Všití zipu a sesazení sukně
Dnes se konečně dopracujeme ke tvaru, který už nebude vypadat jen jako dvojdílná, těžko představitelná skládačka, ale opravdu začne připomínat sukni. Spojíme totiž oba díly v zadním švu, všijeme zip, začistíme přední okraje a také konečně vystřihneme ten záludný břišní panel. Pokud s námi šijete po každém článku “v přímém přenosu”, jistě už po minulém týdnu víte, že nejtěžší není sukni naquiltovat, ale opravdová výzva je z quiltovacích linií vytahat stehovku. Pokud jste se k tomuto kroku ještě nedostaly, přejeme pevné nervy. Tento týden už tolik stehování nebude, hlavně budeme sesazovat a stabilizovat, což vám půjde mnohem rychleji od ruky.
Zadní středový šev a ručně všitý zip
Když máme oba díly sukně naquiltované, konce prošívání začištěné (nitě jsou svázané a schované mezi oběma vrstvami), nastal čas na spojení obou dílů sukně v zadním středovém švu. Od linií zadního středového švu odkloníme stranou podšívku, abychom ji ve švu omylem nepřichytily, přiložíme oba díly sukně k sobě lícem na líc, v zadním středovém švu sešpendlíme a sestehujeme až po zipovou značku. Pokud už v této chvíli máte stehování dost a máte pocit, že přeci jeden rovný šev dokážete uhlídat jen našpendlený, radši si to rozmyslete. Buklé má tendenci klouzat a opravdu není moudré stehování vynechávat.
Švové přídavky sestřihneme na 1,5-2 cm (podle třepivosti) a následně strojově sešijeme zadní středový šev až ke značce pro konec zipu. Před vlastním všitím zipu je nutné zipovou oblast vyztužit. Pro vyztužení jsou ideální pruhy organzy s pevným okrajem (lze použít i pruhy podšívkové látky s pevným okrajem). Pokud organzu používáte na podrážení, zbytky nevyhazujte, je dobré na využití pevných okrajů vazby pamatovat a klidně si je i odstřihávat do zásoby.
Článek je přístupný pouze předplatitelům.
Pokud máte zaplacené členství, tak se stačí přihlásit.
Pokud nemáte zaplacené členství, tak ho můžete zakoupit zde.
Kategorie: chanelovská sukně, Šijte s námi, Techniky, Vyšší krejčovina