14.4.2018 | Barbora a Jana | 3 komentáře

Prague Patchwork Meeting 2018

Minulou sobotu, 7. dubna, jsme se byly s Janou podívat na Prague Patchwork Meeting v Praze. Ani ne proto, že nás zajímá patchwork, ale především jsme chtěly obhlédnout vystavovanou šicí techniku. A jednoznačně jsme se shodly, že je velká škoda, že vlastně neexistuje podobný veletrh pro nás, které šijeme převážně oděvy.

Dokážete si představit ty výstavní prostory plné krásných oděvních látek, střihů, pomůcek a všeho ostatního? Já to úplně vidím :-).

Patchwork je pro mne totiž úplně jiný svět. Je to něco, co jsem zatím ani nezkusila. Na výstavě byly výrobky ušité nejen v České republice, ale i v zahraničí. A některé byly opravdu krásné a netradiční. Viděly jsme jak patchworkové deky, které by se určitě ihned staly oblíbeným a využívaným kusem v domácnosti, tak i zvláštní obrazy z kousků látek šité různými technikami, případně i dobarvované a jinak zdobené. Byla jsem hodně překvapená, kolik různých látek a pravítek, šablon a dalších pomůcek se dá k patchworku pořídit.

Nás ale nejvíce zaujaly výstavní prostory se šicími stroji a musím říct, že vybírat bylo možné opravdu z velkého množství modelů – ať už klasických strojů, overlocků, coverlocků nebo i průmyslových mašin. Jako největší vystavovatel se prezentovala firma Strima (značky Janome, Texi, Zoje, Pfaff, Husqvarna, Singer), Šicí centrum Haišman (Bernina, Juki, Bobbin), Šicí technika Brother s.r.o. (Brother) a NEJ Šicí stroje. K vidění byly jednoduché stroje za pár tisíc, ale také modely v hodnotě celkem slušného automobilu. Každý stroj bylo možné vyzkoušet, osahat si, porovnat.

Střeva Berniny.

Pokud si chcete pořídit nový stroj, je takový typ výstavy asi to nejlepší místo, kam zajít. Ceny jsou stejné nebo dokonce nižší než v internetovém obchodě, většina prodejců totiž nabízí speciální veletržní ceny se slevou od cca 5 do 10 procent. Ale hlavní je, že opravdu máte všechny stroje pěkně pohromadě, můžete od jednotlivých prodejců přebíhat sem a tam a ptát se na všechno, co vás zajímá. Prodejci jsou velmi ochotní, na cokoliv jsme se zeptaly, tak nám odpověděli, popřípadě ihned ukázali a u žádného jsme nemuseli čekat dlouhou dobu. A pokud se prodejce zrovna věnoval jinému zákazníkovi, vůbec nebylo od věci připojit se k procesu vybírání a naslouchat radám, protože najednou zjistíte, že otázka, kterou někdo vyslovil, vás také zajímá, ale asi by vás zrovna nenapadlo se na tuhle konkrétní věc zeptat. Všichni prodejci měli okolo strojů připravené vzorky látek, na kterých jsme si mohly šití vyzkoušet. My s Janou jsme byly připravené ještě o trochu důkladněji a přivezly jsme si i pár odstřižků jemných hedvábných látek na testování. Pokud si totiž vybíráte stroj pro sebe, je vhodné vyzkoušet jej i na materiálech, které jsou obtížněji zpracovatelné. Quiltovací bavlnu totiž s přehledem ušije téměř každý stroj pěkně.

Na veletrhu byly k vidění i některé novinky, které ještě nejsou ani v prodeji, například nový Juki NX7.

Nový Juki. Oproti předchozím modelů má integrované horní podávání (na způsob IDT od Pfaff), jeho cena se ale bude pohybovat v cenové hladině 60-70 tisíc.

Také bylo možné vyzkoušet i vyšívací nebo velké quiltovací stroje s rámem.

Na výstavě jste mohly vyzkoušet jak modely za několik tisíc, tak i v ceně přes 100 tisíc, jako je třeba tato Bernina z druhé nejvyšší řady této firmy.

Šicí stroj je před koupí většinou opravdu dobré vyzkoušet. Můžete mít sice načtené všechny možné i nemožné recenze a doporučení, ale nic vám nenahradí to, že si k němu sednete a opravdu v reálu ho vyzkoušíte. Zvlášť pokud přecházíte ze stroje, na který jste byly po mnoho let zvyklé a vyhovoval vám. Určité věci budete chtít podvědomě dělat stejně a bude trvat delší dobu, než se s novým strojem sžijete a “sšijete”, pokud se ovládá úplně jinak, než jste dosud byly zvyklé, nebo mu některé vlastnosti třeba i chybí.

K vidění bylo i prkno s parním generátorem v jednom od firmy Texi. Jeho výhoda je také to, že se voda dá doplňovat průběžně, bez nutnosti zchladnutí nádoby.

Jana se byla podívat hlavně na průmyslové stroje. Pro mne to bylo první seznámení s nimi a poprvé jsem na nich také pár centimetrů ušila. Podrobněji jsme zkoumaly průmyslový stroj  Brother Nexio a pak také Texi Tronic 6. Brother má daleko více funkcí, má mít větší kontrolu nad pravidelností stehu, další jeho vlastnosti ovšem využijete pouze ve větší dílně, kdy potřebujete programovat více strojů na stejné šití či sledovat, jestli pracovníci pracují kontinuálně (my se spíš pobavily myšlenkou, že budu Janu přes wi-fi sledovat, jestli se náhodou moc nefláká :-)). Uvedený stroj od Texi je cenově přívětivá mašina, která se nám dokonce líbila víc než Brother, takže pokud hledáte něco nového a pro šití automatické dírky nebo entlu vám poslouží starší stroj, určitě bych doporučila si jej obhlédnout.

A o tom, co jsem nakonec vybrala a hlavně proč, si budete moc přečíst již zanedlouho. Nejdřív se ale můžete těšit na sérii článků o tom, jak si vybrat šicí stroj, kterou pro vás připravila Jana.

0 0 hlasů
Article Rating
Článek pro Vás napsala Barbora (14.04.2018/11:43)
Kategorie: Odstřižky..., Zdarma
Odebírat
Upozornit na
3 Komentáře
nejstarší
nejnovější
Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Renee
5 let

Nedá se nic dělat, ten veletrh pro hobby švadleny a krejčové budete muset udělat vy, no…

Jana
Admin
5 let
Odpověď na komentář  Renee

I o tom jsme se bavily, ale bohužel je to vzhledem k našemu vytížení asi nereálné. 🙁

Petra
5 let
Odpověď na komentář  Jana

Ne asi, určitě NE! To akce, která potřebuje obrovský tým a taky vstupní kapitál, to by nás zabilo 🙂

3
0
Děkuji za vaše názory, prosím komentujte.x