4.1.2018 | Barbora Jana | 43 komentářů

Novinky v roce 2018

Hned na úvod našeho prvního příspěvku v roce 2018 bychom vám chtěly poděkovat za všechna krásná přání, která jsme od vás dostaly, a také vám popřát ještě jednou vše nejlepší do nového roku. Minulý rok byl pro nás rokem mnoha novinek a velkých, rychlých změn – s údivem jsme sledovaly, jak exponenciálně stoupá počet čtenářek, těšily jsme se, že kolem Stehu vzniká skutečná komunita, se kterou jsme se radostí začaly potkávát i osobně, a s pokorou jsme se učily přijímat i to, že občas někomu hodně lezeme krkem. Za poslední necelý rok jsme zvládly v rychlém sledu za sebou spustit nový web, otevřít e-shop se zbožím dováženým ze všech koutů světa a uspořádat naše první kurzy. Na Stehu zároveň vyšlo bezmála 200 článků, což by při průměrné délce okolo tisíce slov vydalo už na dvě středně tlusté knihy!

Zároveň ovšem také exponenciálně narůstal čas, který projektu musíme věnovat. Od začátku jsme věděly, že nechceme dělat jen “obyčejný” blog, ale spíše časopis s texty, za kterými si stojíme a které jsou nejen zajímavé, ale i informačně co nejbohatší a jazykově co nejkrásnější (a nejsprávnější). Za každým naším článkem se tak skrývají nejen hodiny šití, ale i snaha toho nastudovat a vyzkoušet k tématu co nejvíce, pokus najít k danému projektu co nejzajímavější “příběh”, poutavě ho popsat a nakonec i několik hodin editace a jazykové redakce. K tomu připočtěte čas, který věnujeme plánování, vymýšlení nových témat, odpovídání na dotazy ve fóru a v komentářích, propagaci webu a komunikaci na sítích atd. Když jsme na konci léta měly při našem výletu do Skotska čas si společně sednout a začít mluvit o tom, jak to my samy vše zvládáme občas jen s vypětím všech sil a jak naše rodiny vnímají to, že stále víc času věnujeme zcela nevýdělečnému projektu, věděly jsme, že musíme udělat těžké, ale nezbytné rozhodnutí, co se Stehem dál. Nutné proto, abychom v tomto nasazení nevyhořely, nebo aby nám naši srdeční záležitost nakonec naši nejbližší nezakázali.

Důkaz, že kontroloři kvality z našich rodin pečlivě sledují vše, co se okolo Stehu šustne 🙂

Jak víte, web a jeho provoz jsme od začátku financovaly ze svých zdrojů, jak se stránka rozvíjela a získávala víc a víc čtenářek, začaly jsme pořádat kurzy, z jejichž výtěžku jsme zaplatily novou podobu webu a drobné provozní výdaje. Vzhledem k tomu, že kurzy jsou organizačně a časově dost náročné, probíraly jsme i jiné možnosti, jak by na sebe mohl web vydělat a my se mohly psaní článků věnovat profesionálněji.

Jako první nás napadla reklama. Český trh je ale malý, takže počet firem, které by byly ochotné si u nás zaplatit reklamu, není velký. Když připočteme (nebo odečteme?) fakt, že bychom nerady měly na svých stránkách reklamu kupříkladu na obchod s látkami nevalné kvality, nebo že bychom nerady propagovaly obchod, kde ve skutečnosti nenakupujeme, je počet případných inzerentů zoufale krátký.

Jednou z věcí, na které si hodně zakládáme, je autentičnost a otevřenost. Ano, zkoušíme nové věci, snažíme se prozkoumat i dosud neznámé vody, protože víme, že byste o to stály, ale vše, co si přečtete na našem webu, je obraz toho, co si opravdu myslíme a jak skutečně šijeme (a od začátku do toho jdeme naplno i s rizikem, že náš styl někomu prostě nesedí, nebo někomu zase připadá naše šití zbytečně složité nebo rozhazovačné). Stejně jako nechceme šít něco jen proto, že by to mohlo mít ohlas na webu, nechceme ani předstírat, že je fajn šít kabát z látky, která obsahuje 5% vlny a tajit vám, že výsledný oděv, který budete šít 2 měsíce, bude za další dva měsíce na vyhození.

Takže nás napadlo jiné řešení. V rámci dalších úprav, které web už nutně potřebuje (třeba stávající levný webhosting už váš zájem úplně nezvládá), proměníme Steh na časopis s předplatným, které plánujeme zavést od 1.3.2018. Formy a jednotlivé časové úseky předplatného ještě ladíme, ale už teď můžeme prozradit, že uvažovaná cenová hladina předplatného za měsíc bude odpovídat přibližně úrovni dvou dobrých káv ve slušné kavárně. Zároveň se budeme snažit, aby nový Steh byl ještě lepší – plánujeme třeba postupně zvyšovat počet článků na tři týdně, přinášet nová témata a představovat hostující autorky s novými přístupy k šití.

Doufáme, že tímto krokem neztratíme vaši důvěru, protože si myslíme, že obsah, který vytváříme, za to stojí. A naše aktivity už prostě přesáhly rozměr volnočasového koníčku. Víme také, že jdeme do velkého rizika – vše dlouze promýšlíme a i proměnu Stehu jsme v posledních měsících proto konzultovali s několika odborníky na webové časopisy. A každý nás upozorňoval, že i Češi a Češky velmi neradi platí předplatné za internetová média a že i při takto vysoké čtennosti je zpoplatnění projektu stále velkou sázkou do loterie. Ale i tak věříme, že v daný čas děláme správný krok k tomu, aby Steh mohl dál nejen fungovat, ale i růst a ještě se vylepšovat.

Doufáme, že nás v těchto změnách pochopíte a podpoříte.

Protože jste nás minulý rok moc potěšily svými modely, u příležitosti nového roku jsme se opět rozhodly uspořádat soutěž. Téma je stejné jako loni – ukažte nám, co jste za minulý rok ušily díky inspiraci ze Stehu! Hlavní cena bude předplatné na jeden rok. Přihlašte se na mail info@stehzastehem.cz a nezapomeňte připojit příběh o tom, jak jste daný kus oděvu šily. (Loni tento minipříběh mimochodem rozhodl o konečném pořadí.) Uzávěrka soutěže je 31.1.2018, na vyhlášení výsledků se můžete těšit 12.2. v samostatném článku.

Z novinek to ale není vše! Už 1.2. startujeme nové společné šití, tentokrát bude téma jak couture, tak začátečnické, takže se opravdu můžete těšit.

Krásný společný nový rok,

Bára, Jana a Petra

 

0 0 hlasů
Article Rating
Článek pro Vás napsala Barbora Jana (04.01.2018/9:40)
Kategorie: Odstřižky..., Zdarma
Odebírat
Upozornit na
43 Komentáře
nejstarší
nejnovější
Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
5 let

Věřím, že tahle sázka do loterie Vám vyjde. Cenu dvou káv v dnešní době dáme za kdejaký časopis, tak proč ne za opravdu kvalitní články o našem koníčku, šetřící naše lesy díky elektronické podobě? 🙂

Minulý rok jsem se bohužel do žádného většího projektu nepustila, ale už se moc těším na výtvory ostatních.
Přeji hodně štěstí v nadcházejícím roce.

Eliška
5 let

Přidávám se s přáním všeho dobrého do nového roku 🙂

Tento web je pro mě velmi poučný a užitečný, ale také krásný, a to nejenom výtvory, ale i designem. A na takové věci mileráda přispěju 🙂 Těším se na ještě lepší Steh a přeji, ať se vám nadále daří realizovat skvělé nápady!

Nadkelka
Naďa
5 let

Myslím, že je to veľmi dobrý krok, všetky tu určite chceme, aby Steh pokračoval v minimálne takej podobe ako je,. Ja sama sa vždy teším na nový článok, nie len preto, že sa dozviem niečo nové, ale hlavne pre spôsob akým píšete. Verím, že rovnaký postoj budú mať všetky Vaše čitateľky. V minulom roku sa mi podarilo pár kúskov, nie síce podľa vašich článkov, no už teraz sa teším ako sa niekedy pustím do Channel kabátika, alebo nejakých náročnejších spoločenských šiat a nájdem všetko potrebné tu u Vás. Prajem Vám aby tento krok v novom roku priniesol úspech, radosť a… Číst vice »

Trinity
5 let

Proti předplatnému nic nemám, plně chápu, že zadarmo je to v této formě už neúnosné. Jen nevím, kolik stojí dobrá káva v dobré kavárně…100 Kč? Nebo víc? Nemám o českých cenách vůbec přehled. Snad se mi podaří tento výdej do napjatého rozpočtu nacpat (dost peněz teď směřuje do francouzského zdravotnictví).

Jakým způsobem plánujete platby? Převod na účet, platební karta.

Trinity
5 let
Odpověď na komentář  Barbora Jana

🙂 Měla jsem obavy, aby nebylo za dobrou kavárnu považováno třeba Starbucks 😀 Naštěstí tak “stylové” nejste.

Jana Ch.
Jana Ch.
5 let

Připojuji se k předchozím přáním a slovům.. ..Jsem moc ráda, že si dáváte tu práci a vytváříte pro nás inspirující a motivující články. Od dětství, kdy mne učila šít maminka, jsem celá léta k šicímu stroji nesedla. V minulém roce jsem po tomto krásném koníčku začala po očku opět pokukovat a vaše články v podstatné míře přispěly k tomu, že jsem se pokusila překročit vlastní ne-odvahu a zase jsem začala šít. Začínám se spíše menšími projekty, ale pokouším se učit nové věci a vstřebávat teoretické znalosti, které nám předáváte.. Přeji Stehu hodně štěstí, široké řady spokojených čtenářek (a čtenářů :-))… Číst vice »

mata
Martina
5 let

I já se přidávám s přáním, aby se Stehu a vám dařilo i nadále vydávat články a přinášet nám novinky ze světa nejen vysoké krejcoviny jako dosud i po zavedení předplatného. Každé pondělí a čtvrtek se pokaždé moc těším na nový článek. Obdivuji vas za to, kam jste Steh dostaly doslova z nuly, jste pro mě inspiraci a věřím, že i zpoplatneni vaše čtenářky neodradí a zůstanou vám věrné. Nenašla jsem lepší web o šití v češtině. Navíc tady vládne skutečně milá a přátelská atmosféra, což se o hodně jiných šicích webech nedá říct. Teď jsem na jednom FB, kde… Číst vice »

barbara
5 let

Jsem klasik/ ale i starší ročník/, mám ráda vůni a šustění papíru při otáčení stránek atd….takže i Steh za stehem bych raději držela v ruce a listovala….přesto Váš krok chápu, přijít musel, a ráda zaplatím.

whitehorse
5 let

I já děkuji za tento skvělý a inspirativní web, kterému jste už věnovaly tolik času. A jak už bylo zmizeno-primerena částka za předplatné nebude ani v mém rozpočtu chybět, protože tento web za to stojí.
Bohužel i když sem za loňský rok něco ušila, tak troje letní šaty (a pár drobností na LARP tábor pro dceru) jsou jen drobnost ve srovnání s některými projekty, které se zde objevují tak parádně zpracované, a Chanel je stále ještě nedosity. Ale moc se těším na modely, které ušila ostatní čtenářky tohoto webu.

NielaD
5 let
Odpověď na komentář  Barbora Jana

Během ledna budu začínat druhý. Takže budu mít také jeden nedošitý. Daniela

Miriam
Miriam
5 let

teším sa na vylepšený Steh a predplatné rada zaplatím. teším sa, že počítate aj s platbou kartou 🙂 a prihováram sa za túto možnosť aj v eshope. 🙂 ale chápem, že všetko sa nedá. Veľmi ďakujem za všetky Vaše články, Sú veľmi poučné a inšpiratívne. Bez Vás by som si na sestrine svadobné šaty určite netrúfla.

MarcelH
Marcel H
5 let

Díky za práci, kterou děláte na Vašem blogu!
Moc ráda ho sleduji a asi jako jiné živí moji chuť pouštět se do šití. Během čtení článku a avizování změny jsem se bála, že to vzdáte. Myslím, že řešení, které jste vymyslely je super. Pokud udržíte kvalitu, jakou máte dnes, čtenářky se jistě najdou.
Všechno nej do nového roku!

olina
Olina
5 let

Máte super inspirativní a poučný web. Respektuji podmínky a vítám vaše nápady. Těším se a přeji štěstí a úspěch.

Janina
5 let

Já jsem taky pro. Je poznat kolik času s tímto webem trávíte, a že koníček to dávno přerostlo. Navíc bych byla klidnější kdybych se ptala na rady k šití v rámci předplatného, než jen tak 🙂

jucek
5 let

Zdravím, i já se přidávám ke chvále tohoto webu, který pravidelně sleduju a určitě si obstarám předplatné.

PetraH
5 let

Též rozumím vašemu rozhodnutí. Vlastně jsem vůbec nechápala, jak to v tomto rozsahu (a zadarmo) stále ještě zvládáte! 🙂 Díky Stehu přistupuji k šití úplně jinak, mnohem rozvážněji, zodpovědněji a pečlivěji. Objevila jsem závislost na kvalitních (luxusních) materiálech (dá se za toto děkovat? 😉 ) a naučila se spoustu věcí. A za know-how se platí! 🙂
Takže, držím palce a fandím!

Tereza
5 let
Odpověď na komentář  PetraH

Jsem zajedno s paní Petrou.
A k těm dvoum kávičkám bych si klidně připlatila i za dezert 🙂 Váš blog za to opravdu stojí!

BaraBulva
5 let

To je naprosto skvělý nápad! Moc se na to těším. Šicí web si předplácím, není sice zdaleka tak zajímavý a nejde do takové šíře a hloubky jako vy tady, za to každý měsíc přidává jednoduchý střih zdarma, naposledy triko a legíny. Za rok chtějí 70 eur a je to měsíčník. Pro mě je to zcela jasné, předplatím hned, jak se tu objeví číslo účtu. Kam jinam, když chci něco vědět a bojím se zeptat? Kdybyste jen věděly, jak chytrá jsem na setkáních švadlen začátečnic, když přednáším, co tu načtu….:-D

NielaD
5 let

Krásný začátek roku 2018. Také jsem pro předplatné. Blogu. Zároveň si myslím, že na fóru by mohla být zamknutá část, kde by se řešily věci okolo společných šití po zpoplatnění. Dále bych prosila o zachování článků volně přistupných co jsou nyní již on -line. Určitě se nejen já vracím a hledám… třeba by šlo jednou měsíčně nějaký free post vypustit. Těším se na další společný rok s Vámi. Daniela

Trinity
5 let
Odpověď na komentář  NielaD

To by opravdu nemusel být špatný nápad mít třeba jednou za měsíc jeden článek nezpoplatněný, aby mohl nalákat další švadlenky k předplatnému. Pokud by byly všechny články “uzamčené”, tak nováčkové nebudou vědět, co můžou od webu očekávat. Třeba článek uprostřed nějaké šicí série, aby je lákalo zjistit, co tomu předcházelo a jak to bude pokračovat/končit.
Už se nemůžu dočkat nové, rozšířené verze. Uvítala bych i články o nových trendech pro daný rok, střihy, barvy, zkrátka trocha teorie. Ale ve finále je mi vlastně jedno, co budete psát, protože dosud jsem nebyla ani jednou zklamaná.

NielaD
5 let
Odpověď na komentář  Trinity

Přesně, takto mě to napadlo. Mě na Steh taky dovedl článek co mě zaujal při hledání něčeho jiného a to že na FB známá olajkovala nějaký komentář…Daniela

Trinity
5 let
Odpověď na komentář  NielaD

Já jsem se dostala na Módní peklo přes článek o krajkových šatech do Opery. Na Steh jsem se dostala přes Módní peklo. Moc celému Stehu za stehem přeji, aby se našlo hodně předplatitelů a zbořil se tím mýtus o tom, že nikdo nechce platit za zprávy na internetu. Ve Francii je běžné, že mají noviny svoje internetové verze. Kromě ročního mají i denní (24 hodin), týdenní a měsíční předplatné. Já využívám toho denního pokud si chci přečíst článek, který se týká nějakého tématu, které mě zajímá (akce v naší vesnici nebo okolí, kde jsem třeba byli foceni). Původně jsem Stehu… Číst vice »

Petra
5 let
Odpověď na komentář  Trinity

Určitě chceme nechat nejméně 20% nových článků volně přístupných, nejen kvůli reklamě pro potenciální nové předplatitelky, ale i proto, že si uvědomujeme, že opravdu pro někoho i relativně nízké předplatné může být nedostupné a nechceme Steh zcela uzavřít jen pro vybranou skupinu čtenářek. Intenzivně promýšlíme různé varianty tak, aby systém předplatného dával smysl a byl uživatelsky co nejpřístupnější a nejsnažší. Za všechny tipy a podněty jsme samozřejmě vděčné.

EVINO
5 let

Pri tom predplatnom prosím zvoľte takú banku, do ktorej sa platby zo SR budú dať prevádzať za normálny poplatok, t.j. aby poplatok za prevod nebol mnohonásobne vyšší ako predplatné.

trackback

[…] dnem se Steh zásadně mění. Jak už jsme avizovaly v lednovém článku, obrovský nárůst práce s webem spojené i vzrůstající náklady na jeho profesionalizaci nás […]

43
0
Děkuji za vaše názory, prosím komentujte.x