29.1.2018 | Barbora | 6 komentářů

Top Kobe od Papercut Patterns

Dnes startuje nepravidelný seriál o jednoduchých, avšak zajímavých topech.

Já osobně mám trochu problém s tím, že bych nejraději chodila oblékaná co nejpohodlněji. Občas u mne pohodlnost hraničí až s leností, protože černé džíny a obyčejné černé úpletové triko jsou sice fajn, ale když v nich chodíte s menší obměnou prakticky pořád, zas tak skvělé to není. Ale pohodlné ano, to uznávám. A proto byste v mém šatníku našly docela dost variant na „černé triko“ – s véčkem, s kulatým výstřihem, velký výstřih na zádech, krajková vsadka na zádech, korálky a flitry, volné, uplé, několik variant délek rukávů… Mohla bych pokračovat ještě pěkně dlouho. Problém je v tom, že je to stále „jen“ tričko. A občas prostě potřebujete to obyčejné tričko nahradit něčím jiným. Proto bychom vám chtěly přinést tipy na několik střihů, podle kterých ušijete celkem efektní vršky a nebudou to zkrátka jen ta trička. Víme, že „luxusní top“ zní trochu nadneseně, ale pokud použijete pěkný a kvalitní materiál, možná se budete divit, jak snadno z jednoduchého střihu vykouzlíte zajímavou věc.

Kobe Top

Střih na tento top/šaty jsem si na začátku léta koupila společně se střihem na kabát Sapporo. Líbil se mi zajímavě řešený zadní díl. Ani jsem neměla žádnou konkrétní představu ohledně materiálu, vlastně jsem ani nebyla rozhodnutá, jestli si jej kupuji proto, že bych chtěla šít šaty, nebo pouze halenku. Když používáte střihy nezávislých designérů, výhodou je, že máte možnost najít si o daném modelu co nejvíce informací. Zjistíte, jestli střih sedí tak, jak má a zda na něj nebyly nějaké stížnosti, z fotografií modelu na různých typech postav si pak uděláte i obrázek o tom, zda vám konkrétní věc bude slušet.

U toho střihu jsem po zevrubnějším průzkumu byla poněkud na vážkách. Jako první přišel na řadu starý dobrý Google a jeho obrázky. Mezi prvními odkazy mi vyskočil blog Sewing and Slapdashery. Recenze na Kobe byla velmi negativní. Autorka píše, že se jedná prakticky o klamavou reklamu, protože nikde není psáno, že aby šaty (top) vypadaly tak, jako na originálním obrázku, musí být z průsvitné látky a tím pádem je pod nimi potřeba mít spodničku. Je pravda, že obrázek opravdu mate. Není z něj moc dobře poznat, co jsou šaty a co spodnička. Až po průzkumu technického nákresu zjistíte, jak to vlastně je.

Na druhou stranu jsem narazila na variantu topu Kobe z modrého sametu od Stitch Hour Studio a musím říct, že jsem byla mile překvapena, jak pěkně top vypadá i bez použití průsvitné látky. Takže skóre 1:1. Plusové body topu dodávaly obrázky a tutorial od Papercut patterns, kde se mi moc líbily prakticky všechny varianty – bílá, žlutá i červená.

Na řadu tedy přišel ještě Instagram. A i tam jsem našla varianty, které se mi moc líbily, ale pak i takové, které zas tak skvělé nebyly. Zarážely mne dvě věci – nestejná velikost otvoru na zadním dílu i sklon skladů. Takže jsem se rozhodla, že pro jistotu si raději vystřihnu alespoň zadní díl ze zkušební látky. Na top jsem totiž měla vybranou zajímavou látku z B.P. Látek, kterou jsem nechtěla pokazit.

Nebyla jsem si moc jistá velikostí, u Sappora jsem stříhala velikost o číslo menší, než jsem běžně zvyklá. Nakonec jsem šla zlatou střední cestou a rozhodla se pro M. Už jen zadní díl na figuríně mě přesvědčil, že všechno určitě vyjde podle představ, protože jsem z něj byla nadšená.

Zdála se mi v pořádku i délka, tak jsem se rozhodla střihnout do látky. Trochu jsem tedy váhala, jestli by nebylo vhodné udělat FBA, ale lenost zvítězila. Ponaučení pro příště – nebýt líná! Přední díl jsem rovnou stříhala o pár centimetrů delší. V originální verzi se mi tento top zdál moc krátký. Moc nemusím stále tolik populární “crop topy”.

Pokud se vám podaří odhadnout správnou velikost, pak úspěchu nestojí skoro nic v cestě. Celé šití je vcelku jednoduché. Trochu jsem bojovala se sklady na zadním díle, ale podle obrázkového tutoriálu se to dá zvládnout. Ne nadarmo je tato kolekce nazvaná Sakura a jednotlivé modely mají japonské názvy. Jak Sapporo, tak i Kobe mají něco společného s origami.

Když se mi podařilo pěkně olemovat výstřih, myslela jsem si, že mám vyhráno. Už jen sešít ramenní švy, našít rukávy, sešít boční švy a udělat záložky. To všechno by proběhlo úplně hladce, ale po našpendlení bočních švů jsem top oblékla na sebe a moc spokojená jsem nebyla. Byl opravdu hodně široký. Možná bych příště riskla i o dvě čísla menší velikost + FBA. Přemýšlela jsem, jak se s topem vypořádat, aby pěkně seděl. Když jsem jej zkusila pouze zúžit v bočních švech, zadní díl se nepěkně roztáhl do šířky a celkový dojem nebyl o moc lepší. Potřebovala jsem zmenšit a upravit pouze přední díl. Navlékla jsem celý top na pannu, našpendlila jsem si na ní prsní záševek, přední díl zúžila a v oblasti pasu projmula.

Na nejvíc zúženém místě to bylo až o 4 centimetry na každé straně. Takto upravený top už vypadal daleko lépe, takže jsem vše podle instrukcí sešila a švy začistila overlockem. V tuto chvíli jsem byla ráda, že jsem přední díl střihla delší, protože jinak bych z toho měla asi bolerko. Spodní okraje jsem také začistila overlockem, jednou zahnula do rubu a z lícové strany prošila.

Doporučení

Musím souhlasit s doporučením na střihu, že Kobe je opravdu vhodné pro jemné a splývavé materiály. Já použila o něco pevnější látku a díky ní je více strukturované.

Určitě doporučuji střihnout alespoň o číslo menší velikost, než byste potřebovaly podle tabulky.

Přední díl jsem prodloužila o 6 cm.

Je potřeba opravdu pečlivě nastříhat a poté naskládat zadní díl. Jakákoliv nepřesnost vyústí ve špatný směr skladu a pak třeba nebudete mít obě dvě strany souměrné.

Přesto bych tento top s klidným svědomím doporučila. Na ušití je celkem jednoduchý, ale efekt zadního dílu je velký. Znáte to americké pořekadlo “business in front, party in the back”? Tak to přesně se k tomuto topu hodí. 🙂

0 0 hlasů
Article Rating
Článek pro Vás napsala Barbora (29.01.2018/3:15)
Kategorie: Příběhy našeho šití, Zdarma
Odebírat
Upozornit na
6 Komentáře
nejstarší
nejnovější
Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Ema
Ema
6 let

Krásná látka, sluší Vám to! Skvělá předtucha s délkou předního dílu. O 6 cm kratší by to myslím bylo jen pro odvážné 🙂

AlenaK
Alena K.
6 let

Na šaty se chystám, teď tedy střihnu o číslo menší velikost 🙂 Uvažuji, jestli zadní záhyb v kraji raději doztužit proužkem vliselinu, pod zapínáním určitě, prosté prošití se mi zdá být málo. Látku mám jemnou, splývavou, bojím se, aby se mi nevytahala…

Vendula
6 let

Krásný top a opravdu zajímavá látka. Napadá mě, že by mohl být hezký i v kombinaci dvou látek – např. vzorovaný přední díl z hedvábného saténu a zadní díl z jednobarevného tenkého jemného úpletu.

AlenaK
5 let

Takže děkuji za článek, místo tabulkové velikosti M jsem střihla XS a dopadlo to velmi dobře! Přední díl jsem také střihla trošku delší, ale na výšku 164 cm se ukázal být v vcelku ucházející délce a začistila jsem ho v linii podle střihu. Chci se pusti ještě do šatů, zadní výstřih asi posunu o 1 cm nahoru, ať si spodní prádlo ani netroufne vykukovat 🙂

6
0
Děkuji za vaše názory, prosím komentujte.x