Šicí stroj je jednou z největších a zároveň nejdůležitejších investicí, kterou musíte udělat, pokud si vyberete šití za svůj koníček. Proto je třeba se nad výběrem stroje pořádně zamyslet a prozkoumat všechny možnosti. Na trhu je nepřeberné množství značek a modelů, které se zdánlivě liší jen lepším osvětlením či počtem ozdobných stehů. To je opravdu ale jen zdánlivé, výběr jednoduchý není, což je jeden z důvodů, proč patří otázky týkající se výběru šicího stroje mezi nejčastější, které dostáváme.
Stejně jako Petra v článku o dress code jen nevypsala seznam pravidel a k nim pouze nerozepsala, co vlastně znamenají, i já já jsem se rozhodla místo výčtu technických parametrů modelů pojmout svůj text spíše jako námět k zamyšlení. Situace, kdy kupujeme šicí stroj, nastávají v podstatě především ve dvou až třech rozdílných případech. Nemyslím ale, že je lze zvládnout jen přísnou logikou a dokonalým průzkumem nabídky strojů.
Případ č. 1: Jste začátečnice a toužíte se naučit šít, ale moc nevíte, jestli vás to bude bavit. Nehodláte proto moc utrácet a chystáte se řídit radou, na kterou občas narážíme i my (dokonce i u prodejců): stačí úplně ten nejzákladnější stroj za pár korun, protože stejně potřebujete jen rovnosteh, maximálně entl a lepší stroje v cenové hladině kolem 10-15 tisíc nabízejí navíc akorát zbytečnosti typu ozdobné stehy. To ale bohužel není pravda. Kdo někdy přesedlal ze stroje z vyšších řad na základnější stroj stejné značky, potvrdí vám, že rozdíl mezi strojem za 20 a 2 tisíce je především v komfortu šití. Pokud nemáte finance nazbyt a/nebo prostě nechcete ze začátku moc investovat, poptejte se raději