7.12.2017 | Jana | 3 komentáře

Vánoční speciál: dětské teepee

Loni jsme vám před Vánoci přinesly tip na to, jak ušít luxusní dámskou košilku z hedvábí, letos se dozvíte, jak udělat radost nejmenším členům rodiny.

Asi každé dítě je rádo, když má v bytě svůj vlastní prostor, kam se může schovat, popovídat si s hračkami a s nejoblíbenějším plyšákem probrat, jaký mělo den. U naší dcery jsme si už delší dobu všímali, že se ráda občas někam schová a dělá, že tam není. Ačkoliv má svůj vlastní pokojíček, je v takových chvílích zároveň ráda s námi, proto jsme se rozhodli, že by nebylo špatné jí pořídit nějaký úkryt. Volba padla na klasické šestihranné teepee.

Pokud zabrouzdáte na různé weby s dětským zbožím, teepee najdete na každém rohu, ale není problém si jej ušít doma, a to ani pro začátečníka.

První věc, kterou je potřeba určit, je velikost teepee. Pro největší úsporu látky panely stříhejte kolmo na směr vlákna – látku je tedy v ideálním případě potřeba mít 140 cm širokou, bez vzoru se směrem. Já jsem se zamilovala do zelené quiltovací bavlny s lesními zvířátky, takže jsem stříhala po směru vlákna.

Šestihranné teepee má tu výhodu, že veškeré rozměry velmi snadno spočítáte. Pravidelný šestiúhelník má totiž stranu stejně dlouhou, jako je jeho poloměr. Já jsem se rozhodla pro stranu o délce 60 cm, takže výsledné teepee má od rohu k protilehlému rohu 120 cm.

Látková část teepee by měla být o něco nižší než délka tyče, takže daných 140 cm bude perfektně sedět k budoucí výšce kolem 150 cm. Nejdříve si tedy nakreslete rovnoramenný trojúhelník se základnou o poloměru šestiúhelníku ( v mém případě 60 cm) a o výšce 150 cm (b) a tento panel zkraťte na šíři látky, jakou se vám podaří sehnat (o vzdálenost c).

Rovnou na papír přikreslete přídavky na švy, jejichž šíři ovlivňuje, pro jaké švy se rozhodnete. Teepee se dá totiž šít mnoha způsoby – začistit overlockem a udělat na zavazování na tyčky šňůrkami. U nás tato varianta okamžitě padla, protože naše slečna by určitě všechny šňůrky rozvázala nebo zauzlila tak, že by se teepee už nikdy neoddělilo od tyček.

Z tohoto důvodu jsem se rozhodla pro tunýlky vně teepee, kterými se tyčky prostrčí.

A pro větší odolnost jsem chtěla udělat francouzké švy, které budou velmi široké (1,5 cm). Moje přídavky na švy byly tudíž 2,5 cm na každé straně.

Takto jsem nastříhala 5 panelů, šestou stranou je vchod, pro který jsem vystřihla nahoru dva trojúhelníky o délce 30 cm a dále dva půlpanely zkrácené o tuto délku. Přídavky ve švu, kde budete trojúhelníky a vchodové panely sešívat, stačí 1 cm.

Vchodové panely jsem začišťovala na středu kontrastním pruhem látky, tudíž jsem stříhala bez švových přídavků. Pokud chcete okraj začistit přehnutím, tak si nechejte přídavky o šíři 2 cm.

Pak bylo potřeba nastříhat samotné tunýlky – u nich záleží na průměru tyčky, kterou do ní budete dávat. Je potřeba si nechat rezervu pro snadné vkládání tyčky a přídavky na švy. Používají se násady od košťat, ale poslouží i bambusové tyčky, které jsou mnohem levnější.

Výsledná délka tunýlků by měla být o něco kratší než strana jednotlivých panelů (nesmíte zapomenout na začištění!)

Poslední věc, kterou je třeba nastříhat, jsou lemovací proužky. Vzhledem k tomu, že se lemují rovné okraje, nestříhala jsem je šikmo, ale po směru vlákna. Pruh by měl být 4x širší než jeho zamýšlená finální šíře. Pokud tedy chcete lem 1,5 cm, nastříhejte pruhy o šíři 6 cm. Na svém stanu jsem lemovala přední střední okraje vchodových panelů a horní okraj.

V této chvíli máme vše nastříháno a můžeme kompletovat.

Než začneme šít, čeká nás práce se žehličkou.

Lemovací proužky sežehlete na půlku, pak na obou polovinách podhrňte přídavky a finálně je sežehlete, aby vypadaly jako klasický dvakrát skládaný šikmý proužek.

Nejdříve lemovací proužek sežehlete na půlku.

Sežehlete přídavky na střed.

Vznikne dvojitý skládaný proužek.

Poté sežehlete do rubu švové přídavky na dolních okrajích všech velkých panelů.

Přídavky pak podhrňte a znovu sežehlete.

 

 

Stejným způsobem sežehlete  vždy jednu stranu krátké strany tunýlku na tyčky.

Na stroji přišijte záložky  na dolních okrajích a lemy na krátkých stranách tunýlků.

Druhé, nezačištěné krátké strany tunýlků sešijte lícem k líci napůl a obraťte – tím vytvoříte dno tunýlku a tyčky díky tomu nebudou propadávat.

Dolní okraj tunýlku na tyčky.

Poté přišpendlete lemy u vchodových panelů (jejich dolní konce podhrňte) a přišijte.

U vchodových panelů přišpendlete vytvořené proužky a přišijte je k okrajům.

Dva vchodové panely přiložte k sobě a z líce i rubu přišpendlete dva nastříhané trojúhelníky lícovou stranou dolů.

Nejdříve panely přišpendlete na jeden trojúhelník…

… a pak druhý.

Sešijte v šíři 1 cm, trojúhelníky sežehlete nahoru a prošijte v okraji.

Nyní vemte všechny panely a začněte je sešívat k sobě. Pokud nechcete francouzské švy, sešijte panely lícem k líci a mezi ně vsuňte tunýlky.

Pokud jste se rozhodly francouzké švy ušít, nejdříve přiložte panely rub na rub a přišijte v šíři 1 cm. Jeden šev mezi dvěma panely nechte kvůli manipulaci nesešitý.

Vzniklé švy rozžehlete a sežehlete tak, aby vznikla hrana jako u normálního francouzského švu. Nyní mezi obě vrstvy vsuňte nachystaný tunýlek a sešijte v šíři 1,5 cm.

Do budoucího francouzského švu vložte tunýlek na tyčky.

Následně si všechny vrstvy sešpendlete a sešijte v šíři 1,5 cm. V tomto případě jde především o trvanlivost, takže soutěž o to, kdo bude mít francouzský šev nejužší se nekoná.

V této chvíli sešijte i poslední šev výše popsaným postupem.

Nakonec olemujte horní okraj a při jeho lemování přichyťte šňůrku, kterou přivážete horní okraj látkové části teepee k tyčkám.

Na tyčky teepee navlékejte na zemi. Tyčky nemohou být na sobě poskládané chaoticky, ale jedna pěkně na druhé. Nakonec je potřeba tyčky pevně svázat provazem  a šňůrkami k věnci připevnit samotné teepee.

Jak vidíte, tato fáze u nás prozatím ještě není doladěná, ale věřte, že děti drobné chyby nevidí, vidí jen svou dokonalou maminku, která musí být kouzelnice, že jim vytvořila tak skvělý dárek! A je jedno, jaké použijete švy nebo jestli budou perfektně rovné. 🙂

0 0 hlasů
Article Rating
Článek pro Vás napsala Jana (07.12.2017/10:31)
Kategorie: Začínáme se šitím, Zdarma
Odebírat
Upozornit na
3 Komentáře
nejstarší
nejnovější
Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Zuzana W.
5 let

Hezke. To ladeni zminene ke konci se da vyresit provrtanim tyci. Latka se pak neposunuje dolu a stan je celkove stabilnejsi a necha se snadneji sklapnout a zase postavit.

Renee
Renee
5 let

Paráda. Já jsem svého času měla ty tunýlky dole uzavřený, aby se tyče nevyvlíkaly při živelném přenášení a taky aby nezatrhávaly za koberec. Navlíklo se to prostě vrchem a pak zajistilo šňůrkou. Teepee bylo ušitý ze secondhandových závěsů, asi ze tří druhů.
Kdepak je tomu chudákovi vlastně konec….?

3
0
Děkuji za vaše názory, prosím komentujte.x