13.11.2017 | Jana | 7 komentářů

Kostice

Jakmile šijete a získáváte rozsáhlejší znalosti o technologiích, velmi to ovlivní váš život. Asi to znáte samy: V konfekci vidíte každou nedokonalost, začnete být trochu snob, co se týče materiálů, a všímáte si i detailů, které ostatní vůbec neřeší. Někdy se to ale projeví i v úplně surreálných situacích: Já takový okamžik třeba nedávno zažila u animovaného filmu Mimoni (matky jistě znají :)). Tam se totiž na scéně objeví postava pojmenovaná Scarlett Overkill (aneb Odkráglová), povytáhne si nahoru šaty bez ramínek a jde do akce. První myšlenka, která mě přece “nutně” musela napadnout, byla: Proč ženská, co se koupe v penězích, nemá v šatech korzetovou bázi?! A vzhledem k tomu, že se děj datuje do konce 60 let, následovala další myšlenka: A toto se v té době fakt nosilo?!

Z ateliéru Dior

Korzetová báze je totiž něco kouzelného. Drží šaty na místě a ani při divokém tanci je nemusíte každých 10 sekund kontrolovat. Správně bychom měli říkat spíše korzetoidní báze – jaký je rozdíl? Korzet má v sobě kostice, které spolu s tahem látky mají stahující účinek. Naproti tomu hlavním úkolem kostic v korzetových šatech je držet šaty na svém místě. Proto lze v podstatě nosit korzet pod korzetové šaty a také se tak v některých obdobích prý nosil.

Vintage šaty od Balenciagy

Dnes už se samozřejmě nepoužívají velrybí kosti jako v historických korzetech, ale také už nemusíme nutně volit kovové kostice (ty jsou ale trvanlivější, takže do klasického korzetu jsou stále lepší), na výběr jsou i dva druhy kostic plastových.

Kovové kostice

Kovové kostice mohou být jednak ocelové – ty jsou stabilnější, ale neohebné do boku, používají se do klasických korzetů.

Na korzetoidní kusy oblečení se používají kostice spirálové – ty mají výhodu, že se jako jediné dají ohýbat nejen dopředu a dozadu, ale i do stran, proto se používají i na zakřivená místa do klasických korzetů. Jejich nevýhodou je, že by se neměly dávat prát, takže oblečení je třeba dávat do čistírny, případně se báze ušije tak, aby byly kostice vyndavací. Kov je samozřejmě ošetřen lakem, který se ale většinou při stříhání a nasazování koncovek kostic trochu poškrábe, takže není zaručeno, že po vyprání ve vodě by nezačaly časem rezivět.  Spirálové kostice se dají koupit v metráži nebo po jednotlivých kusech určité délky již s koncovkami. Metráž je levnější, nevýhoda je, že naučit se nasadit koncovky chvíli trvá a tady je potřeba nasadit na každou kostici dvě. Ale i předpřipravené kratší kusy stejně téměř nikdy přesně neodpovídají délce, kterou potřebujete, takže je potřeba je stejně zkrátit a jednu koncovku nasadit.


Při zkracování není potřeba přeštípnout celou kostici, stačí dva dráty, jeden po druhém. I tak je naštípání všech kostic a nasazení koncovek docela náročná práce, po které budete mít otlak v dlani.

Jako první krok je potřeba kostici očistit v kusu plátna. Na zkracování potřebujete kombinačky, kterými nejdříve přeštípnete okrajový drát a pak ten, co leží vedle něj.

 

Díky spirálové struktuře kostice se zbytek uvolní sám.

Koncovku je pak potřeba stlačovat různými směry tak, aby dobře držela (před vsazením doporučuji vyzkoušet, že koncovka drží).

 

Oba tipy kostic se musí vložit do nějakého tunýlku. Existují hotové tunýlky, ale ty jsou poměrně objemné, proto volíme jiné metody, o kterých si povíme něco příště, v článku o korzetové bázi. Kostice by měla být na každé straně o 3 mm kratší než tunýlek (tj. celkově o 6 mm) – aby měla vůli, když bude trochu pracovat.

Plastové kostice

Kostice plastové mají výhodu v tom, že jsou lehčí, pratelné, lehce se stříhají, ale méně vydrží. Na rozdíl od spirálových kostic nemají vůli do strany, takže jsou považovány za méně pohodlné, někdo ale tvrdí přesný opak.  Opět existují dva druhy – jeden silnější, který se vkládá do tunýlku, a slabší a ne tak pevný, který se všívá přímo na látku (také se jim říká rigilene) – ten je tvořen několika plastovými tvrdými “drátky”, které jsou zatkané do společného proužku.

Tyto kostice je vhodné zastřihávat do obloučku a konce ztupit zapalovačem, zvlášť pokud máte citlivější kůži. (Ale je to invididuální záležitost, já jsem citlivá hodně, když jsem si třeba zkoušela Bářin Sapporo coat, myslela jsem, že vyskočím z kůže, jak mě na krku škrábal, ona nic takového nevnímá. )

Obecně pro kostice platí, že do korzetových bází se používají ty o šíři 7-8 mm. Kovové kostice můžete sehnat například v Sartoru, ty plastové nabízí každá lepší galanterie.

Příště už tedy k samotné korzetové bázi. Mezitím nám do komentářů napište, jestli kostice používáte a jaký typ se vám osvědčil.

Uložit

Uložit

Článek pro Vás napsala Jana (13.11.2017/10:22)

Leave a Reply

7 Komentáře "Kostice"

Upozornit na
avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 
Třídit dle:   nejnovější | nejstarší
Ema
Host

Nikdy jsem na sobě šaty s korzetovou bází neměla. Ona je opravdu udrží na místě? Neumím si představit, že to nesjíždí, ani trochu? 🙂 🙂

Klotylka
Člen

Ta korzetová báze je vnitřní vrstva šatů a může mít jiný střih než vrchní vrstva šatů? Myslím to tak, že báze má košíčky jako podprsenka a vrchní látka může mít hladký živůtek? Střih na tu korzetovou část si tvoříte samy?
Nikdy jsem nic takového nedělala, ale láká mě to zkusit.

wpDiscuz