15.3.2018 | Petra a Vendula | 4 komentáře

Šijte s námi: Speciál o zdobení ve stylu Chanel

Rozhodování o dozdobení sukně či kabátku ve stylu Chanel většinou bývá oříšek, protože zdobení může zcela změnit ráz oděvu. Je možné se držet při zemi a zdobit jen velmi decentně (popřípadě nezdobit vůbec), nebo se naopak můžete kreativně vyřádit. Je dobré zvážit kombinovatelnost s ostatními věcmi v šatníku a rozhodnout se, zda má jít o univerzální kus oděvu, nebo spíš o dominantní solitér. V následujícím textu nastíníme několik možností, jak chanelovskou sukni nebo kabátek (ale třeba i úplně jiný oděv) ozdobit. Při výběru zdobení je vhodné vyzkoušet a naaranžovat různé volby na již rozešitém oděvu nebo alespoň na větším kusu látky. Stejně tak je dobré nahlížet na zdobení s odstupem a ne zblízka, někdy se dokonce doporučuje nepřímý pohled zprostředkovaný zrcadlem či fotoaparátem.

Ozdobné prošívání a obšívání

Ozdobné prošívání patří k jednoduchým metodám zdobení. Prošívat lze ručně i strojově, můžeme také experimentovat s různými druhy nití o různé tloušťce. Nejdřív je třeba zkoušet a zkoušet, dokud to není ono.

Při strojovém prošívání se vyplatí dodržet pár jednoduchých, ale důležitých pravidel. Především je třeba mít velmi dobře vyčištěný šicí stroj a nezapomenout ani na oblast v okolí spodní nitě. Dalším důležitým aspektem je správná volba jehly s ohledem na typ látky a zvolený druh nití. Jehla by měla být zcela nepoškozená a neopotřebovaná, proto je nejlepší použít rovnou novou. Stejně tak je třeba si pohrát s napětím nití.

Dobrým pomocníkem mohou být i speciální patky. Například patka pro rovné prošívání stlačuje látku pod patkou, udržuje ji tak správně napnutou a látka se pod stehy nebude krabatit. Patky s vodítkem švu zase napomáhají udržovat konstantní vzdálenost. Patek existuje opravdu velké množství a mnohdy se vyplatí zkontrolovat, jestli doma v šuplíku některá šikovná zbytečně nezahálí.

Strojové prošití lze ještě zvýraznit ručním dekorativním obšitím strojových stehů. Nejefektněji vypadá, pokud jsou ruční stehy vedeny každým druhým strojovým stehem – viz foto.

Strojové prošití zvýrazněné ručním obšitím

Ruční prošívání je časově náročnější. Velmi dobře vypadá prošití např. perličkovým nebo řetízkovým stehem, pro výrazný efekt lze do jednotlivých stehů vložit malý korálek.

Stejně tak lze i jednoduše obšívat lemy např. jednoduchým obnitkováním. Při obšívání najdou uplatnění především silnější druhy nití nebo třeba i různé příze určené na pletení nebo háčkování, za zmínku stojí i možnost vytáhnout vlákna z okrajů látky a pracovat s nimi jako s přízí.

Foto z filmu Jasmíniny slzy (Cate Blanchett v kabátku Chanel zdobeném prošíváním okrajů.)

Výrazného efektu lze docílit ozdobným obšíváním přes jednoduchý prýmek.

Bordury a jiné zdobné aplikace

Aplikace bordur patří k nejklasičtějším a zároveň výrazným způsobům zdobení. Nejjednodušší je použít již hotové bordury, bohužel jich však na českém trhu není zrovna mnoho, i když díky Rita‘s galantery se situace zlepšila a krásné bordury (dokonce i originální od Chanelu) lze koupit již i u nás.

Přes zlepšující se nabídku galanterie bývají pokusy najít tu správnou a ladící borduru často hledáním jehly v kupce sena. Naštěstí se dají bordury vyrobit i v domácích podmínkách a rozhodně nemusí jít o znouzectnost.

Jak tedy na domácí výrobu bordur?

0 0 hlasů
Article Rating

Článek je přístupný pouze předplatitelům.

Pokud máte zaplacené členství, tak se stačí přihlásit.

Pokud nemáte zaplacené členství, tak ho můžete zakoupit zde.

Článek pro Vás napsala Petra (15.03.2018/10:46)
Kategorie: chanelovská sukně, Nezařazeno, Šijte s námi, Techniky, Vyšší krejčovina
4
0
Děkuji za vaše názory, prosím komentujte.x