Dáváte si do nového roku kreativní předsevzetí? Nemyslím teď taková ta běžná novoroční předsevzetí, že přestanu jíst cukr, naučím se konečně pořádně francouzsky a každý den udělám deset tisíc kroků. Myslím teď předsevzetí, která se skutečně týkají kreativity – ať už přímo šití, nebo i jiných rukodělných činností. Začátek nového roku se pro takové výzvy přímo nabízí, můžete se ohlédnout zpět, uvědomit si, kam jste se za minulý rok posunuli, a také si najít nové cíle a plány pro ten další. Takové plány vám pomůžou nastartovat chuť něco tvořit, tedy tzv. mojo, nové dovednosti pak pomáhají snáze dosahovat stavů flow, které vám umožňují zapomenout na svět a jeho stresy a příjemně zregenerovat.
Já už si vloni dala za novoroční cíl, že se zdokonalím ve vyšívání, které mám ráda od dětství, ale v podstatě se mu poslední léta věnuji jen při obšívání ručně vsazených zipů korálky. Vloni jsem si natěšeně koupila rám a háčky na tambourovou výšivku jako v Maison Lesage, nicméně se ukázalo, že je to složitější, než jak to vypadá na youtube (a že k tomu nejsou k dostání žádné hezké návodné knihy), takže rám zapadá prachem pod stolem…
Letos jsem proto začala z druhého konce – od knihy o vyšívání, která právě před vánoci vyšla. Napsala ji Eva M. Adamcová, která pod hlavičkou Love Revamp pořádá v Praze úspěšné vyšívací kurzy už od roku 2013. Zkušenosti z kurzů Eva využila právě v knize Steh-by-steh, díky které se můžete snadno začít učit vyšívat i doma.
Knížka měla zajímavou genezi – nápad vznikl během kurzů a kniha byla zamýšlena především pro ty, kteří na kurzy nemohou přijít či přijet (a můžu potvrdit, že kdykoliv jsem se v předchozích letech snažila na Eviny kurzy přihlásit, byly vyprodané). Následovala úspěšná fundraisingová kampaň na Hithitu a pak samotné psaní. Kniha nakonec vyšla o víc než rok později, než byla původně plánovaná, ale jak se říká: čekání se tentokrát opravdu vyplatilo. (Kdo z vás někdy psal knihu, tohle navíc úplně chápe – i když máte všechen materiál pohromadě, složit ho do knihy nikdy není snadná práce na pár týdnů).

Eva vyšívá (zdroj: http://steh-by-steh.com).
Tahle knížka je navíc opravdu nádherně vypravená a její produkce musela být dost komplikovaná: nejen, že text je informativní, inspirativní a neotřelý (a hezky typograficky zpracovaný), ale doplňují jej krásné fotky a ilustrace, o vyšívaná písma se postarala písmomalířka a design představených projektů je profesionálně dotažený za pomoci ilustrátorky. Při vstupu několika výrazných designérských osobností do jednoho projektu to někdy dopadne tak, že jeden osobní styl nakonec bojuje s druhým, tady ale vše do sebe hezky zapadá a navzájem se podporuje. Stejně jako se podporují ženy ve vyšívacích kurzech, o jejichž atmosféře se kniha často zmiňuje.
Eva v úvodu píše, že chtěla, aby knížka byla jiná, aby nedávala jen jasné pokyny, ale také kladla otázky. Pro mne takhle vypadá i definice toho, co vlastně „moderní výšivka“ představuje. Lze to říct snadno, ožívá v ní dědictví našich (pra)babiček, ale každý z nás k němu dál přidává něco svého, vrací starou techniku do svého života a příběhu – třeba už jen tím, že tradiční motiv nevyšije na ubrus, ale na džínovou bundu nebo na tenisky. Tohle spojení starosvětského i moderního je velmi sympatické a prolíná se celou knihou – když nás třeba autorka nabádá, abychom pro inspiraci nechodili jen na pinterest a instagram, ale třeba i do skutečného lesa.
Steh-by-steh tak není tradiční kniha plná přesných návodů. Získáváte tu sice velmi podrobný přehled, co vše si k vyšívání máte pořídit a jak to používat, ale v momentě, kdy dojde na motiv a téma vaší výšivky, kniha vám nic nepředepisuje, jen vás postrčí směrem… k sobě samým. Dostanete s sebou na cestu do výbavy 7 základních stehů a svobodu použít je, jakkoliv se vám zamane.
Tento krok je samozřejmě na tvorbě tím nejtěžším, ale také nejzábavnějším – není snadné vycházet z vlastní imaginace, najít vlastní příběh a odblokovat zbytečné strachy, že výsledek nebude dokonalý. To je pro mě na knize Steh-by-steh nejcennější – na rozdíl od autoritativních návodů, že vyšívat je možné jen takto a takto a nijak a nikdy jinak, vám dává volnost a postrkuje vás mimo komfortní zónu jediných možných předepsaných linií a barev. Teprve za touto zónou to totiž začne být skutečně tvůrčí a zajímavé.
Vyšívané projekty zachycené v knize jsou hlavně zachycením osobního příběhu – proto jsou uvedené jako inspirační, ne návodné. Je tu brož, dětské chrastítko, tenisky s folklórní inspirací, tričko s citátem z oblíbené písně, džíny s motivy květů a hmyzu a surreálně vyšitá mikina.
S výjimkou první brože ale v knize nenajdete žádný podrobný návod, „jen“ popis procesu, jakým autorka sbírá inspiraci, jak hledá tvary a motivy, co vše do její tvorby vstupuje. A tak se v posledním projektu knihy potkávají příběh babičky Rozálie, zděděný polštář a vize surrealistické malířky Fridy Kahlo, které se spojují do koláže ptáčka s květinovou hlavou vyšité na „upcyklované“ teplákové mikině. A ve výsledku je to prostě nadreálně krásné i dojemné, velká pocta babiččinu řemeslu a imaginaci slavné malířky. Smyslem knihy není vám ukázat, jak vyšít přesně takového ptáčka. Chce vás postrčit k tomu, abyste podobně neotřelý motiv dokázaly samy ve svém životě najít a nebály se mu dát konkrétní tvar.
Pokud vás výšivka jen trochu zajímá, Steh-by-steh si určitě kupte. Za sebe jen dodám, že doufám, že tohle je jen první z řady knih, které Eva o vyšívání napíše. A držím palce, aby se jí brzy povedlo i otevřít plánovaný eshop.
Kde objednat knihu:
Koukněte na web Steh-by-steh pro aktuální informace
http://steh-by-steh.com/steh-by-steh-info-k-objednavkam-a-vyzvedavani/
Evu zastihnete na emailu steh.by.steh@gmail.com, přes Facebook – Love Revamp
a můžete ji sledovat i na instagramu.
✂
A kam za výšivkou dále?
Jsou tu i další možnosti, pokud se chcete porozhlédnout, jak moderní výšivka u nás vypadá. V Brně působí dvě vyšívací kamarádky pod značkou Zašívárna. Můžete se k nim přihlásit na kurzy nebo si objednat tvořící sady (ať už pro vyšívání na látku, třeba jejich asi nejznámější „kubistická“ zvířátka, ale nově i vyšívané papírové deníčky). V nabídce mají i dost neobvyklé a zábavné vzory, např. vyšívané skvrny od červeného vína na ubrus.
Pokud se samy na vyšívání necítíte, můžete si od nich objednat i hotové výšivky od „vyšívacích babiček“, se kterými Zašívárna spolupracuje a dál tak udržuje vyšívací řemeslo při životě.
✂
Připadají vám všechny tyto výšivky ještě pořád málo moderní a nedostatečně rebelské? Zkuste se podívat na tvorbu bratislavské party s dost odvážným názvem Kundy Crew, která tradiční křížkovou výšivku používá k vyšívání provokativních a aktivistických sloganů. Samy holky z této skupiny o sobě prohlašují, že jsou jen „čtveřice cynických děvčat, které ukradly svým babičkám jejich poslední zábavu.“ Nejen vyšívají, ale pořádají i výstavy. Pokud se nedostanete na jejich kurzy radikálního vyšívání, jako útěchu si můžete koupit na kompot.sk tričko s nejznámějšími motivy.
🙂 Zrovna tento víkend jsem si knihu objednala a moc se na ni těším 🙂 Peti, co plánujete vyšívat?
U mě je vždycky problém, že nápadů je víc než času na realizaci 🙂 Ale pro začátek tu mám nedávnou ušitou volnočasovou mikinu, která by si zasloužila nějaký vtipný nebo chytrý nápis. Byla jsem i na kurzu krasopísma u Karolíny, která do knihy dělala nápisy, tak bych ráda využila, co jsem se tam naučila.
Až konečně něco vyšijete, tak o tom nezapomeňte udělat článek 🙂 Vyšívání mám moc ráda, ale nevyšívala jsem už spoustu let.
Chtěla jsem si kdysi vyšít něco podobného, ale nakonec jsem nesehnala boty, tak to padlo. Nejde mi nahrát fotka, tak sem dám odkaz.
http://whatiwore.tumblr.com/post/31793663916/diy-fox-slippers
Lištičkové pantofle jsou rozkošné, díky za odkaz 🙂
Jsem momentálně ve fázi nárazu na vlastní mantinely při trénování tambourové výšivky korálky. Na těch youtube videích jim to jde tak lehce 😀
Já si myslím, že je to nějaký trik, ty videa, kde jim to jde tak lehce! 😀 Tu frustraci úplně chápu, vyžaduje to evidentně mnohem víc tréninku, než jsem předpokládala, a to mám trpělivosti docela dost. Já se někdy v létě zasekla ve fázi na fotce, musím se vyhecovat se k tomu zase vrátit.
Saténovým stehem sem kdysi vyšívala nápis na srdickovy polštářek pro přítele, bylo to víceméně poprvé a taky naposledy. Co mi učarovalo a chytlo je krizkove vyšívání a doma spousta obrázků vysutých touto technikou. Bohužel je na to čím dál méně času a navic-plnobarevne obrázky potřebují vyšívat při denním světle, abych blízké tony bavlnek mezi sebou odlisila. A tím pádem v létě po příchodu z práce. Ale uz se těším, až zase něco vysiju a udelam radost nejen sobě, ale i někomu blízkému.Jedna z posledních věci byl “pamatovacek” s datem narození a znamením mým i manžela, aby neměl moc šancí zapomenout… Číst vice »
To je na vyšívání moc hezké, že se právě tradičně používalo k zaznamenávání sdílených radostí a připomínání povinností. Motivační citáty na stěnu prostě nejsou výmysl naší doby, byly díky výšivce “in” už v 19. století. 😀
ještě bych měla vyšít i pro narozeniny děti, jen ten čas nějak chybí 🙁
a ty krásné připomínky jako ozdoba kuchyně co dřív bývaly, to je pastva pro oči i duši člověka. Při tom všem co dřív musely babičky dělat zvládaly i takové krásné věci.
Vůbec jsem netušila, že může být výšivka tak krásná, obzvlášť malování jehlou 🙂 Takže děkuji za inspiraci, musím se to naučit!
Doplnila jsem do článku aktuální informace a přímé linky, kde lze knihu objednat, abych nemusela odpovídat na množící se dotazy individuálně :). Přeju hezké vyšívání!
Jako malá holka jsem vyšívala opravdu hodně – polštáře, ubrusy, obrazy (ani nevím, kam se ty věci poděly)….. Vyšívat jsem přestala v okamžiku, kdy jsem se naučila ovládat šicí stroj a rodiče mi k Vánocům koupili můj vlastní. Šití dalších a dalších kousků do mého šatníku vyšívací mánii úplně převálcovalo. Ale není to tak dávno, co jsem uvažovala o tom, že bych to mohla zas zkusit a že bych výšivkou ozdobila nějaký vlastnoručně ušitý oděv (inspirovala mě Jana v jedné z diskuzí ohledně vyšívacích strojů), když je to teď zase moderní. No zatím jsem se k tomu nedostala a kdo… Číst vice »
Knížku jsem na hithitu podpořila, už je někde na cestě. Od mala jsem ráda vyšívala, teď trochu pomlka. Tak se těším na inspiraci jak na moderní výšivku a díky za typy v článku – neznala jsem je. Geometrická zvířátka mi učarovala 🙂
Narazila jsem na jeden parádní blog, kde si vyšili raka (humra, langustu nebo co to je) na tričko a vypadá to naprosto luxusně!!!
http://bmade.canalblog.com/archives/2017/09/10/35654597.html