25.1.2018 | Jana a Barbora | 18 komentářů

Krejčovská panna na míru

Hned na začátku bychom vám chtěly připomenout soutěž o předplatné Stehu. Ušily jste loni něco, k čemu jsme vás inspirovaly? Pošlete nám fotky spolu s krátkým příběhem, jak model vznikal a vyhrajte předplatné na celý rok! Přihlásit se můžete na mailu info@stehzastehem.cz  a uzávěrka soutěže je 31.1.2018 .

Jeden z problémů, který musí amatérská švadlena řešit, je fakt, že sama na sobě si oděv strašně špatně nazkouší. Chybí nejen odstup, ale hlavně třetí ruka a zadní oko. Nejjednodušší řešení, které se nabízí, je pořízení krejčovské panny. To však jednodušše pouze vypadá. Panna, stejně jako oblečení, které si běžně můžete koupit, je dělaná podle určitého průměru. Sehnat krejčovskou pannu pro vysokou postavu tak, abyste nemusely dělat úpravy, je v podstatě nemožné. Panna ve velikosti 48 má úplně stejný tvar jako ta ve vel. 36, jen jsou zvětšené obvodové míry, přitom většina žen ve velikosti 48 nemá obvykle zcela ploché břicho a naopak. A něco jako postoj pak panna nedokáže reflektovat vůbec.

Jana

I já jsem tento problém řešila. Měla jsem nutkání si vyrobit pannu pomocí stříbrné pásky, ale naštěstí jsem zavčas dostala stavitelnou pannu jako překvapení k Vánocům. Naštěstí, protože o pannách z pásky, sádrových obvazů atd. jsem slyšela spoustu skazek, ale žádná neměla dobrý konec.

Ačkoliv je panna stavitelná a s možností nastavit výšku pasu, musela jsem výrazně dovycpat ramena a to tak, že krk na panně prakticky zmizel. To mě ale donutilo udělat obal, který zakryl mezery, jež na stavitelných pannách vznikají, nemá-li člověk tu nejmenší velikost.

Ve spoustě věcí mi panna pomohla, ale pořád její tvar nebyl úplně dokonalý tak, abych se mohla spolehnout, že co sedí jí, bude sedět i mě. Po pár letech používání si také sesedlo vycpání ramen, takže bylo potřeba pannu předělat. Moc se mi do toho nechtělo, ale naštěstí se tu v diskuzi objevil tip na střih na míru na krejčovskou pannu, prodávaný na Bootstrap. Původní střih je zřejmě od Lekaly, ale přímo na jejich stránkách jsem ho nenašla. Se střihem dostanete i instrukce, jak vyrobit celou pannu, ale o něco pohodlnější mi přijde koupit si aranžerskou pannu s pořádným stojanem a tu obalit a potáhnout.

Výhoda tohoto střihu je oddělený prostor mezi ňadry, takže dostanete opravdu univerzální krejčovskou pannu. (Třeba zavinovací šaty byste na panně šité podle základního střihu moc dobře nenafittovaly.) Do objednávky zadáte svoje základní míry, které můžete doplnit o míry pomocné, což doporučuji, protože bez nich budete mít na panně mimo jiné nějakou průměrnou výšku pasu a prsou. Poté si můžete nechat poslat náhled střihu včetně 3D vyobrazení. (Pannu jsme šily v redakci  Bára a já a obě jsme z 3D avataru byly v šoku, ve smyslu Takto já vypadám!?. Pokud se vám tedy avatar moc nezdá, nebuďte nijak nervózní, nejste první.)

Střih můžete mít bez i se švovými přídavky, já se přece jen trochu bála úprav, takže jsem zvolila variantu bez přídavků a ty jsem pomocí dvojradélka vystřihla v šíři 2,5 cm.

Jako materiál jsem zvolila černé pevné bavlněné plátno bez elastanu. Černé především proto, že moje původní panna je také černá. Střih obsahuje i pomocné vodorovné linie, které můžete pro lepší orientaci prošít (finálně by měly být paralelně se zemí).

Obal panny je relativně dost malý, takže představa, že si dozadu dám zip, nazkouším ho a pak budu vycpávat na panně, se ukázala jako lichá. Přesto jsem pár úprav identifikovala – rozšiřovala jsem lehce košíčky a zmenšovala objem prsou. Mezi rozměry, které zadáváte, je objem pod prsy a přes prsa (volitelně šířka zad), na základě čehož se vypočítává velikost  košíčků. U mě se napočetly moc velké, takže jsem je zmenšovala zabráním ve vodorovném švu.

Další problém byl s délkou, protože mi panna končila zhruba někde v půlce boků a také maximální křivka boků byla o něco výše a příliš velká. Potah byl cca o 5 cm kratší než panna, ačkoliv se samozřejmě zadává i výška.

Potah jako takový mi tedy seděl a já začala vycpávat. Oproti původnímu plánu jsem se rozhodla zadní okraj nechat nesešitý, na panně ho našpendlit a sešít v ruce. Pokud byste daly přednost zipu, doporučuji ho přišít spíše tak, aby se zapínal odshora dolů, protože to je i ideální postup vycpávání.

Stejně jako při úpravě střihů je dobré nejdřív začít rameny – udělat rozdílnou výšku ramen, případně poupravit sklon. (Pokud jste spíše průměrné výšky, rozhodně doporučuji si pořídit aranžerskou pannu, z níž se polystyren dá ořezat. S pevným plastem, ze kterého jsou stavitelné panny, nic neuděláte).

Nejdříve jsem tedy dovycpala ramena tak, aby byla ve správné výši a spodní okraj košíčků seděl na spodním okraji prsou panny. Jak jsem postupovala, špendlila jsem zadní šev a zjišťovala, že vzhledem k podkladu stavitelné panny budu muset vyřešit další věci – například vyklenutí v místě průramku na panně končilo cca 6 centimetrů pod koncem mého průramku, takže jsem musela napárnout švy v náprsní oblasti, aby nedocházelo k deformacím na předním i zadním díle a já potah mohla vůbec sešít. V oblasti dekoltu navíc vznikla příčná vráska, kterou jsem ale jen suše odšpendlila a v ruce sešila.

Panna ještě před sešitím.

Postupně jsem vycpávala pannu odshora dolů, zase se vracela na nedostatečně vycpaná místa. Vatelín jsem pod potah strkala po jedné vrstvě tak, aby nikde nevznikaly hrboly a přeložení. Více se mi osvědčil vatelín s větším objemem a hrubším povrchem, protože z panny neklouzal tak snadno jako hladší vatelín.

A jaké zkušenosti má Bára?

Ani já jsem si samozřejmě nový vylepšený potah na pannu nemohla nechat ujít. Několik let jsem fungovala s aranžérskou pannou, kterou jsem nějak dovycpala podle svých rozměrů – věnovala jsem jí jednu podprsenku, omotala ji pár metry vatelínu okolo boků a ušila na ni povlak z bílého klouzavého úpletu. Byla jsem si ale vědoma, že rozdíly mezi pannou a mnou jsou, především ve výši pasu.  Nicméně panna sloužila docela dobře, pokud jsem všechny odlišnosti brala v úvahu.

Když si Jana objednala střih na výrobu panny, chvíli jsem vyčkala, abych se nechala ujistit, že to stojí za to a výsledek bude lepší než má původní panna. Při náhledu na avatar jsem byla také mírně rozladěna a objednávku odložila. Nakonec jsem si ale řekla, že se nedá nic dělat, radikálně zhubnout se mi asi nepodaří, tak jsem střih objednala. Samozřejmě včetně všech doplňkových měr a různých typů zakřivení.

Střih jsem si také objednala bez švových přídavků a na potah jsem použila bílý pevnější kepr, který jsem předeprala a vysrážela. Celý potah jsem sešila podle instrukcí, vodorovné prošívání jsem udělala kontrastní černou nití, aby bylo dobře vidět a zadní šev jsem nechala nesešitý. Pokud se do panny také pustíte, doporučila bych určitě nechat delší přídavky na dolních okrajích. Délka, která byla přímo ve střihu, mi vystačila úplně těsně na pokrytí délky panny a to jsem spodní okraj musela pouze projet overlockem.

Vycpávání panny nebylo až tak rychlé, jak jsem si myslela. Jako první jsem musela zatnout zuby a se zapřením dojít koupit další vatelín, protože jsem potřebovala víc vypolstrovat břicho a zadek. Co naplat, těch 5 kilo od loňska navíc musí být někde vidět. Důležité bylo vycpat prsa – použila jsem na to podprsenku z původní panny, kterou jsem rozstříhala a využila pouze samotné košíčky bez kostic. Nevětší problém bylo doupravení zad právě v oblasti horního obvodu, kdy mi v zádech chyběl materiál, abych mohla potah sešít k sobě. Po několika různých měření  jsem zjistila, že potřebuji upravit samotnou “polysterenovou” pannu, protože byla širší právě v oblasti “nasazení” rukou. (Panna není úplně přesně z polystyrenu, jedná se o nějakou tvrzenou pěnu, ale pro referenci zde uvádím polystyren, protože je to tomu celkem podobné.) Vzala jsem tedy skalpel a začala krájet a krájet, až jsem se dokrájela tolik materiálu, že jsem mohla potah uzavřít. Tento krok doporučuji udělat najednou a ihned po něm pečlivě uklidit a vyluxovat. Rozhodně se nevyplatí při krájení polystyrenu jít chystat večeři nebo kontrolovat domácí úkoly, protože zbytky hmoty se nachytají úplně všude a spadnou přesně tam, kde je mít rozhodně nechcete. Celý zadní šev jsem nakonec sešila v ruce přímo na panně a bylo hotovo.

Pro porovnání fotky původní panny a nové podle střihu z Bootstrapu.

Celkově tedy můžeme střih doporučit, ačkoliv je poměrně drahý. Investice do panny je ale dlouhodobá záležitost, takže se určitě vyplatí. Počítejte však s tím, že u některých typů postav mohou být zapotřebí i přes velké množství zadávaných měr úpravy.

 

0 0 hlasů
Article Rating
Článek pro Vás napsala Jana (25.01.2018/10:57)
Kategorie: Techniky, Začínáme se šitím, Zdarma
Odebírat
Upozornit na
18 Komentáře
nejstarší
nejnovější
Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Mijda
Mijda
6 let

Díky za inspiraci, o panně již nějakou chvíli uvažuji, stříbrná páska mne trochu odrazovala. Myslíte, že by šlo daný střih jenom pevně vycpat (bez vnitřní podpůrné panny) a jenom jí mít nasazenou na dřevěném stojanu, případně se zpevňující deskou jako základnou? A ještě mne napadlo, vyplatí se si přikoupit i tu připínací ruku?

Tereza
Tereza
6 let

Ja jsem si tedy delala pannu z pasky a jsem s ni zcela spokojena. Jedina nevyhoda je, ze nejde spendlit dovnitr panny (spendliky se opatlaji lepidlem z pasky a znici), ale urcite bych se celkove oznacila za pribeh s dobrym koncem 🙂

Dagmar
Dagmar
6 let

Už mám střih vytištěný. Pořád jsem se chystala, že svojí pannu upravím, ale nechtělo se mi do toho. Na rozdíly jsem si zvykla a počítala s nimi, i když to samozřejmě nebylo ono. Takže díky, konečně s tím pohnu a můžu to poustit z hlavy 🙂

PetraH
6 let

Tak to mě můj manžel, sochař, odlil trup do sádry, vyrobil formu a poté jsme to nechali vyplnit pěnovým polyuretanem… Proces to byl dost ďábelský, zvlášť v momentě, kdy vzal manžel nejprve flexu a pak pilku na železo a jal se ze mě tu sádrovou formu sundat = rozřezat po stranách… Ale účel posvětil prostředky a teď mám opravdu přesnou kopii, potaženou strečovým obalem a napíchnutou na stojan od školního kostlivce ;-))

Ema
Ema
6 let
Odpověď na komentář  Jana

Tak to by mohla být docela vtipná záležitost, nechat se někde v tiskařském (grafickém?) studiu nechat skenovat ve spodním prádle 🙂 Kam se hrabou letištní skenery 🙂

Adéla
Adéla
6 let

Už mám střih uložený. Pannu mám stavitelnou a upravovala jsem stylem co dům dal. Ramena jsem nastavovala molitanovými houbičkami na nádobí, zarovnala jsem to rozstříhaným hadrem na podlahu, manžel mi to držel a celé jsem to převázala elastickým obinadlem jako když se vážou prsa po plastice. Na to jsem navlékla rolák a bylo hotovo. Ideální to pochopitelně není, tak jsem zvědavá.
Jak velkou spotřebu vatelínu jste měly? Žádný doma nemám, tak musím na nákup.

Vendula
6 let

Pannu mám nastavitelnou a nějak ji upravuji prakticky neustále. Tohle vypadá jako výborné řešení, děkuji za recenzi, zkusím to taky. Jen ale ještě počkám, až se mi ustálí postava, poslední rok mám výkyvy.

Petra
6 let
Odpověď na komentář  Vendula

To je přesně důvod, proč jsem do toho s holkama nešla – mám za poslední půlrok větší výkyv a pořád doufám, že ho dostanu pod kontrolu :).

Zuzana W.
6 let

Pannu podle 3D scannu lze poridit zde. https://www.body-twin.de.

Samovyrobu jsem zkousela, bohuzel jsem pri vyrobe sadroveho odlitku omdlela a par dni mi pak nebylo dobre, takze na dalsi pokusy se neodvazuju. Pokud to nekdo chce presto vyzkouset, doporucuju vepredu a vzadu na tele zasadrovat dlouhy, delitelny zip – je to pohodlnejsi, nez rezani pilou.

Ten obal z clanku asi vyzkousim a pokusim se ho natahnout na mou nastavitelnou pannu.

Martina
6 let

Děkuji Janě za jako vždy skvělý článek. Docela lituji , že jsem její odkaz na střih neznala, když jsem řešila zhruba před rokem svoji pannu. Začala jsem tím, že jsem na britském ebay vydražila za docela dobrou cenu stavitelnou Lady Valet. Míry přes prsa, pas a boky celkem OK, ale ta ramena a celý zbytek nepoužitelné.  Tak jsem zasedla ke googlu a začala pátrat, jak se s tím co nejlépe poprat. Nakonec jsem si objednala na Craftsy kurz Judy Jackson Customize your dress form. Postup je podobný tomu, který v článku popisuje Jana, jen místo speciálního střihu, který je na… Číst vice »

jucek
5 let

Také se chystám upravit si pannu dle svých rozměrů, tak dékuju za inspiraci. Chtěla bych vyzkoušet trik, který jsem četla na netu a tedy, aby ušitý obal na pannu byl pěkně vypnutý. Použitá látka by měla být pevnější a z bavlny. Látka se NESMÍ předeprat. Po ušití a oblečení panny se má panna položit na zem a co nejteplejší vodou, co nejvíce snese rozprasovač, celou pannu důkladně postříkat ale nesmí z ni kapat voda. Pak nechat raději několik dnů vyschnout.

Jana_Marie
4 let

Jsem tady nováčkem, a sleduji, že bez krejčovské panny se v budoucnu neobejdu. Děkuji za inspiraci, níže uvádím výrobní postupy, které jsem dohledala na YouTube a nejvíce mě zaujaly: Individuální výroba krejčovských panen na míru: 1. Tento postup vytváří individuální střih na míru podobný tomu od Bootstrapu: ze začátku stejná výroba jako u všech panen na míru, které využívají folie: tričko na postavě oblepené folií, které se vycpe do tvaru bysty. Ovšem tady změna: na bystě se naznačí střihové dílky, ty se pak vystřihnou, a podle těchto dílku se ušije z látky potah krejčovské panny, který se vycpe. Tzn. vzniklá… Číst vice »

Pipsi
10 měsíců

Přicházím s dotazem, jak jste spokojené se svými pannami po pěti letech?
U mě konečně nastal čas, kdy si také mohu pořídit pannu. Původně jsem myslela, že to udělám jako vy. Koupím menší, ušiju potah, a docpu. Jenže jak o tom přemýšlím, neumím si představit, že bych ji dokázala pořádně nacpat. Možná bude jednodušší koupit jen stojan a celé torzo nacpat výplní. Napadají vás výhody a nevýhody obou přístupů?

Barbora
Admin
10 měsíců
Odpověď na komentář  Pipsi

Pokud vezmu v potaz, jak dlouho pannu mám, tak jsem spokojená, protože docela vydržela. Musím trochu opominout to, že se mi změnila postava a panna je už trochu šejdrem, protože se vymlela ta pěna u tyče, jak se s pannou otáčí. Nemůžu ji tedy už moc používat třeba na dokonalý fitting (což ale jen díky mému ztloustnutí), nicméně dál slouží dobře, protože spoustu věcí na ní zvládnu. Ten potah na míru, musím říc, je fakt super.

18
0
Děkuji za vaše názory, prosím komentujte.x