28.4.2018 | Barbora | 13 komentářů

Jak jsem vybírala nový stroj

O novém stroji jsem přemýšlela už nějakou dobu, popravdě určitě déle než rok. A může za to trochu i Jana, která mne čas od času k novému stroji pošťuchovala. Ale nemohu to na ni svádět celé, červíček hlodal už před tím. Asi prvním popudem byla slova jedné mé kamarádky, která si u mě chtěla něco narychlo sešít: „Ty jo, ten stroj je nějaký hlučný, ne?! Je v pohodě?“ Po ujištění, že stroj je opravdu v pořádku a že šije už 17 let stále stejně jsme přišly na to, že hlučný se jí zdál proto, že ona sama je zvyklá na stroj elektronický.

Ale i Jana párkrát naznačila, že na novém stroji by se mi šilo určitě líp, takže jsem začala postupně pátrat. Jaké jsou značky na trhu, jaké jsou dnešní vymoženosti, jaké jsou rozdíly mezi mechanickými a elektronickými stroji, jaké jsou rozdíly mezi chapači, kdo, co, jak a proč doporučuje… Je toho opravdu hodně a vy si můžete vše v kostce přečíst v Janiných článcích – Jak vybrat šicí stroj I. a II.

Neexistuje ale univerzální rada a každá z nás má na stroj jiné požadavky.

Musím přiznat, že můj původní stroj Pfaff šije stále výborně. Když mi ho rodiče kupovali, byl to jeden z nejlepších strojů ve své třídě a ještě mám schovanou účtenku na 21.290,- Kč. Vzhledem k tak vysoké investici mi bylo řečeno, že stroj máme společný se sestrou. Nevím přesně, jestli to bylo alibi mých rodičů vůči sestře nebo jen vůči jim samým. Pro vysvětlení – má mladší sestra držela v ruce jehlu s nití tak maximálně na základce při ručních pracích nebo z donucení. Proto je u nás velmi oblíbená hláška, když potřebuje něco zašít či opravit – „Ušij mi to na té mé půlce stroje, jo?“ 🙂

Hlavní plus mého stroje je systém horního podávání IDT. To je zkrátka věc, kterou si nemohu vynachválit. A další pozitiva jsou posun jehly doprava i doleva, volné rameno, jednoduché ovládání a také to, že za celou dobu šití jsem jej nemusela dát do servisu kvůli opravě. Ušije tenké látky, džínovinu i kůži, šije dopředu i dozadu, cikcakem, ušije jednoduchou 4-krokovou knoflíkovou dírku a několik dalších stehů, včetně těch overlockových, které jsem ovšem přestala používat ihned po zakoupení overlocku. Takže zkrátka umí vše potřebné. Ale… já chtěla trochu něco novějšího a komfortnějšího se všemi těmi vymoženostmi, o kterých Jana psala.

 

0 0 hlasů
Article Rating

Článek je přístupný pouze předplatitelům.

Pokud máte zaplacené členství, tak se stačí přihlásit.

Pokud nemáte zaplacené členství, tak ho můžete zakoupit zde.

Článek pro Vás napsala Barbora (28.04.2018/11:06)
Kategorie: Odstřižky...
13
0
Děkuji za vaše názory, prosím komentujte.x