6.4.2018 | Jana | 4 komentáře

Šití z obtížných materiálů: Jemné látky II.

O šití jemných materiálů, které je náročné na psychiku i manuální zručnost, jste se mohly dočíst v rámci společného šití společenských šatů. Některé tipy se ale do prvního článku nedostaly a zároveň jsem mezitím v průběhu dalších projektů narazila na další vychytávky a problémové kroky, se kterými by vám mohl následující text pomoci.

Podrážení

Podrážení je v obecné rovině podložení vrchní látky jiným materiálem, obě vrstvy jsou spojené jen v okrajích a švech, nejedná se tedy o lepenou výztuhu. Ve vysoké krejčovině se používá plošné podrážení k vylepšení vlastností vrchní látky a tím i celého oděvu.

Nejčastěji používaným materiálem na plošné podrážení je hedvábná organza. Ta je skvělá u tužších materiálů, ale u těch splývavějších je přece jen lepší použít něco jiného. Organza je mimo jiné materiál velmi stabilní, zato splývavé materiály jsou živé, tekuté, takže je lepší použít na jejich podražení něco, co více odpovídá jejich přirozeným vlastnostem. U splývavých materiálů vyšší gramáže lze použít organzu střiženou šikmo.

Jinak se skvěle hodí kupříkladu hedvábný či viskozový satén, případně habutaj, které mají tu výhodu, že jsou příjemné na těle, takže mohou posloužit jako podrážecí materiál a podšívka v jednom. Možná se teď ptáte, proč tedy podrážet a ne podšívat. Těch důvodů je mnoho – vrchní látka se nevytrhává ve švech, neprosvítají švové přídavky, které se zároveň tak snadno neprožehlí, oděv se méně mačká, navíc celkový dojem je takový, jako byste použily látku o vyšší gramáži, což vždy působí luxusněji (u splývavého hedvábí to platí určitě). Pokud se na podobný postup díváte trochu s nedůvěrou, alespoň jednou si ho zkuste – je to podobná alchymie jako quiltování buklé na hedvábnou podšívku.

Další možností jsou batisty, zejména ty s malou příměsí hedvábného vlákna. U krepdešínu je potřeba si dát pozor, jak hladký má povrch. Některé krepdešíny jsou opravdu hlaďounké, jiné jsou zase hrubší, takže u nich hrozí, že by mohly dělat neplechu při nošení – různě se vyhrnovat atd.

Speciálním případem může být situace, kdy chcete vrchní jemný/splývavý materiál zpevnit. To se může hodit u užších střihů, kdy se můžete obávat o pevnost látky ve švech a/nebo nemáte úplně modelkovské míry a nechcete, aby se přes šaty něco rýsovalo.

I tato situace má celkem snadné řešení, které jsem použila u šatů z tropického krepdešínu a mohly jste jej vidět, pokud sledujete náš Facebook či Instagram.

 

Jednotlivé díly podrážecího materiálu – tuhého hedvábného saténu – jsou položeny na svrchní látce.

Polotovar šatů. Podšívka by zde byla již navíc, a proto jsou švové přídavky začištěné šikmým proužkem.

Variant však bylo ve hře mnohem více – jak jsem se dobrala ke konečnému výběru podrážecího materiálu se dozvíte už brzo v článku o zmíněných šatech (a o podrážení jako takovém ve videu, které je již natočené, jen čeká na nastříhání!

Šikmé proužky

V minulém článku jsem popisovala způsob, jak můžete bez rozčilování udělat šikmé proužky z jemných materiálů jako jsou šifon či satén. Dnes mám pro vás ale mnohem jednodušší způsob, který je zároveň důkazem toho, že se člověk pořád učí.

0 0 hlasů
Article Rating

Článek je přístupný pouze předplatitelům.

Pokud máte zaplacené členství, tak se stačí přihlásit.

Pokud nemáte zaplacené členství, tak ho můžete zakoupit zde.

Článek pro Vás napsala Jana (06.04.2018/7:36)
Kategorie: Techniky, Vyšší krejčovina, Začínáme se šitím
4
0
Děkuji za vaše názory, prosím komentujte.x