20.11.2017 | Barbora | 34 komentářů

Šijte s námi společenské šaty – korzetová báze

Nedávno jste se mohly v Janině článku dočíst o tom, jak nadrapovat složitější střih s přiznanými košíčky. V dnešním článku vám ukáži, jak pro změnu vytvořit jednoduchou korzetovou bázi, kterou může použít pod většinu šatů.

Korzetová báze je vnitřní vrstva šatů, která vám je pomáhá držet přesně na tom místě, kde mají být. Drží je, aby vám necestovaly po těle nahoru a dolů nebo se neprotáčely dokola. Pokud máte v šatech jistotu, že vydrží na svém místě, můžete se v nich pohybovat naprosto volně, přirozeně a bez obav, což přispívá k vaší jistotě a klidu. A nemějte strach, korzetová báze není korzet, jehož vlastností je vás stáhnout a zeštíhlit. Báze je pohodlná, přestože je v ní železo, a přes svrchní vrstvu šatů není viditelná. Proto i v šatech bez ramínek budete moci při tanci bez obav zvedat ruce nad hlavu a vlnit se do rytmu hudby.

Materiál

Nejlepší materiál, který lze na bázi použít, je bavlněný bobbinet. Je to zvláštní druh tylu, jeho očka jsou drobná a šestihranná a v jednom směru lehce pruží. Bavlněný tyl může být na rozdíl od bobbinetu hrubší a škrábavější, mívá větší oka a bývá daleko více pružný, což je v tomto případě negativní vlastnost. Bobbinet je možné sehnat pouze v zahraničních obchodech, u nás jsme na něj nikde nenarazily. Snažily jsme se i sehnat dodavatele a zařadit jej do nabídky našeho e-shopu, ale kvůli velkému odběrnému množství a vysoké ceně jsme musely od našeho plánu upustit. V případě, že by o něj totiž nebyl zájem, byly bychom nuceny jej samy spotřebovat – a představa šití několika desítek korzetových šatů pro každou z nás a poté i nutnost jejich dennodenního nošení nás poněkud odradily :).

Můžeme tedy pro objednání doporučit tyto obchody: Vena Cava DesignSew Curvy.

V případě, že máte zkušenosti i s jinými, určitě se podělte se svými poznatky v komentářích.

Možná vás teď napadá, proč nevyužít nějaký jiný umělý tyl, který by vypadal celkem podobně… Rozhodně to nedoporučujeme. Báze je věc, kterou máte těsně na těle, musí být prodyšná a přizpůsobitelná pohybu, což vám žádný umělý materiál nezaručí.

Jako další možnost tedy můžete zkusit použít bavlněný tyl nebo bavlněný batist. Ve všech případech se díly stříhají ze dvou vrstev látky.

Střih

Střih na jednoduchou bázi vytvoříte velmi jednoduše ze základního topu. Vše je velmi zřetelně zakresleno a sepsáno na Janině blogu Sewing Boudoir. (Pokud tento blog ještě neznáte, určitě doporučuji přečíst i starší články.)

Dále budete ještě potřebovat kostice, klasický zip (ne skrytý), šikmý proužek na olemování spodního okraje a pasovou stuhu. O kosticích byl celý předchozí článek. Já nejraději také používám kovové spirálové kostice. Pasová stuha se všívá až ke konci, ale je to velmi důležitý prvek. Protože vede okolo vašeho těla v jeho nejužší části, drží vše na místě. Na pasovou stuhu jsou nejlepší rypsové stuhy z viskózy s bavlnou. Můžete je najít i jako tzv. petersham stuhy. Ale dejte pozor, abyste je nezaměnily s obyčejnými rypsovými stuhami, které rozhodně nemají ty správné vlastnosti a mohly byste být nemile překvapeny. Viskózovobavlněné stuhy musejí mít obloučkový okraj na obou stranách. Jsou velmi jemné, a přesto pevné, a dají se i tvarovat parou. Obyčejné rypsové stuhy, které někdy můžete najít v lepších galanteriích i pod názvem klobouková stuha, mívají okraje rovné, jsou tvrdé a mohly by vás nepěkně škrábat a zařezávat se.

A teď již k samotnému šití a stříhání.

Pokud budete pracovat s bobbinetem, musíte každý díl nastříhat ze dvou vrstev. Jednu vrstvu normálně po osnově a druhou otočenou o 90 stupňů, po útku. Tím se vyrovná lehká pružnost látky a stane se tak stabilnější. Velmi důležité je vyznačení pasových značek! Já si při stříhání nechala širší švové přídavky – přibližně 3 centimetry. Obě vrstvy jsem prostehovala k sobě a dál s nimi pracovala jako s jednou.

Horní okraj, pokud jej máte jasně daný a nehodláte jej už nijak měnit, je vhodné hned na začátku prošít na stroji kratším stehem a stabilizovat ho, aby se vám nevytáhl. Svislé švy jsem sešila na stroji. U bobbinetu nepoznáte rubovou a lícovou stranu, je proto vhodné si díly poznačit tak, abyste věděly, který je který a náhodně je neotočily a neměly potom třeba dva pravé přední boční díly. Jako lícovou stranu u báze beru tu, která bude přímo na těle. Je to ta, kterou vidíte, když šaty rozepnete a na kterou je potom našita stuha. Široké švové přídavky jsem použila jako tunýlek na kostice.

Kostice můžete dát po celé délce švu, tedy i přes prsa, já ale většinou raději volím variantu, kdy mi kostice na předním díle, kde je dávám mezi přední střední a boční díly, končí pod prsy. Pod korzetové šaty totiž nenosím podprsenky a díky tomuto způsobu nemám kostice přímo na prsou. Kostice připravené na požadovanou délku a opatřené koncovkami jsem přiložila těsně vedle švu, švový přídavek přes ně přehnula a pomocí zipové patky jsem ušila tunýlek. Pokud je švový přídavek ještě stále široký a hodně přesahuje, můžete jej sestřihnout.

Rozpracovaná báze…

Kostice můžete umístit i mimo svislé švy. Někdy je potřeba pevnější výztuž, někdy si to žádá design šatů. V takovém případě je na libovolné místo lehce vsadíte pomocí tunýlku. U těchto šatů jsem nakonec přidávala i kostici do středu předního dílu a tunýlek ze dvou vrstev bobbinetu jsem si našila na rubovou stranou báze. Nejprve jednu stranu, poté jsem vložila kostici a pomocí zipové patky přišila i druhou stranu, prakticky úplně stejně, jako když jsem pro všívání kostic používala široké přídavky.

Všívání zipu

Zip jsem si na těchto šatech umístila do zadního středového dílu. Někdy se vyplatí jej dát do bočního švu. Záleží většinou na designu šatů. Pokud potřebujete větší zpevnění báze, můžete vedle jedné tkanice zipu přidat ještě i kostici do zadního středu. Zip všívám delší, než je báze. Spodní okraj báze je totiž vhodné mít přibližně do úrovně boků, ale tak, aby se vám pohodlně sedělo. Tu správnou délku zjistíte tedy v sedě, když si změříte délku od pasu do místa ohybu. Pokud byste nechaly zip stejně dlouhý jako báze, mohlo by se vám stát, že vás přes širší boky nepustí do šatů horem a musely byste je oblékat přes hlavu, což bývá nevhodné například kvůli složitějšímu účesu, který byste si tak mohly rozcuchat. Většinou je lepší použít obyčejný zip, vydrží větší tah než ten skrytý, ale zrovna v těchto šatech mám ten skrytý, protože jsem jiný doma neměla. Spodní okraj zipu jsem začistila proužkem dvojitého bobbinetu. Můžete také použít celorozpínací zip. Spodní okraj báze je dobré olemovat šikmým proužkem.

Na horní okraj, na jeho rubovou stranu, jsem si ještě našila bavlněný tkaloun, do kterého jsem bobbinet lehce navolnila, abych měla pevné okraje.

Jako poslední je potřeba našít pasovou stuhu. To můžete udělat buď už v tomto kroku, nebo až na úplný závěr. Já si ji většinou nechávám jako takovou sladkou tečku na konec, ale v tomto případě ji zařadím již sem, abyste měly všechno pohromadě. Pasovou stuhu musíte mít relativně těsnou, ale zase by nebylo moc příjemné, kdyby se vám zarývala do těla. Takže tak nějak akorát. Většinou si ji vybírám v nějaké kontrastní barvě, která ale ladí k celkovému vzhledu šatů. Stuha se přišívá na kosticové tunýlky, mezi jednotlivými kosticemi je volná. Její obvod bývá o trochu menší než obvod báze v pase, to proto, aby se báze navolnila a měla vůli. Stuhu jsem přišila vždy třemi ozdobnými křížky nad sebou. Pasová stuha se zapíná na háčky. Na šířku stuhy 2,5 cm jsem použila dva. Existuje více možností, jak háčky přišít. Očka dokonce můžete přišít ve dvou řadách, podobně jako na zapínání podprsenky. To je vhodné v případě, že vám hodně kolísá objem postavy. Tento způsob vyhovuje mně, takto přišité háčky si zapnu sama bez pomoci a díky podkrytu oček si nepodrápu háčky záda.

A tímto je celá báze dokončena a připravena na svrchní šaty. Ale o tom zase až příště.

Odlišnosti při šití báze z batistu

Batistová báze se také stříhá ze dvou vrstev. Každá z vrstev se ale sešije samostatně, rozžehlí a sestřihnou se přídavky, vrstvy se dají na sebe a prošijí se tunýlky na kostice. Tunýlky musí mít tu správnou šířku, tedy být maximálně o 2 mm širší než samotná kostice, protože ta by se jinak mohla v širším tunýlku protáčet.

Článek pro Vás napsala Barbora (20.11.2017/10:05)

Leave a Reply

34 Komentáře "Šijte s námi společenské šaty – korzetová báze"

Upozornit na
avatar
Třídit dle:   nejnovější | nejstarší
Adele
Člen

Milá Barboro, mohlo by se to s objednáním bobinnetu ze zahraničí udělat tak, že byste objednávala u dodavatele na základě seznamu těch, kteří o něj mají zájem. Udělá se “předobjednávka” třeba přes email nebo fb, my zájemkyně pošleme peníze předem, Vy potom objednáte a rozešlete, až se dopraví do ČR. Je to výhodnější než kdybychom objednávaly každá zvlášť.

Adele
Člen

Mohlo by se takto objednávat i jiné zajímavé zboží na šití, jak materiály, tak pomůcky, které tady prostě neseženeme.

Petra
Admin

Tedy ale bohuzel mluvime o zbozi s minimalnim odberem 200 metru.

Adele
Člen

Ale to přece není nic strašného. Třeba by se tady našel takový počet zájemců. Vždyť je to jen 200 zákaznic nebo méně, pokud si jedna pořídí více metrů. Já bych třeba brala klidně 3 metry.

Petra
Admin

Je hezké, jak to vidíte pozitivně! Ale podle našich zkušeností se objednávky takto specializovaných věcí zatím reálně odehrávají spíš v řádu jednotek zájemců.

Vendula
Člen

Mně by se náhodou líbilo, kdyby díky prodaným 200 metrů bobbinetu bylo v ČR o tolik krásných šatů víc :-). Ale dokážu si představit, že najít tolik nadšenců nebude tak snadné a že spousta hobby švadlenek sáhne raději po batistu.

Janina
Host
Hezký den, potřebovala bych poradit. Stále váhám jestli se pustit do společenských šatů, ale silvestr v divadle se mi zdá jako dobrá příležitost. Dokonce už mám i vybraný střih a látku doma – ale teď váhám ohledně jednotlivých vrstev. Jako svrchní látku mám krásné strukturované hedvábí z BP látek. Střih je tento: http://www.modni-strihy.cz/11287-1511-strih-vogue-rachel-comey.html. Na sukni plánuji podšívku z hedvábného serže. Ale u živůtku váhám – chtěla bych podrazit voálem (70 g/m2) a doufám, že si tak trochu ulehčím šití hedvábné látky. A na podšívku plánuji hedvábný batist. Je to tak vhodné? Případně, co tento střih a případná korzetová báze? Pomůže… Číst vice »
Tia
Člen

Ty vnitřní konstrukce miluju..Ještě tak je umět dělat:-) Ve V&A v Londýně je nyní výstava Balenciaga: Shaping Fashion, a tu musím ještě stihnout. Mají tam vystavené rentgeny šatů, na kterých je vidět “dovnitř”.

Miriam
Člen

Tá výstava je fakt super 🙂 odporúčam 🙂

PetraH
Člen

Já bych se také přidala k objednávce bobbinetu 🙂 Je ještě jiná alternativa, dostupná v našich končinách, mimo batistu?

Jana
Admin

Já jsem teda použila i obyčejný bavlněný tyl, který byl ale jemný a v jednom směru vůbec nepružil. Byla to ale spíš naprostá náhoda, že jsem ho sehnala. Ostatní tyly byly dost hrubé nebo moc pružné.
Ale ani batistu není třeba se bát, zkoušela jsem jedny šaty i s ním a je to také velmi příjemná varianta. (Například Susan Khalje používá a doporučuje jen batistové báze.)

PetraH
Člen

Jano, jak pevný batist používáš? Třeba Alison Smith na Crftsy doporučuje kaliko – to, ze kterého se šijou zkušební střihy. Zkoušela jsem to a funguje to dobře, jen to je spíš vnitřní korzet. Tyl na mě působí mnohem vzdušněji, ale méně pevně. Je to tak?

Jana
Admin

Kaliko je moc tlusté. Já jsem používala batist o gramáži nějak 75 g/m2. I tyl dost zpevňuje, zvlášť bobbinet je opravdu pevný – je to dáno právě tou hexagonální strukturou.

Whitehorse
Člen

Jani, byl to nějaký takovýto http://www.kroje.cz/tyl-bavlneny-003 ?

Jana
Admin

Ten měla Bára ve vzorku a je prý moc hrubý…

Kleopetra
Host

Dobrý deň, ak je báza z batistu, tunýlky sa našívajú také tie kúpené? Nedajú sa urobiť zo švových prídavkov? Batistové vrstvy sa dajú na sebe lícom k lícu či nejak inak? Ďakujem. 🙂

Jana
Admin

Batistove vrstvy se šijí každá zvlášť, pak se přiliží rub na rub. Tunýlky se vytvoří sešitím obou vrstev kdekoliv, nejen na švových přídavcích. Kupované tunýlky nedoporučujene v žádném případě, jsou moc objemné.

wpDiscuz