dopadlo? Přiznáváme, že se naše představa, že všichni vše stihnou za ty čtyři dny došít, zase nenaplnila. Ještě den dva by to chtělo… Ale u většiny modelů jsme se dostaly téměř do finále, mohly jsme celý proces opravdu sledovat mnohem déle a zároveň přitom vidět i ty ohromné pokroky, které účastnice během kurzy dělaly, protože zároveň získávaly větší kontrolu nad projektem a obratnost v tom, co dělaly. Zároveň tempo kurzu bylo mnohem příjemnější, našly jsme v něm vedle intenzivního šití a vyprávění o něm i čas na kávičky a zmrzlinové sendviče z vedlejší kavárny…

Takže to pro nás to bylo prostě báječné a děkujeme všem, které toho byly součástí. (A pokud jste s projekty pokročily, budeme rády, když se pochlubíte pod textem.)

0 0 hlasů
Article Rating
Článek pro Vás napsala Barbora (12.05.2018/10:55)
Kategorie: Odstřižky..., Zdarma
Odebírat
Upozornit na
6 Komentáře
nejstarší
nejnovější
Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
mata
5 let

Jako kurzová stálice 🙂 můžu zase a znova vaše kurzy doporučit a chválit a chválit :-). Moc mě baví učit se nové techniky a mít možnost osobní konzultace se vším, s čím bych se sama dlouho trápila a nejspíš stejně neudělala dobře. Baví mě i to, že jste zdrojem spousty nápadů, znalostí a umu a každá z vás tomu dává něco specifického a dohromady všechny tři se skvěle doplňujete. A úplně nejvíc mě baví atmosféra kurzů, která je velmi přátelská, otevřená a srdecna a pokud dorazí ještě někdo jako živel z Přerova :-), tak pak člověk neví, jestli má šít… Číst vice »

Petra
5 let
Odpověď na komentář  mata

Marti díky moc, jsme moc rády, že jsme Tě díky kurzům poznaly a fakt se těšíme, až uvidíme šaty na fotkách z Varů 🙂

Jana
Admin
5 let
Odpověď na komentář  mata

Musím se přiznat, že když jsi na sebe přiložila ty šaty, byla jsem totálně dojatá a strašně se těším na fotky z Varů!

Eliška
5 let

Sice nejsem kurzová stálice (aspoň zatím 😀 ), ale taky si nemůžu kurzy vynachválit. Hlavním přínosem pro mě byla spousta energie a chuti do šití 🙂
Jinak brokát s holoubky vypadá naprosto nádherně! Já se tady snad naučím mít ráda výrazné vzory! Moc ráda bych viděla hotové šaty, tak doufám, že se s nimi pak Radka pochlubí 🙂

R.
R.
5 let
Odpověď na komentář  Eliška

Pochlubí 🙂 Ještě dodělávám druhé šaty z kurzu a konečně jsem koupila červenou podšívku do těchto. Normálně bych si asi takto výrazný vzor nekoupila, nebo bych alespoň hodně dlouho váhala. Tím, jak byla objednávaná podle fotky od Ďábla, jsem moc netušila, co přijde. Při nejhorším to měla být pěkná tapiserie do šičího pokoje 🙂

Vendula
5 let
Odpověď na komentář  R.

Ta látka od Valentina je natolik výrazná a jedinečná, že když nepovíte, že jste ty šaty šila sama, tak si všichni budou automaticky myslet, že jste je u Valentina koupila (tedy pokud mají trochu přehled o módě). Já jsem jedny šaty od Valentina s tímto vzorem viděla naživo, ten vzor je doopravdy dechberoucí, poradila jste si s ním na jedničku s hvězdičkou :-). Také se těším na foto hotových šatů.

6
0
Děkuji za vaše názory, prosím komentujte.x