15.1.2018 | Barbora | 41 komentářů

Refashion aneb Dostala jsem medvěda…

Čím jsem starší, tím hůř snáším zimu. Vidina sněhu a plískanic ve mně rozhodně nevyvolává tu upřímnou radost a euforii, co z ní mají mé děti, a jakmile se zkrátí dny a teploměr klesá k nule, nejraději bych nevycházela z domova. Teplo je pro mě zásadní. A tím pádem miluji všechno, do čeho se dá pěkně zachumlat a čím se mohu obalit. Takže letos frčím na chlupaté vlně. Na podzim jsem si ušila, podle Petřina návodu,  vestu z tibetské kozy, která se mnou tráví dny v kanceláři. Ale na ven to chtělo něco teplejšího…

Vloni na podzim mi mamka přivezla od kolegyně z práce kožich. Klasický tmavě hnědý kožich Kara Trutnov – Made in Czechoslovakia. Kolegyně ho prý chtěla vyhodit, ale když zjistila, že šiji, tak prý s ním určitě něco udělám, popřípadě ho vyhodím já. Kožich byl v naprostém pořádku, akorát na mě trochu velký. Vyhodit takovou věc mi bylo rozhodně líto a rozhodla jsem se, že s ním zkusím něco udělat. Někdy. Kožich jsem zabalila a odložila.

Původní stav

Vzpomínáte na tu televizní reklamu s liškou?

Když v listopadu napadl první sníh, začala jsem si pohrávat s myšlenkou, že bych se do kožichu pustila. Popravdě se mi do toho moc nechtělo. Se šitím kožešin jsem neměla žádné zkušenosti. Ale na druhou stranu nemělo smysl, aby se mi kabát doma další rok povaloval zabalený v tašce. Buď bude funkční, nebo půjde! Tak jsem ho vybalila, provedla pár hlubokých nádechů a výdechů a šla na to.

Jako první jsem vypárala podšívku. Uvnitř, hlavně ve spodním lemu, bylo plno zvláštního žlutého mazlavého prášku, asi jako nadrobená Solvina. Nějak jsem vydedukovala, že to budou nejspíš pozůstatky chemického čištění. Vše jsem důsledně vyluxovala, vytřepala ve vaně a podšívku vyhodila.

Kožich je sešívaný z kusů kůží a po celé ploše je podlepený rašlovkou. Švy jsou šité na opravdu uzoučkém overlocku, šířka je cca 3mm. Chvíli jsem dokonce váhala, jestli se nejedná o ruční šití, ale nakonec jsem usoudila, že určitě bude strojové. Nicméně podšívka ručně všívaná byla.

Nemělo cenu něco složitě párat. Na kompletní přestavbu na jiný model bych neměla dost materiálu a ani bych si na to netroufla. Kožich měl vcelku klasický tvar se stojáčkem a díky raglánovým rukávům, které byly velmi lehce zaoblené, mi i docela dobře seděl v ramenou.  Akorát byl na mou postavu neforemně široký a délka se mi taky moc nezamlouvala. Stojáček i manžety rukávů jsou “pruhované” (kožešiny jsou v pruhu sešity tak, že se vždy střídá směr chlupu). Vzala jsem tedy tužku a na rubovou stranu jsem zakreslila přibližnou linii zúžení v bočním švu a v rukávu. Zároveň jsem tím zvýšila i průramek.

Zkusila jsem kožich takto našpendlit a obléct a byla jsem mile překvapená, protože jsem začínala tušit, že by to mohlo klapnout. Vyznačené linie jsem pak úzkým hustým cikcakem sešila a švové přídavky opatrně sestřihla. Při této operaci je nutné mít vysavač hned u ruky a všechny chlupy důkladně likvidovat. Díky této zužující úpravě jsem se nemusela pouštět do úprav přední fazóny ani límce.  Trochu jsem ještě na délku zkrátila rukávy a nakonec i celý kožich o 20 centimetrů.

Pokud stříháte kožešinu, ať již pravou nebo umělou (nebo cokoliv s dlouhým chlupem), je dobré stříhat z rubu a snažit se nůžkami prostříhávat pouze pevnou podkladovou část. Nepřestříháte tak chlupy na více místech a neudělá to tolik nepořádku. Navíc pak okraj nebude jakoby useklý, s krátkým vlasem. Další vychytávka pro sešívání švů s dlouhým chlupem radí, aby se v místě švového přídavku chlup oholil strojkem. Je to proto, aby švové přídavky nebyly nadměrně objemné.

S podšívkou jsem vyhodila i ramenní vycpávky, které byly zničené tím žlutým práškem a navíc hodně zdeformované. Z dvou vrstev kabátové výztuhy a bavlněné výplně jsem si ušila jednoduché tenké vycpávky, které jsem do ramen přichytila.

Podšívku jsem stříhala kompletně z nové látky. Ta původní byla z nepříjemného materiálu. Přestože mám ráda výrazné podšívky, musela jsem se v případě kožichu poněkud umírnit. Sice jsme v B.P. látkách našly jednu barevně vhodnou a Jana s Petrou mě škodolibě přemlouvaly, že ta by se určitě hodila, já si ovšem byla jistá, že panel s obrovskými bílými jehňaty pod zlatým cirkusovým šapitó na rudém podkladu nebude to pravé :). Vybrala jsem trochu decentnější vzor, který se mi ke kožichu líbí. Střih na podšívku jsem udělala překreslením dílů kožichu, sešila jsem hlavní švy a v ruce jsem ji do kožichu všila.

Podšívka z hedvábného saténu

Jsem moc ráda, že tento pokus vyšel a díky němu mám jednoduchý a teplý kožich. Akorát tedy netuším, z jaké kožešiny vlastně je. Pokud někdo ve svém šatníků vlastníte podobný kožich z Kary a víte, o jakou se jedná kožešinu, budu ráda, pokud mi pomůžete tajemství rozluštit.

Díky dotazu naší čtenářky na FB, která se divila, proč všívám podšívku přímo do kožichu, jsem se dala do dalšího technologického pátrání. Další možností, jak přišít podšívku, je použití šikmého proužku, který se našije na kožich a podšívka se pak přišívá pouze na tento proužek. Na Instagramu jsem natrefila na fotku od Kennetha D. Kinga, kde je vše názorně zobrazeno.

Na závěr přidám ještě detail odstřiženého spodního okraje – přední okraje jsou vyztuženy a podloženy strojově přišitým pruhem výztuhy (se stejným pruhem výztuhy byly ušity i lemy rukávů), spodní okraj je pouze zahnutý, ručně přišitý a na něj byla v ruce přichycená podšívka. Nedokážu posoudit, jestli je to standartní postup z výroby, nebo už byl kožich nějak upravován, jeho historii neznám. Při přešívání jsem se proto orientovala podle stejných postupů, které jsem na kožichu viděla, a vše se podařilo k mé spokojenosti. Proto bych vám tímto chtěla dodat trochu kuráže, abyste se vůbec nebály neobvyklých materiálů. Jde jen o to, pustit se do toho poprvé.  Nejhorší, co se může stát, je to, že celou věc zahodíte a uklidíte nepořádek. Za tu zkušenost to určitě stojí.

 

Článek pro Vás napsala Barbora (15.01.2018/11:37)

Leave a Reply

41 Komentáře "Refashion aneb Dostala jsem medvěda…"

Upozornit na
avatar
Třídit dle:   nejnovější | nejstarší
Jana
Admin

Ovečková látka byla opravdu hodně cool a naprosto geniální (na podšívku)!

Petra
Admin

Já přiznávám, že můj komentář “ta jehněčí látka je do medvěda ideální, bude to vypadat, jako bys za rohem parkovala maringotku a kolotoč”, nebyl úplně korektní a Báře se tímto veřejně omlouvám! 🙂

Jana
Admin

Měla jsem pocit, že něco tak trochu ironicky kolotočářského hledáme. 😀

Trinity
Člen

Kožich z Kary mi připomíná jeden vtipný sloupek z humoristického magazínu Dikobraz, kde byly parodie na různé značky. Kromě “Po cigaretě Dalila by se i kráva svalila”, “Chceš se zbavit otce, matky? Novým typem Tatramatky”, “Kam se hrabe LSD na cestování z ČSD” a “Pasol Jano tri voly v kamizole z Trioly” tam bylo také “Kožich značky Kara olysá ti zjara”. Reklama s liškou je nezapomenutelná 🙂
Nějak jsem nezaregistrovala, jak se přesně dělala uprava zužením. Opravdu je to jen projeté v délce rukávu a na bocích bez zásahu do rukávu?

PetraH
Člen

Tu látku s jehňátky a šapitó mi Bedřich taky ukazoval… Ani já nenašla odvahu 🙂
Tedy takhle zúžit kožich, to by mě nenapadlo. To bude nějaká jemnější kožešina, že? Taky mi visí ve skříni jeden kožíšek z Kary, ale je strašně objemný, nevěřím, že bych ho dokázala jen tak prošít. 🙂

Trinity
Člen
Já jsem si na francouzském bleším trhu koupila tenhle umělý kožich (za 5 euro jsem ho tam v tom parném létě nemohla nechat), ale ještě nebyl čas, abych se do něj nějak pustila. Je celkově dost mohutný, takže mé urostlé postavě ještě přidává na objemu. Určitě potřebuje zúžit v rukávech i na bocích. Dalším problémem je zapínání, které je na háčky, ale ty se otvírají, takže budu muset pořešit tenhle problém. A další zádrhel je v tom, že ho nosil někdo, kdo byl malý a ohrnul rukávy, které teď mají přeležený vlas. Myslíte, že se to napraví, když ho vyperu?… Číst vice »
Petra
Admin

Pokud není na etiketě výslovně napsáno, že kožich můžete prát, raději bych s tím neexperimentovala. Pomačkané rukávy můžete vyřešit manžetou z odstřižené nepomačkané části, nebo je udělat záměrně krátké (a nosit k nim dlouhé rukavice, to je pořád hodně módní). Kratší verze kožichu může i zůstat víc oversized, tak se ty dimenze vyváží a nepřidává to tolik opticky na objemu.

Trinity
Člen
Já jsem si úpravu představovala nějak takhle (je to výřez z obrazovky z dávného dílu slovenských Nákupních maniaček, kde mě ten krátký kožíšek zaujal. Ale s krátšími rukávy ho mít nemůžu – za prvé mám s takovými rukávy malinově růžový kabátek ze secondhandu a i když vypadá úžasně s černým rolákem, tak jsem z těch rukávů nervózní. A za druhé při mé výšce 180 cm mám pořád pocit, že kabáty a saka s kratšími rukávy na mě vypadají jak po mladší sestře. Ale s krátkou délkou kožíšku a s oversize souhlasím, i při mé tělesné konstituci by to nemuselo s… Číst vice »
Vendula
Člen

Ve skříni mám dokonce dva obrovské kožichy ala carevna a je mi líto je vyhodit. Stále přemýšlím o přešití na vestu nebo využít alespoň na odepínací límce na kabáty. Už se k tomu přemlouvám pár let. Možná si po tomto článku konečně dodám odvahu.
A ještě schovávám dlouhý kabát z jemné kůže ala Trinity z Matrixu. Nějaké nápady 🙂 ?

Jana
Admin
Trinity
Člen
Jak je vidět z mé profilové fotky, tak kabát pro Trinity z Matrixu je pro mě jako dělaný 😀 Předělávka na pouzdrové šaty mi připadá jako výborný nápad. Nebo pokud je materiálu opravdu hodně a šaty byste neužila, tak krátká kožená bunda a kožená sukně (obojí samozřejmě nošeno odděleně). Já mám doma rozpáranou koženou bundu a kalhoty (oboje už bylo absolutně mimo muj styl), mám už dokonce střih z Burdy, na který by se všechny ty kusy daly použít. Ale byl jen do velikosti 42, tehdy jsem si ho celý vykopírovala a samozřejmě se mi ted vůbec nechce do jeho… Číst vice »
Vendula
Člen

Já se už dřív usmívala nad Vaší profilovkou, protože kvůli tomu kabátu mi kolegové v práci nějakou dobu přezdívali Trinity. Mně se to image tenkrát líbilo a vlastně se mi líbí dodnes, ale dnes už tak “vystajlovaná” nechodim.

Trinity
Člen
🙂 Já byla Trinity kvůli účesu a slunečním brýlím. Pro mě to má ještě víc osobní rovinu spojenou s telefonní budkou, proto jí mám na profilovce i se sluchátkem. PS: Tajně jsem po tom kabátu toužila a nosila bych ho přesně ve stylu oblékání Trinity 😉 Jste hrozně šikovná, takže si myslím, že z kabátu určitě vytvoříte nějaký zázrak. Ty kožené šaty by byly fakt top, navíc s vaší postavou, ale chápu, že byste pro ně nenašla využití. Ale za mnou navrhovanou sukni se opravdu přimlouvám, teda pokud už koženou sukni nemáte. Já jsem si koupila v Orsay “jen” koženkovou,… Číst vice »
Vendula
Člen

Koženou sukni nemám. A teď to vypadá, že už ji mám v hlavě a jen tak ji nevyženu 😉.

Petra
Admin

Já normálně zatlačila slzu, když jsem si na ten kabát včera vzpomněla, a dohledala jsem archivní fotku někdy z konce 90. let! Byl teda kratší, než si ho pamatuju, a byl jen z koženky, ale byl to tehdy asi můj nejoblíbenější kus oděvu. (Jo a na tý fotce uvádim nějakou undergroundovou výstavu, nezpívám :)).

Vendula
Člen

… skoro je mi líto, že žádnou takovou vzpomínkovou fotku nemám 🙂

Melenam
Člen

Moje švagrová (Italka, bydlí v Římě) nosí tuhle zimu kabát vypáslý jak Trinity z Matrixu, ale jen po kolena a matný. Za to ale s kožešinou na předních légách a límci. Vypadá to moc dobře.

Olina
Host

Ta nadrobená solvina bývají rozpadlé vycpávky. JInak blahopřeji ke kožíšku, moc vám sluší a dala jste mu nový život. Já jsem loni upravovala norka. Když mi paní majitelka prozradila, kolik původně stál, opotila jsem se. Kdybych to věděla předem, asi tu práci nevezmu 🙂 CHtěla ho zkrátit (podstatně) a z odříznuté části jí ještě zbylo na vestu. Je to hezké, když se krásné materiály použijí dál.

Zuzka
Člen

Skoro totožný mám doma!!! Říkali mi, že ten můj je králík stříhaný na bibreta .
Podšívka je luxusní!!
Po každém Vašem článku jsem nabitá energií pustit se do práce. Jdu na kalhoty. 🙂

NielaD
Host

Krásný den, kožíšek z Kary je legenda. Škoda té cedulečky. Jinak známá říká, že by to mohl být stříhaný králík. DANIELA

AlenaK
Host

Kdyby té kůže na celé šaty bylo málo 🙂
https://cz.pinterest.com/pin/482588916314168922/

Vendula
Člen

Takhle mi přijdou hezčí než celokožené, dobrý tip.

wpDiscuz