11.12.2017 | Barbora Jana Petra | 3 komentáře

Šijte s námi společenské šaty – korzetové šaty II

V dnešním článku se můžete dočíst, jak scelit krajku na pouzdrových šatech nebo jak spojit bázi s vrchními šaty.

Bára

V posledním článku o mých šatech jsem skončila ve fázi, kdy jsem měla spojenou korzetovou bázi s jednoduchými podkladovými pouzdrovými šaty. Má krajka měla šíři 93cm, což perfektně odpovídalo délce šatů. Navíc jsem chtěla využít rovný okraj krajky. To ovšem znamenalo poněkud specifický postup, který bych nejspíš přirovnala k drapingu.

Základové šaty jsem oblékla na pannu a od středu předního dílu jsem celou krajku (její pevný okraj) našpendlila a poté nastehovala na okraj šatů. A jelikož jsem chtěla využít i druhý pevný okraj krajky jakožto spodní okraj šatů, našpendlila jsem si i ten na okraj spodních šatů. V tuto chvíli to lehce začalo připomínat vysněné šaty, avšak s obrovským přebytkem materiálu na celé ploše, kterého jsem se potřebovala zbavit. Snažila jsem se nafotit, kde a kolik materiálu přebývalo, ale krajka je natolik pestrá a splývá, že to nebylo moc viditelné.

Proto jsem zkusila na telefon natočit krátké video. Můžete si tak spíš udělat představu, jak to před stříháním vypadalo a kolik materiálu bylo navíc.

Všechnu tuto přebytečnou látku, která nekopíruje hladký tvar spodních šatů, bylo potřeba odstranit. Jediný způsob, jak se jí zbavit, znamenal vzít ostré nůžtičky a pěkně z ostra střihnout přímo doprostřed. Snažila jsem se vždy vystříhat motivy tak, aby na sebe následně navazovaly a mohla jsem je scelit. Veškeré scelování probíhalo samozřejmě ručně. Postupovala jsem kousek po kousku od středu předního dílu až dozadu k zipu. Vždy jsem do přebývající látky střihla, pokud jí přebývalo opravdu hodně, tak jsem rovnou potřebné části odstříhala a jednotlivé motivy pokládala přes sebe tak, jak se hodilo. Není tedy nezbytně nutné pokládat například látku zprava na látku zleva, ale můžete to kombinovat. Někdy se mi hodila například květinka z levé strany rozstřižené látky, ale nad ni už mi tam lépe pasoval lísteček z pravé strany látky. Vše jsem si pečlivě špendlila přes sebe, abych vždy měla dostatek krajky, která bude na sebe sešitá (scelená), aby to drželo pohromadě. Vždy, když jsem měla určitou oblast připravenou a sešpendlenou, sundala jsem šaty z figuríny a krajku neviditelným, ale pevným stehem sešila k sobě. Pak jsem zase šaty oblékla na pannu  a pokračovala dál, až jsem se dostala ke středu zadního dílu.

I u zipu jsem se snažila o co nejvíce hladký a neviditelný spoj. Proto jsem některé motivy nechala přes zipovou tkanici přesáhnout na druhou stranu. Aby se neodchlipovaly, našila jsem na ně malinké černé patentky, jejichž protějšek jsem schovala do černých podkladových šatů mezi krajku. V okolí zipu jsem krajku přichytila na podkladové šaty.

Když jsem měla celé šaty scelené, napevno jsem přišila i horní okraj krajky na spodní šaty s bází.

Založení délky

Nějakou dobu jsem se rozhodovala, zda nechat oboje šaty stejně dlouhé, nebo jestli ty spodní o pár centimetrů nezkrátím, aby na první pohled bylo vidět, že se jedná o dvouvrstvé šaty. Nakonec zvítězila druhá varianta – volný krajkový přesah o přibližně 3 centimetry. Spodní šaty jsem tedy o něco zkrátila a založila úzkou záložkou.

A ještě jedna poslední fotka – na té můžete vidět veškerý zbylý materiál z krajky…

…a zas tak moc toho nezbylo

Jana

V minulém článku jsme zkompletovaly živůtek vrchních šatů, nachystaly si díly sukně a můžeme se vrhnout na její sešívání.

Sukně je tvořená organzovou vrstvou a krajkovou vrstvou. Krajkovou vrstvu by bylo možné scelit také v bočních švech, ale tím bych v podstatě přišla o možnost kapes. Nakonec jsem se rozhodla spojit obě vrstvy ještě před sešíváním a do bočních švů všít kapsy, které jsem šila stejným způsobem, jako na konci tohoto článku.

Boční švy jsem nemohla sešít až dolů, protože bych pak těžko lemovala organzovou vrstvu. Z toho důvodu jsem boční švy sešila jen těsně před místo, kde měl končit organzový lem.

Ten jsem zahla a dále sešila již jen krajkovou vrstvu.

Švové přídavky na tomto kousku krajky jsem podhrnula a přišila v ruce. Zároveň jsem scelila dolní lem (v minulém článku jsem nezmínila, že lem u sukně jsem nesešívala až k okraji právě kvůli možnosti pozdějšího scelování).

Hotový dolní lem sukně.

Ještě před začištěním krajky jsem zahla dolní lem organzové vrstvy do rubu a přišila křížkovým stehem – a to bez jakéhokoliv zažehlování, aby působil organičtějším dojmem. (Jedna z prvních lekcí v šití, které se vám všude dostane, je fakt, že se vše musí pořádně rozžehlit a sežehlit. To je základ, kterého se můžete držet, než budete mít tolik zkušeností, abyste toto pravidlo mohly porušovat. V haute couture ateliérech se zhusta používá žehlení pouhým teplem dlaně – kupříkladu když máte sukni z mnoha panelů, tak působí lépe, když nejsou jednotlivé švy ostře sežehleny. )

Sukni jsem přišila k živůtku, v této chvíli se sešívalo celkem 8 vrstev látky.

Ještě než jsem sešila bázi s šaty, vyztužila jsem košíčky úzkou krinolínovou páskou složenou na třikrát. Okraje je potřeba obalit něčím jemným, protože  vlákna pásky rády prolézají na povrch, což není úplně příjemné.

Na obrázcích níže potom můžete vidět, jak košíčky pěkně drží.

V této chvíli přišel ten pravý čas sešít živůtek a korzetovou bázi. Minule vám Bára ukázala způsob, kdy se sešije živůtek a báze lícem k líci, pak se přehnou a sežehlí. Já používám způsob, kdy se obě vrstvy položí na sebe rubem k rubu a sešijí se předním krátkým stehem, aby se následně horní lem sežehlil do rubu a přišil těsně vedle horního lemu perličkovým stehem. Když lem přišíváte, nabíráte jehlou všechny vrstvy látky kromě té úplně nejvrchnější. Lem pak bude držet, ale šití nebude vidět na líci.

(Ještě před přišitím horního lemu jsem všila skrytý zip, tentokrát raději v ruce, abych měla nad tolika vrstvami látky kontrolu. U krajky je potřeba zip všívat trochu zeširoka, aby se vlákna krajky nezatrhávala.)

Normálně  bych pak švový přídavek přikřížkovala k podkladu, u těchto šatů jsem kvůli nedostatku látky použila hotový hedvábný šikmý proužek.

Ještě před olemování jsem ale přišívala ramínka. Stejně jako u originálních šatů jsem zvolila dvojitá ramínka. Horní ramínka jsou z krajky a tylu, dolní ze sametové gumy od Rity.

Přišila jsem je s poněkud širší základnou než je šikmý hedvábný proužek, takže jsou z rubu vidět.

V příštím díle našeho společného šití se můžete těšit na nahlédnutí do Petřiných šatů a v pondělí už na finální modely! Daly jste se s námi do šití společenských šatů? Pochlubte v komentářích, jsme zvědavé 🙂

Článek pro Vás napsala Barbora Jana Petra (11.12.2017/2:20)

Leave a Reply

3 Komentáře "Šijte s námi společenské šaty – korzetové šaty II"

Upozornit na
avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 
Třídit dle:   nejnovější | nejstarší
Vendula
Člen

Krásná práce, kdybych teď neměla jiné aktutní projekty, hned bych se pustila do korzetového živůtku.

Báro, napadá mě, jestli budeš nějak využívat zbytky té naprosto dechberoucí krajky. Možná by se daly vystřižené motivy použít jako aplikace – třeba na nějaký krátký vlněný kabátek nebo tak něco…

Petra
Admin

Přesně za takovým účelem jsem ty zbytky od holek už vyžebrala já 🙂 ale spíš to vidím na svetr nebo něco takového.

Vendula
Člen

Na svetru budou taky pěkné, pak se pochlub 🙂

wpDiscuz