26.4.2018 | Barbora | 1 komentář

Šicí stroj a druhy chapačů

Chapač je zařízení umístěné pod stehovou deskou, kde se tvoří z horní a spodní nitě steh. Je to, obrazně řečeno, srdce stroje. Protože typ chapače je pro mnoho švadlenek při rozhodování o koupi nového stroje zásadní, rozhodly jsme se jim věnovat samostatný článek, abychom vás při rozhodování trochu navedly.
Do strojů se montují převážně tři druhy chapačů, které navíc každá značka vyrábí trošičku jinak, nicméně princip fungování je skoro stejný. Pokud si nejste jisté, který chapač ve svém stroji máte, poznáte to celkem jednoduše. Když vidíte vodorovně ležící cívku pod stehovou deskou, jedná se o chapač horizontální a rotační. Pokud k cívce přistupujete přes nějaká odklápěcí dvířka z přední či boční strany stroje, pak to bude chapač vertikální. Zda je kyvný nebo rotační poznáte podle toho, zda jím lze pouze pohybovat doprava a doleva (kyvný), nebo otáčet dokola (rotační). U každého typu chapače jsem se pokusila přidat video, kde můžete vidět, jak právě ten který typ funguje.

1) Chapač kyvný C/B (vertikální, anglicky: oscillating hook)

Tento typ chapače je nejstarší a pro domácí šicí stroje nejběžnější typ. Většina mechanických šicích strojů staršího data i moderních šicích strojů má právě tento chapač. Je umístěný svisle pod stehovou deskou a běžně není vidět. Abyste se k němu dostali, musíte odsunout či odklopit přihrádku šicího stroje, odklopit dvířka, nebo dokonce vytáhnout kryt volného ramene. Je konstrukčně řešen tak, že nerotuje, ale dělá pohyb zleva doprava (proto kyvný), při němž je spodní niť podávána skrz očko horní nitě, čímž vzniká steh. Kvůli kývání ze strany na stranu je náchylnější k vibracím a proto je v porovnání s ostatními druhy o něco málo hlučný. Také neumožňuje šít vyšší rychlostí. Maximální šířka stehu je 5,5mm.

Výhodou těchto chapačů je možnost používat silnější nitě. Nejsou náchylné na nastavení vyššího napětí horní nitě na stroji a nejsou ani náchylné na seřizování chapače při častých změnách síly nití. Tento typ chapačů mají většinou stroje jednoduché, avšak velmi odolné.

Výhodou je také, že cívku spodní nitě vyměníte, i když máte rozešitou práci. Společně s cívkou je třeba při výměně spodní nitě vyjmout i cívkové pouzdro. To lze případně rozebrat a jednoduše vyčistit.

2) Chapač rotační horizontální (anglicky: top loading, top loading full rotary hook bobbin, drop in top bobbin)

Tento typ chapače má většina elektronických strojů. Už podle názvu je jasné, že je uložen vodorovně se stehovou deskou. Bývá zakryt průhlednou destičkou a jednou z jeho velkých výhod je to, že dobře vidíte, jestli vám náhodou už nedochází spodní niť. Díky své konstrukci umožňuje u strojů použít stehy až do šířky 9 mm. Navíc je velmi tichý a stroje díky němu mohou šít i velkou rychlostí. Vedle desky bývá umístěn ořezový nožík. Pokud má stroj funkci automatického odstřihu, právě tento nožík umožňuje odstřih spodní a horní nitě. Steh vzniká tak, že chapač rotuje okolo cívky se spodní nití, kde se háčkem jedenkrát za oběh (když je jehla v dolní poloze) zahákne do horní nitě a převlékne ji přes cívku se spodní nití. Jehla táhne nit nahoru a chapač do strany.

Jedná se levnější variantu vertikálního průmyslového chapače.

Pokud máte v rotačním horizontálním chapači kovové cívky, s velkou pravděpodobností se jedná o chapač magnetický, který zabraňuje povyskočení pouzdra. Jeden z nejlepších chapačů má značka Janome, kde tento patentovaný chapač perfektně drží a umožňuje šít bez poruch a zaseknutí nitě.

Rotační chapač při šití rotuje, nekývá se tedy ze strany na stranu jako CB chapač, a je proto méně náchylný k případným vibracím nebo zaseknutí. V případě potřeby se dobře čistí.

Při výměně spodní nitě vytahujete pouze cívku, bez pouzdra.

Následující video je sice o nastavování stroje, ale na jeho začátku můžete právě vidět, jak tento typ chapače pracuje.

3) Chapač rotační vertikální

Tento typ chapače je mezi domácími šicími stroji sice nejméně obvyklý, ale umožnil skloubit skoro všechny výhody obou předešlých typů. Je stejně jako kyvný CB chapač umístěný kolmo pod stehovou deskou, ale provádí rotační pohyb. Je to průmyslový celokovový chapač vysoké kvality a vyniká přesností stehu. Při tvorbě stehu táhne jehla niť nahoru a chapač proti dolů, a proto je provazování stehů přesné.

Chapač tohoto typu mají například některé mechanické stroje značky Pfaff (například můj starý Tipmatic 6122) a nyní jsou montovány i do strojů Gritzner.

Můžeme se s nimi setkat i v elektronických strojích. Například značka Bernina osazuje některé své stroje vertikálním rotačním chapačem typu B9, který má dokonce větší cívky na spodní niť než jsou klasické (a pojmou až o 70% více spodní nitě). Mechanismus se dá navíc celý otevřít a vyndat, aby šel dobře vyčistit (podobně jako kyvné chapače).

 

Stejně jako není možné říct, který stroj je nejlepší, není to možné říci ani o chapačích. Každý totiž umí něco jiného a je proto montován do různých typů strojů. Většina z nás si v průběhu své šicí kariéry vyzkouší šití na více strojích, ale pokud se rozhodnete pro koupi nového, z vlastní zkušenosti podvědomě vybíráte to, na co jste byly zvyklé a co vám vyhovovalo. Nicméně ani s jedním nešlápnete vedle. 🙂

 

4.3 4 hlasů
Article Rating
Článek pro Vás napsala Barbora (26.04.2018/8:06)
Kategorie: Odstřižky..., Zdarma
Odebírat
Upozornit na
1 Komentář
nejstarší
nejnovější
Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Daniela
5 let

Z me zkusenosti, kyvny chapac je skvely na zabickovani. To s nim jde jedna basen a je to prave proto, ze silna nit, v tomto pripade gumicka, mu nedela zadny problem 🙂

1
0
Děkuji za vaše názory, prosím komentujte.x