16.11.2017 | Barbora Jana | 30 komentářů

Tipy na vánoční dárky

Do Vánoc nám zbývá už jen měsíc a pár dní. Máme před sebou prodloužený víkend, který některým z nás možná přinese trochu volného času k plánování vánočních dárků nejen pro naše blízké, ale i pro sebe. Stejně jako minulý rok bychom vás chtěli dnešním článkem trochu inspirovat, abyste stihly svému Ježíškovi předat veškeré potřebné informace (do článku z minulého roku klidně taky koukněte, hodně tipů z něj pořád platí!). A taky se vám přiznáme, co jsme si letos už nadělily nebo ještě nadělíme my.

Barbora

Snažím se jít příkladem dětem, kterým vždycky říkám, že pod stromečkem je třeba najít knihy, abychom si mohli v mrazivých zimních dnech zalézt s teplým čaje a cukrovím na gauč pod deku a ponořit se do vzdáleného světa plného inspirace. Proto jsem letos opět nezaváhala a objednala jsem si několik titulů z Bookdepository.

Je to asi můj nejoblíbenější server, kde se dá nalézt spousta různých knih všech žánrů. Já tam ale většinou pátrám hlavně po knihách o šití. Vzhledem k tomu, že jich je tam opravdu velké množství, bývá občas složitejší orientace a výběr. Osvědčil se mi ale tento postup – najdu si knihu, kterou mám již třeba doma, kterou mi někdo doporučil nebo o které jsem kdesi četla a pak zkusím kouknout i na knihy, které vyskočí dole na stránce s dovětkem, že kupující si zakoupili ještě i tyto knihy. Občas se mi podaří nalézt i takovou, kterou jsem při klasickém brouzdání po stránkách vůbec neviděla.

Minulý týden jsem si tedy objednala 4 knihy, které jsou už na cestě ke mně. A abych je pod stromečkem měla opravdu jako překvapení, nikdy je po doručení nerozbaluji, nechávám je zabalené v kartónové obálce. Jen je přebalím vánočním papírem, uschovám a pak si je připravím pod stromeček. A věřte, že i když se u nás doma na velká překvapení pro dospělé pod stromečkem nehraje, těším se jako malé dítě, až si budu moct ty své knihy rozbalit.

Letos se tedy budu těšit na: Garment Construction, Tailoring, Couture TechnicPattern Cutting Techniques for Ladies Jackets, Fashion Patternmaking Techniques – Haute Couture.

Mimo jiné si ale doplním i šicí výzbroj a to především věcmi z našeho eshopu. Každopádně ostré špendlíky a úžasné šicí jehly jsou “must have” celoročně a rozhodně se vám doma neztratí.

Jana

Moje tipy jsou převážně z galanterie:

Pomůcky

V průběhu roku jsem zkoušela různé především celokovové nůžky, abych zjistila, že hvězdou v tomto ohledu je značka KAI. Je jedno, jestli si vyberete tu nejlevnější řadu, či naopak tu nejvyšší s celokovovými nůžkami, nebudete zklamané. Nůžky mají naprosto skvělou ergonomii, což se projevuje zejména ve chvílích, kdy se objeví nějaký problém – stejně jako většina mých kamarádek s velkými miminky jsem měla problémy se zánětem šlach na rukou, a ve chvíli, kdy jsem vzala do ruky jiné celokovové nůžky než KAI, začalo mě bolet zápěstí (jak se dočtete dál, i přesto, že jsem s nůžkami spokojená, nechala jsem se zlákat dalším skvostem, na který jsem velmi zvědavá!). Skvělé jsou ale například i modely 7250 nebo 5250. Na párání jsou ideální nůžky 5100 a na drobné práce pak 5135.

Celkem nově používám náprstek od Prymu, kde je část obepínající prst tvořena silikonem, s hlavičkou z tvrdého plastu. S náprstky jsem se dlouho nemohla sžít. Mám velké prsty, takže jsem používala krejčovské náprstky, zároveň mi ale náprstek bez dna tak úplně nevyhovoval. Až tenhle náprstek jsem začala používat pravidelně, na ruce ho skoro necítím, takže jsem občas zjistila, že ho mám ještě na ruce dlouho poté, co jsem přestala šít.

Momentka z letních prací s náprstkem. (A připomínáme: Pokud také rády šijete uprostřed přírody a chtěly byste na to mít celý týden, navíc s radami a pomocí nás tří, rozhodně se přihlašte k odběru novinek a v pondělí ráno sledujte mail :).)

Spotřební galanterie

Věc, které jsem letos kromě nití spotřebovala nejvíc metrů, je určitě krinolínová páska. Dělá velmi půvabný efekt lemů sukní, ale dá se použít i na výztuhu živůtků (více v článku o cyklaménových šatech a můžete se těšit na další info v rámci společného šití).

Vlevo šaty bez pásky, vpravo s páskou.

A co si nadělím sama sobě?

Příští rok mě čeká hodně opožděný Ježíšek ve formě šicího pokoje, kam musím vybrat/navrhnout nábytek a při té příležitosti se koukám po novém stroji. Určitě se dozvíte víc, protože jak zařizování šicí místnosti, tak i nákup stroje je téma, které řeší spousta z nás!

Petra

Mám ráda věci, které jsou trochu vizionářské, zároveň zůstávají spojené s tradicí řemesla a ještě v sobě skrývají příběh. A mám ráda projekty, které mohu sledovat od počátku a třeba se i trošku podílet na tom, jestli nakonec úspěšně dojdou realizace. Pokud mám tedy přiznat, jaký šicí dárek jsem si letos vybrala pro sebe, je to věc, o které sice vím, jak jednou nejspíš bude vypadat, ale pod stromečkem mi ležet určitě nebude, protože jeho výroba je ještě s otazníkem. Před nedávnem totiž jeden z těch mnoha krejčí, co je sleduji na instagramu, nadšeně zmínil crowdfundingový projekt, který mě úplně okouzlil a nemohla jsem ho nepodpořit.

O co jde? Firma William Whiteley & Sons, vyrábějící už od roku 1760 kvalitní krejčovské nůžky, sbírá v kampani prostředky na financování výroby nového typu nůžek, které vycházejí z jejich nejlepších modelů, ale vyrobených zcela přelomovými technologiemi. A ty prototypy jsou tak krásné, že jsem prostě projekt musela podpořit a nůžky si předobjednat, i když budou hotové nejdřív v květnu dalšího roku. Pokud nechcete dopadnout jako já (a v závěsu na to i Jana s Bárou :)), raději na tenhle link ani neklikejte a hlavně si nepouštějte videa z výroby!

Pokud mám doporučit jedinou konkrétní věc, kterou jsme si letos v redakci udělaly všechny radost, pak je to předplatné časopisu Nähtrends (německá verze španělských Patrones). Vyjde sice o něco dráž než předplatné Burdy, ale u mnohých čísel zažíváte pocit, že si z nich potřebujete ušít úplně všechno – to už se nám u Burdy dávno nestalo. Patrones navíc mnohem častěji spolupracují s návrháři, takže střihy mají švih a styl, i když jsou třeba velmi jednoduché.

A jaké drobnější dárky bych doporučila někomu, kdo šije nebo má do dalšího roku předsevzetí se to naučit?

Každá švadlena určitě najde využití pro magnetický jehelníček, který bleskově sesbírá všechny špendlíky rozsypané po podlaze a letos jej Prym navíc dělá v roztomilém designu. Nebo potěší pelikánové nůžky, které usnadňují přesné sestříhávání vrstev látky. Pokud švadlenka sama kreslí a upravuje střihy, tak pak určitě bude potřebovat profi křivítko, aby nemusela při kreslení improvizovat se školní “bruslí” – já si nedavno objednala tenhle slavný Patternmaster, který doporučují návrháři, ale i tohle jednoduché křivítko od Prymu je super.

A samozřejmě nikdo určitě nepohrdne poukazem na náš šicí kurz. Pokud chcete své blízké potěšit právě takto, napište nám na kurzy@stehzastehem.cz.

A o co se chystáte napsat Ježíškovi vy? Těsíme se na vaše tipy, nebojte se v o ně komentářích podělit.

 

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

0 0 hlasů
Article Rating
Článek pro Vás napsala Barbora Jana (16.11.2017/11:02)
Kategorie: Odstřižky..., Zdarma
Odebírat
Upozornit na
30 Komentáře
nejstarší
nejnovější
Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
William Whiteley & Sons

Hello!
Sorry for commenting in English – we came across your article about our scissors and (after a bit of google translate fun) we are so happy to see you writing about them!
Thank you very much for your support and for sharing the news with your readers – we are confident that we will meet our goal and the scissors will get made, so you will be able to enjoy them next year!

Kindest regards,
The Whiteley team

Petra
6 let
Odpověď na komentář  William Whiteley & Sons

Hello Whiteley team, great to hear from you! We are totally infatuated with your shears and so happy to see you so close to reaching your goal already! It’s a brilliant idea to give the craftsmanship and historical tradition a high-tech twist. Fingers crossed and let’s talk more next May 😉

NielaD
6 let

Krásné předsváteční odpoledne. Mohu poprosit o link na německé předplatné. To by asi ježíšek akceptoval. ( letos už donese několik balíčků ,,lepších látek,, a teď mi leží v žaludku i ty nůžky ( v červnu mám svůj den, tak ba to mohlo být k němu)
Díky, že jsem vás našla Daniela

Petra
6 let
Odpověď na komentář  NielaD

Link na objednání je tady: http://www.shop.oz-verlag.de/113/?cid=1811. Zároveň ale prozradím, že se snažíme zrovna jednat s českým distributorem, jestli by nešlo odebírat menší počet časopisů k nám do eshopu – zatím nemáme finální odpověď, tak ještě chvíli vyčkejte, mohlo by to být o trochu výhodnější.
A taky díky, že jste nás našla a čtete nás 🙂

barbara
6 let
Odpověď na komentář  Petra

jupí, ale mám obavu, že zájemců bude tolik, že by se možná vyplatila i nějaká forma předplatného či rezervace u vás…stavím se tak do řady!…

NielaD
6 let
Odpověď na komentář  Petra

Děkuji a tedy posečkám.Daniela

Kristina
6 let
Odpověď na komentář  Petra

Musím se přiznat, že to nadšení z Nähtrends / Patrones nesdílím. Pravda, mám všehovšudy čtyři čísla, ale na mě je tam moc volánků, moc kanýrků, moc plizé, moc všeho. Z každého čísla se mi líbí maximálně tři modely. Další zhruba tři jsou nádherné na koukání, ale naživo si je dovedu představit jen na modelce. Také mi připadá pokrytecké, že plus velikosti fotí na hubených modelkách (zrovna ty plus modely se mi líbí a často zajásám, než si všimnu popisku “curvy”). Kdo uvažujete o celkem drahém předplatném, můžete si prolistovat náhledy čísel zde https://www.united-kiosk.de/zeitschriften/mode-diy/naehtrends+-+epaper-ebinr_2113543.html

Jana
Admin
6 let
Odpověď na komentář  Kristina

Některá čīsla jsou samozřejmě horší, jiná lepší, střihy padnou trochu jinak než Burda ( jsou poměrně úzké kolem boků a to i u velmi štíhlých žen), ale celkově bych řekla, že poměr cena/ ušité modely je mnohem příznivnější než u té Burdy. Teď vychází navíc Patrones extra 59 a tam je tolik nádherných návrhářských střihů, že ho objednávám zvlášť.
Všechna čísla Patrones se dají prohlédnout zde http://rukodeli-irina.blogspot.sk/?m=1
Modelky mají celkem velkou velikost, jenom prostě na vysokých ženách vypadá větší velikost jinak 🙂 já mám velikost 44 ( v Nahtrends 46) a ty modelky jsou podle me silnejsi nez ja:-)

barbara
6 let
Odpověď na komentář  Jana

To je adresa k prohlížení, díky za ni…a poradíte , jak se dají některá čísla objednat? Je to finančně únosné?

Jana
Admin
6 let
Odpověď na komentář  barbara

Nejlevněji na mailu clientes@rba.es . Platíte 5 euro za číslo, plus 4 euro poštu (objednávala jsem si asi 8-10 výtisků). Akorát já jim mail psala koncem ledna, posílali to v půlce března a trvalo to minimálně měsíc, spíš měsíc a půl než to dorazilo. Výhoda je, že mají i některá docela dost stará čísla (třeba dva roky).
Teď asi budu objednávat na http://www.naaipatronen.nl . Tam jsou časopisy o dost dražší, ale je tam šance, že dorazī dřív jak za 4 měsíce 🙂

barbara
6 let
Odpověď na komentář  Jana

Dívala jsem se na web, cena časopisu je únosná-kolem 11eur, ale poštovné je drsné – 13,90euro….a Patrones extra 59 je opravdu skvost, je zaměřený na společenskou módu, krásné modely…ale to poštovné…

barbara
6 let
Odpověď na komentář  barbara

Jo a patrones extra 59 ještě v nabídce nemají, já jsem si ho prohlížela na tom ruském blogu…

Jana
Admin
6 let
Odpověď na komentář  barbara

Oni to dostávají cca se 14 denním zpožděním, ale mít ho určitě budou. Poštovné jsem zatím nezkoumala, ale v tom případě možná zase risknu anabázi se španělským vydavatelem 🙂

Alexandra
5 let
Odpověď na komentář  barbara

Postovne zrejme zavisi od hodnoty objednavky, za 2 cisla som platila cca 7 EUR, ale ak som vlozila do kosiku uz 3 casopisy, postovne vyskocilo na 25 EUR! (Su to ceny s dodanim do SR…)

Alexandra
5 let
Odpověď na komentář  Petra

Dobry den pani Petra, objednala som si niekolko cisel Patrones a som milo prekvapena, ze strihy su konstruovane na vysku 165 cm (nie na 168 ako Burda napr.). Tiez mam len 160 cm a chcem sa spytat ci ste museli upravovat strihy na vysku postavy?

A este – pokrocili ste nejako ohladne dostupnosti casopisu cez Vas eshop? Vdaka

Petra
5 let
Odpověď na komentář  Alexandra

Ty střihy opravdu odpovídají malé a drobnější postavě. Já je akorát hodně upravuji v hrudní oblasti, dělám úpravy pro větší poprsí, což vždycky ovlivňuje i délku předního dílu. Oproti Burdě nemusím nijak upravovat šířku v zádech, tam mi sedí skvěle. Kalhoty jsem z Patrones ještě nešila, tam s délkou neporadím, ale kabáty atd. určitě zkracovat nemusím. Jinak s možností objednávání jsme pokročily, bylo by to možné brát německou verzi (Nahtrends) přímo od českého distributora, nicméně by časopis s poštovným vyšel ještě o něco dráž, než kolik v současné době stojí individuální objednání předplatného i se zasíláním z Německa, takže jsme… Číst vice »

Alexandra
5 let
Odpověď na komentář  Petra

Vdaka za rychlu reakciu, to je dobra sprava s tou vyskou! Ja teda zrejme skusim polsku verziu Szycie – vychadza cenovo prijatelne a zrejme budem rozumiet lepsie 🙂

barbara
6 let

Kdybych lépe ovládala angličtinu, určitě bych ,jako paní Barbora, nakoupila knihy, u nás se tak specifické sehnat nedají a překlady zřejmě nikdy nebudou….

Martina
Martina
6 let

Uchvátily mne ty nůžky, ale zdají se mi dost velké a těžké. Zničila jsem si loňský dárek vánoční: upadly mi na zem a udělaly si zub v ostří. Po nabroušení už to zdaleka není ono. Takže koukám po dalších, tyhle jsou krásné, ale radši bych ty osmipalcové. Wilkinson mají vážit 400 g, což se mi zdá dost. Na Kai slyším samou chválu, ale nelíbí se mi na pohled. Dávám přednost celokovovým. Nemáte ještě nějaký tip?

Petra
6 let
Odpověď na komentář  Martina

Můžete vyzkoušet ještě tradiční německou značku Solingen, na jejich nůžky najdete také skvělé reference. Celokovové KAI se pak dělají i v odlehčené verzi, pokud by váha dělala u klasických nůžek problém.

Zuzana W.
6 let
Odpověď na komentář  Martina

Ja mam Zwilling Superfection, uz nekolik let a jsem s nima velmi spokojena. Rekla bych, ze jsou spis lehke.

Tia
Tia
6 let

Já si Ježíškovi napíšu o střihy. Nedávno jsem objevila Trend Patterns, mají přesně takové střihy, jaké mám ráda a v časáku a ani jinde je nenajdu. Na střihy jsou tedy dost drahé, tak snad to bude stát za to: https://www.trendpatterns.co.uk/shop/

Vendula
6 let
Odpověď na komentář  Tia

Ty střihy se mi líbí, tenhle styl mám taky ráda. Dejte pak prosím vědět, jak jste se střihy pokojená a jak sedí.

Tia
Tia
6 let
Odpověď na komentář  Vendula

Poreferuji:-)

spaci
5 let

Zdravím! Chtěla bych si nechat nadělit knížku, žádnou o šití zatím nemám, a konkrétní představu tedy taky moc ne 🙂 Zatím šiju šaty, šatičky na dítě, chtěla bych zkusit klasickou košili, ten Chanelovský kabátek… Nic úplně začátečnického, ale z druhé strany také ne jen o vyšší krejčovině, prostě něco mezi. Vím, že je to hodně obecné, ale kdybyste některá sdílela tip na vaší oblíbenou, budu moc ráda. V ČJ či AJ.

Barbora
Admin
5 let
Odpověď na komentář  spaci

Spíš asi bude záležet, co byste si přála. Jestli třeba úpravy oděvů, nebo něco o konkrétním kousku v šatníku, nebo něco se střihy… je toho fakt hodně.

Jana
Admin
5 let
Odpověď na komentář  spaci
spaci
5 let
Odpověď na komentář  spaci

Děkuju oběma… já vím, že je to dost nespecifikovaný dotaz. Možná něco ve smyslu “jak ušít nejslušnější šaty na světě”, takže o šatech, a aby se to hezky četlo a prohlíželo, žádná skripta 🙂 Ta doporučená knížka je skvělý odrazový můstek, děkuju.

Monika
5 let
Odpověď na komentář  spaci

Co tohle? Taková klasika. Nevím, zda překonaná, nemám srovnání. Navíc já osobně z toho prohlížím jen ten začátek – kvůli padnutí oděvu a úpravám. Ale podle poměru četnosti koukání/ceny už se mi ta knížka vyplatila;). Dost se k úpravám střihů dá najít na netu, ještě víc tady u vás v blogu, ale tady je můj základ, kam dost koukám: https://www.dobre-knihy.cz/siti-krok-za-krokem-edice-burda-187276.html

Milena
4 let

Při brouzdání po Stehu jsem narazila na loňské vánoční typy. Jani, děkuji moc za typy na nůžky.
Už jsou doma a jsou skvělé, neskutečně ostré. Ještě je musí Ježíšek zabalit.

30
0
Děkuji za vaše názory, prosím komentujte.x