8.1.2018 | Petra | 15 komentářů

Moderní výšivka: Steh-by-steh

Dáváte si do nového roku kreativní předsevzetí? Nemyslím teď taková ta běžná novoroční předsevzetí, že přestanu jíst cukr, naučím se konečně pořádně francouzsky a každý den udělám deset tisíc kroků. Myslím teď předsevzetí, která se skutečně týkají kreativity – ať už přímo šití, nebo i jiných rukodělných činností. Začátek nového roku se pro takové výzvy přímo nabízí, můžete se ohlédnout zpět, uvědomit si, kam jste se za minulý rok posunuli, a také si najít nové cíle a plány pro ten další. Takové plány vám pomůžou nastartovat chuť něco tvořit, tedy tzv. mojo, nové dovednosti pak pomáhají snáze dosahovat stavů flow, které vám umožňují zapomenout na svět a jeho stresy a příjemně zregenerovat.

Já už si vloni dala za novoroční cíl, že se zdokonalím ve vyšívání, které mám ráda od dětství, ale v podstatě se mu poslední léta věnuji jen při obšívání ručně vsazených zipů korálky. Vloni jsem si natěšeně koupila rám a háčky na tambourovou výšivku jako v Maison Lesage, nicméně se ukázalo, že je to složitější, než jak to vypadá na youtube (a že k tomu nejsou k dostání žádné hezké návodné knihy), takže rám zapadá prachem pod stolem…

Letos jsem proto začala z druhého konce – od knihy o vyšívání, která právě před vánoci vyšla. Napsala ji Eva M. Adamcová, která pod hlavičkou Love Revamp pořádá v Praze úspěšné vyšívací kurzy už od roku 2013. Zkušenosti z kurzů Eva využila právě v knize Steh-by-steh, díky které se můžete snadno začít učit vyšívat i doma.

Knížka měla zajímavou genezi – nápad vznikl během kurzů a kniha byla zamýšlena především pro ty, kteří na kurzy nemohou přijít či přijet (a můžu potvrdit, že kdykoliv jsem se v předchozích letech snažila na Eviny kurzy přihlásit, byly vyprodané). Následovala úspěšná fundraisingová kampaň na Hithitu a pak samotné psaní. Kniha nakonec vyšla o víc než rok později, než byla původně plánovaná, ale jak se říká: čekání se tentokrát opravdu vyplatilo. (Kdo z vás někdy psal knihu, tohle navíc úplně chápe – i když máte všechen materiál pohromadě, složit ho do knihy nikdy není snadná práce na pár týdnů).

Eva vyšívá (zdroj: http://steh-by-steh.com).

Tahle knížka je navíc opravdu nádherně vypravená a její produkce musela být dost komplikovaná: nejen, že text je informativní, inspirativní a neotřelý (a hezky typograficky zpracovaný), ale doplňují jej krásné fotky a ilustrace, o vyšívaná písma se postarala písmomalířka a design představených projektů je profesionálně dotažený za pomoci ilustrátorky. Při vstupu několika výrazných designérských osobností do jednoho projektu to někdy dopadne tak, že jeden osobní styl nakonec bojuje s druhým, tady ale vše do sebe hezky zapadá a navzájem se podporuje. Stejně jako se podporují ženy ve vyšívacích kurzech, o jejichž atmosféře se kniha často zmiňuje.

Eva v úvodu píše, že chtěla, aby knížka byla jiná, aby nedávala jen jasné pokyny, ale také kladla otázky. Pro mne takhle vypadá i definice toho, co vlastně „moderní výšivka“ představuje. Lze to říct snadno, ožívá v ní dědictví našich (pra)babiček, ale každý z nás k němu dál přidává něco svého, vrací starou techniku do svého života a příběhu – třeba už jen tím, že tradiční motiv nevyšije na ubrus, ale na džínovou bundu nebo na tenisky. Tohle spojení starosvětského i moderního je velmi sympatické a prolíná se celou knihou – když nás třeba autorka nabádá, abychom pro inspiraci nechodili jen na pinterest a instagram, ale třeba i do skutečného lesa.

Steh-by-steh tak není tradiční kniha plná přesných návodů. Získáváte tu sice velmi podrobný přehled, co vše si k vyšívání máte pořídit a jak to používat, ale v momentě, kdy dojde na motiv a téma vaší výšivky, kniha vám nic nepředepisuje, jen vás postrčí směrem… k sobě samým. Dostanete s sebou na cestu do výbavy 7 základních stehů a svobodu použít je, jakkoliv se vám zamane.

Tento krok je samozřejmě na tvorbě tím nejtěžším, ale také nejzábavnějším – není snadné vycházet z vlastní imaginace, najít vlastní příběh a odblokovat zbytečné strachy, že výsledek nebude dokonalý. To je pro mě na knize Steh-by-steh nejcennější – na rozdíl od autoritativních návodů, že vyšívat je možné jen takto a takto a nijak a nikdy jinak, vám dává volnost a postrkuje vás mimo komfortní zónu jediných možných předepsaných linií a barev. Teprve za touto zónou to totiž začne být skutečně tvůrčí a zajímavé.

Vyšívané projekty zachycené v knize jsou hlavně zachycením osobního příběhu – proto jsou uvedené jako inspirační, ne návodné. Je tu brož, dětské chrastítko, tenisky s folklórní inspirací, tričko s citátem z oblíbené písně, džíny s motivy květů a hmyzu a surreálně vyšitá mikina.

S výjimkou první brože ale v knize nenajdete žádný podrobný návod, „jen“ popis procesu, jakým autorka sbírá inspiraci, jak hledá tvary a motivy, co vše do její tvorby vstupuje. A tak se v posledním projektu knihy potkávají příběh babičky Rozálie, zděděný polštář a vize surrealistické malířky Fridy Kahlo, které se spojují do koláže ptáčka s květinovou hlavou vyšité na „upcyklované“ teplákové mikině. A ve výsledku je to prostě nadreálně krásné i dojemné, velká pocta babiččinu řemeslu a imaginaci slavné malířky. Smyslem knihy není vám ukázat, jak vyšít přesně takového ptáčka. Chce vás postrčit k tomu, abyste podobně neotřelý motiv dokázaly samy ve svém životě najít a nebály se mu dát konkrétní tvar.

Pokud vás výšivka jen trochu zajímá, Steh-by-steh si určitě kupte. Za sebe jen dodám, že doufám, že tohle je jen první z řady knih, které Eva o vyšívání napíše. A držím palce, aby se jí brzy povedlo i otevřít plánovaný eshop.

Kde objednat knihu:

Koukněte na web Steh-by-steh pro aktuální informace
http://steh-by-steh.com/steh-by-steh-info-k-objednavkam-a-vyzvedavani/
Evu zastihnete na emailu steh.by.steh@gmail.com, přes Facebook – Love Revamp
a můžete ji sledovat i na instagramu.

A kam za výšivkou dále?

Jsou tu i další možnosti, pokud se chcete porozhlédnout, jak moderní výšivka u nás vypadá. V Brně působí dvě vyšívací kamarádky pod značkou Zašívárna. Můžete se k nim přihlásit na kurzy nebo si objednat tvořící sady (ať už pro vyšívání na látku, třeba jejich asi nejznámější „kubistická“ zvířátka, ale nově i vyšívané papírové deníčky). V nabídce mají i dost neobvyklé a zábavné vzory, např. vyšívané skvrny od červeného vína na ubrus.

Pokud se samy na vyšívání necítíte, můžete si od nich objednat i hotové výšivky od „vyšívacích babiček“, se kterými Zašívárna spolupracuje a dál tak udržuje vyšívací řemeslo při životě.

Liška od Zašívárny (https://eshop.zasivarna.eu/v-lese/)

Připadají vám všechny tyto výšivky ještě pořád málo moderní a nedostatečně rebelské? Zkuste se podívat na tvorbu bratislavské party s dost odvážným názvem Kundy Crew, která tradiční křížkovou výšivku používá k vyšívání provokativních a aktivistických sloganů. Samy holky z této skupiny o sobě prohlašují, že jsou jen „čtveřice cynických děvčat, které ukradly svým babičkám jejich poslední zábavu.“ Nejen vyšívají, ale pořádají i výstavy. Pokud se nedostanete na jejich kurzy radikálního vyšívání, jako útěchu si můžete koupit na kompot.sk tričko s nejznámějšími motivy.

 

0 0 hlasů
Article Rating
Článek pro Vás napsala Petra (08.01.2018/1:05)
Kategorie: Odstřižky..., Techniky, Zdarma
Odebírat
Upozornit na
15 Komentáře
nejstarší
nejnovější
Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Magda
5 let

🙂 Zrovna tento víkend jsem si knihu objednala a moc se na ni těším 🙂 Peti, co plánujete vyšívat?

Trinity
5 let
Odpověď na komentář  Petra

Až konečně něco vyšijete, tak o tom nezapomeňte udělat článek 🙂 Vyšívání mám moc ráda, ale nevyšívala jsem už spoustu let.

Trinity
5 let
Odpověď na komentář  Trinity

Chtěla jsem si kdysi vyšít něco podobného, ale nakonec jsem nesehnala boty, tak to padlo. Nejde mi nahrát fotka, tak sem dám odkaz.
http://whatiwore.tumblr.com/post/31793663916/diy-fox-slippers

Eliška
5 let
Odpověď na komentář  Trinity

Lištičkové pantofle jsou rozkošné, díky za odkaz 🙂

olina
Olina
5 let

Jsem momentálně ve fázi nárazu na vlastní mantinely při trénování tambourové výšivky korálky. Na těch youtube videích jim to jde tak lehce 😀

whitehorse
5 let

Saténovým stehem sem kdysi vyšívala nápis na srdickovy polštářek pro přítele, bylo to víceméně poprvé a taky naposledy. Co mi učarovalo a chytlo je krizkove vyšívání a doma spousta obrázků vysutých touto technikou. Bohužel je na to čím dál méně času a navic-plnobarevne obrázky potřebují vyšívat při denním světle, abych blízké tony bavlnek mezi sebou odlisila. A tím pádem v létě po příchodu z práce. Ale uz se těším, až zase něco vysiju a udelam radost nejen sobě, ale i někomu blízkému.Jedna z posledních věci byl “pamatovacek” s datem narození a znamením mým i manžela, aby neměl moc šancí zapomenout… Číst vice »

whitehorse
5 let
Odpověď na komentář  Petra

ještě bych měla vyšít i pro narozeniny děti, jen ten čas nějak chybí 🙁
a ty krásné připomínky jako ozdoba kuchyně co dřív bývaly, to je pastva pro oči i duši člověka. Při tom všem co dřív musely babičky dělat zvládaly i takové krásné věci.

Eliška
5 let

Vůbec jsem netušila, že může být výšivka tak krásná, obzvlášť malování jehlou 🙂 Takže děkuji za inspiraci, musím se to naučit!

Vendula
5 let

Jako malá holka jsem vyšívala opravdu hodně – polštáře, ubrusy, obrazy (ani nevím, kam se ty věci poděly)….. Vyšívat jsem přestala v okamžiku, kdy jsem se naučila ovládat šicí stroj a rodiče mi k Vánocům koupili můj vlastní. Šití dalších a dalších kousků do mého šatníku vyšívací mánii úplně převálcovalo. Ale není to tak dávno, co jsem uvažovala o tom, že bych to mohla zas zkusit a že bych výšivkou ozdobila nějaký vlastnoručně ušitý oděv (inspirovala mě Jana v jedné z diskuzí ohledně vyšívacích strojů), když je to teď zase moderní. No zatím jsem se k tomu nedostala a kdo… Číst vice »

HelaF
5 let

Knížku jsem na hithitu podpořila, už je někde na cestě. Od mala jsem ráda vyšívala, teď trochu pomlka. Tak se těším na inspiraci jak na moderní výšivku a díky za typy v článku – neznala jsem je. Geometrická zvířátka mi učarovala 🙂

Melenam
5 let

Narazila jsem na jeden parádní blog, kde si vyšili raka (humra, langustu nebo co to je) na tričko a vypadá to naprosto luxusně!!!
http://bmade.canalblog.com/archives/2017/09/10/35654597.html

15
0
Děkuji za vaše názory, prosím komentujte.x