27.11.2017 | Jana | 14 komentářů

Šití z obtížných materiálů: jemné a průsvitné látky

Sníte o šatech ze záplavy šifonu nebo chcete krajkový vršek doplnit saténovou sukní, ale máte pocit, že vaše schopnosti na to nestačí? Stačí! V dnešním článku vás provedeme všemi nástrahami, které vás mohou při šití z jemných a průsvitných materiálů potkat.

Pomůcky a příprava

Ještě než začnete šít, je potřeba materiál předeprat a to stejným způsobem, jako budete pečovat o hotové šaty. Zatímco tuhé druhy hedvábí mohou po vyprání dělat neplechu, ty jemné a splývavé snáší praní výborně. (Výjimka potvrzující pravidlo jsou těžké krepy, kdy ty méně kvalitní se mohou srazit a tím pádem jsou i tužší).

Pro šití večerních šatů můžete zvolit samozřejmě i syntetické či polosyntetické materiály, u kterých je praní bez problémů.

Tyto materiály jsou většinou jako živé a velmi choulostivé, proto je dobré si na jejich zpracování pořídit odpovídající pomůcky. Skvělým způsobem, jak takové materiály zkrotit, je použití hedvábného papíru (prodává například Burda). O jeho použití se dočtete v dalším textu.

Jehly a špendlíky jsou potřeba co nejjemnější, ale nejde jen o šíři, ale hlavně o ostrost a hladkost. I špendlíky šíře 0,5 mm mohou zanechat na látce stopy, proto obecně doporučujeme japonské produkty, ať už značky Clover, či ty z našeho obchodu.

Při šití na stroji používejte speciální mikrotexové jehly, které mají na choulostivé materiály uzpůsobenou špičku – ideální je velikosti 60 nebo 70. Také nitě volte kvalitní – my doporučujeme Mettler nebo Güttermann,  z těch levnějších pak ASPO.

Stříhání a stabilizace

Při stříhání je důležité nejdříve látku srovnat do pravého úhlu – podle podložky či rohu stolu. Jemné materiály se rády vlní a nejsou příliš stabilní. Z toho důvodu je dobré je co nejdříve stabilizovat – v podstatě je to první krok po nastříhání. U jemných materiálů je naprosto dostačující stabilizací pouhé prošití těsně vedle okrajů/švové linie. Stabilizujeme vše, co by se mohlo vytahávat – výstřihy, průramky a také ramenní švy.

Aby se látka pod strojem nevytahovala, netancovala a nedělala jiné neplechy, je dobré si materiál podložit hedvábným papírem. Stačí díl (a v případě dlouhých šatů stříhaných v celku třeba jen jeho horní část) vystřihnout z hedvábného papíru přesně ve stejném tvaru, jako jste vystřihly díly z vrchní látky.

Jednotlivé díly pak na hedvábný papír našpendlíte a prošijete tak, aby na spodní straně ležel právě hedvábný papír  – v případě opačného postupu by se látka pod strojem rolovala. Volte steh délky kolem 2 mm.

Jakmile se s jemnými materiály naučíte pracovat, tuto operaci zvládnete i bez hedvábného papíru, ale začít se nějak musí a není žádný důvod mít u prvního pokusu s jemným materiálem vytahaný výstřih.

Po prošití díl, ze kterého byste předtím mohly namodelovat cokoliv, najednou jako po mávnutí kouzelným proutkem začne držet tvar.

Šití a žehlení

Když šijete jakýkoliv choulostivý materiál, je určitě skvělý první krok vyměnit jehlu. Jen tak si budete jisté, že je určitě ostrá, což je v tomto případě extrémně důležité. Pro samotné šití se hodí použít nějakou formu horního podávání – většina strojů ji má jako možnost k dokoupení. Dalším problémem může být to, že se látka na začátku šití jakoby propadne, zacuchá a vy nemůžete šít dál. V tomto případě použijte na začátku kousek hedvábného papíru, který posléze odtrhnete.

Při žehlení je potřeba si dát pozor, aby plocha žehličky nepoškodila povrch materiálu, abyste ale zároveň švy pořádně vyžehlily, potřebujete páru, kterou běžné žehličky tvoří pouze při zvýšenní teploty žehlící plochy. Pokud teplotu snížíte, riskujete navíc odkapávání a znečištění materiálu.

Řešením je buď použití žehlícího hadříku (ideálně z hedvábné organzy nebo tenkého bavlněného plátna), případně použití teflonového návleku na žehličku – zde můžete zvýšit teplotu žehličku na stupeň bavlna, a přesto hedvábná či jiná vlákna nespálíte/neolesknete. Vyrábí například Texi.

Zdroj: Texi

Francouzský šev

U šití jemných materiálů často řešíte dva problémy: nízkou odolnost materiálu v tahu a průsvitnost, kdy je třeba být precizní ve zpracování švů. Řešením obou problémů jsou francouzské švy.

Začnete tím, že přiložíte sešívané díly RUBEM na RUB a po líci sešijete cca 7-8 mm od budoucí švové linie.

První sešpendlení rubem na rub a sešití.

Přídavky sežehlíte k jedné straně, sestřihnete nakrátko a obě vrstvy složíte lícem na líc a sežehlíte tak, aby na rubu vznikl hřbet.

Pak obě vrstvy sešijete v místě švové linie a opět sežehlíte k jedné straně. Získáte tak oděv začištěný zevnitř i zvenku. (Francouzské švy můžete ušít i tenčí, ale tam pak záleží na vlastnostech materiálu – v případě větší třepivosti by se mohly švy po několika praních vytřepit.)

Pokud stříháte šikmo nebo šijete z krepu, který je přece jen trochu pružnější, použijte místo klasického rovného švu krátků úzký cikcak.

Pokud máte extrémně třepivý materiál, můžete první krok, kdy sešíváte obě látky rubem na rub, ušít overlockem. Zabrání to vytřepení při praní a navíc se nemůže stát, že po opětovném sešití trčí ze švu vlákna. (Řešení je při ojedinělých vláknech jednoduché – povytáhnout a odstřihnout. Pokud je rozsah větší, je potřeba šev ušít znovu, tentokrát širší.)

Ojedinělá vlákna čouhající ze švu lze lehce povytáhnout a odstřihnout.

Lemy

Při začišťování okrajů výstřihů a průramků se skvěle hodí šikmé proužky. Pokud jste někdy třeba ze saténu či šifonu šikmý proužek dělaly, jistě více, že i s použitím zakladače to není nic jednoduchého. Existuje však jednodušší varianta, která se ale nehodí v případech, kdy šijete ze splývavých látek vyšší gramáže.

Používáte šikmý proužek, v šíři 2x švový přídavek + 2x požadovaná šíře olemování.

Proužek sežehlíte na polovinu, z líce přišijete v místě okraje, přehnete a sežehlíte do rubu a přišijete buď ruce, či na stroji.

Proužek sežehlíte na polovinu.

Přišpendlíte k okraji.

Po přišití odstřihnete švové přídavky.

 

Sežehlíte a následně přišijete.

Pokud však udělat proužek z nějakého nepříliš vychovaného materiálu udělat potřebujete, můžete ho zkrotit škrobem či želatinou, kterou později z látky vyperete. (Nutné dopředu vyzkoušet na zbytku!)

Top s lemem ze šikmého šifonového proužku. Předem zkroceno škrobem.

U dolních lemů se hodí rolovaný okraj, který lze ušít mnoha způsoby, třeba i za pomocí patky, kterou máte v příslušenství svého stroje. Já dávám přednost následující metodě, která je pracnější, ale zaručuje skvělé výsledky i pro méně zkušené.

Nejdříve dolní okraj jednoduše prošijte, nechte si kousíček navíc oproti požadované délce. (Doporučuji na toto prošití ponechat širší lem kvůli stabilitě látky, případně prošití za pomocí hedvábného papíru.)

Po prošití přídavek sežehlete do rubu, díky němu vás bude materiál poslouchat.

Následně jej znovu prošijte, ideálně v místech původní nitě, či těsně vedle.

Po prošití přebytečný přídavek odstřihněte. Skvelou pomůckou jsou na tuto práci pelikánové nůžky.

Opět prošijte a sežehlete do rubu.

Lem přišijte buď znovu na stroji nebo v ruce.

Pokud jste z hedvábných či jiných jemných látek nikdy nešily a dočetly jste se až sem, získáváte bobříka odvahy. Pokud se budete řídit těmito radami, výsledek dopadne určitě skvěle i napoprvé.

A pokud už něco odšito máte a máte svoje vlastní tipy, sem s nimi, podobných vychytávek není nikdy dost!

Článek pro Vás napsala Jana (27.11.2017/12:10)

Leave a Reply

14 Komentáře "Šití z obtížných materiálů: jemné a průsvitné látky"

Upozornit na
avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 
Třídit dle:   nejnovější | nejstarší
Ema
Host

Děkuji moc za tipy, teď jsem došila z nějaké šíleně třepivé polotekuté tkaniny (byl to zkušební střih) a chtělo to teda hodně trpělivosti. Nakonec se to ale dalo zvládnout. Člověk si musí nechat širší švové přídavky, než je zvyklý. Ten tip s overlockem u francouzského švu je dobrý, vyzkouším příště 🙂
Prosím ještě o vysvětlení toho spodního lemu, dvakrát prošiju, sestřihnu a poté potřetí prošiju totéž? Nebo už to po odstřižení zahnu, sežehlím a pak prošiju? Moc jsem to nepochopila 🙂

Jordaan
Člen

Tady je to popsane, metoda 2. Je to nemecky, ale s obrazkama.
https://www.google.de/amp/s/de.m.wikihow.com/Chiffon-umsäumen%3famp=1

Whitehorse
Člen

Pokud potřebují umravnit nějakou živou látku, tak si ji rovnam na koberci (předem vysaty s nízkým chlupem-idealni u dcery v pokoji podobný jako byval jekor akorát s filcem zespodu). V okrajích prispendlim (špendlík zapichnu až do koberce mírně zešikma) a prekreslim fixem. Pak odspendlim a striham.
Některé látky jdou umravnit i bez špendlíků a stačí jen to, že po tom koberci tolik neklouzou.

Anedz
Člen
Dobrý den, měla bych tip poslední záchrany na šití choulostivých látek – zachtělo se mi sukně z károvaného hedvábí, po sešití prvních švů šicím strojem jsem pochopila, že při chybě tohle nikdy nemůžu vypárat, aniž by nezůstaly stopy po prošití (možná,kdybych měla mikrotexovou jehlu, ale to jsem ještě netušila nic o její existenci…) A tak jsem se dala do šití ručně drobným stehem. Nebyl to zdaleka takový nervák,jako na stroji (bála jsem se o to hedvábí) a časově to vyšlo skoro nastejno, což mě opravdu překvapilo. A navíc můžu kdykoli párat a přešívat, když mě napadne nějaké vylepšení – to dělám často :-)) Moc děkuji za všechny skvělé články o šití… Číst vice »
Nadkelka
Člen

Super tipy, myslím, že v minulosti ste už mali článok o tom ako strihať jemné látky (žltá hodvábna blúzka). Minule som ho hľadala, ale nenašla, chystala som sa strihnúť do jemného hodvábu…. A veľmi ma teraz zaujal ten poťah na žehliacej doske, teda podľa fotky to tak vyzerá… je to len poťah alebo celá doska od Prym? Kde sa dá taký zakúpiť?

Ema
Člen

Mají ho třeba tady https://www.vtc.cz/search?q=Pl%C3%A1tno+%C5%BEehl%C3%ADc%C3%AD+se+%C5%A1k%C3%A1lou. Pro nákup ale potřebujete registraci na IČO.

Nadkelka
Člen

Ďakujem, nemôžem sa registrovať, lebo nepodnikám, ale aspoň viem pod čím hľadať.

wpDiscuz