9.11.2017 | Barbora | 9 komentářů

Rychlovky z teplých úpletů

Nedávno jste se v článku od Jany mohly dočíst o trochu jiných úpletech, než je klasická tričkovina. Úplety jako takové jsou velmi příjemný materiál, jsou pružné, poddajné, přizpůsobí se našim tělům, nikde netlačí a neškrtí. Možná i proto jsou velmi oblíbené, ale občas je vidíme velmi nehezky zpracované a zkombinované. Každý typ úpletů má svá specifika a hodí se na různé typy oblečení. Protože není úplet jako úplet, vždy byste měly pečlivě zvažovat, jestli se ty pohodlné jednoduché a černé úpletové šaty z tričkoviny, které tak rády nosíte, opravdu hodí na slavnostnější události. Párkrát jsem totiž zažila jejich záměnu za “malé černé”. Tím ale neříkám, že právě slavnostní šaty nemohou být z (kvalitního) úpletu.

U nás v redakci jsme se letos rozhodly připravit na zimu velmi pečlivě a objednaly jsme proto zásilku oboulícího merina z Moraviatexu. A musím prozradit, že jsme nadšené! Úplet je neskutečně hebký, krásně černý a příjemný na tělo.

Já jsem se rozhodla pro ušití jednoduché tuniky. Moje běžné denní oblečení se skládá většinou z úzkých džínů a nějakého topu navrch, kožené bundy nebo svetru, záleží na počasí a teplotě. Jsem totiž docela zimomřivá, navíc pracuji v kanceláři, kde převážnou část dne pouze sedím u stolu a ťukám čísla do počítače, takže čím víc vrstev, tím líp. A odpoledne každý den následuje kolotoč vyzvedávání dětí ze školy a školky, neustálé přebíhání z auta sem a tam, nákup, svačiny, úkoly, odvozy na kroužky atd. Takže pohodlnost nade vše. Zkrátka pouzdrová sukně, halenka a lodičky jsou absolutně mimo. Proto tedy tunika. Navíc jsem chtěla i něco zajímavějšího než klasický černý svetřík. Při našich toulkách Skotskem jsme v jednom obchodě zahlédly zajímavý kousek, který Jana ihned zkušeným okem přeměřila, abychom jej mohly zkusit zreplikovat, protože ani jedné z nás originál nevyhovoval délkou. Když totiž máte krásný materiál, stačí úplně jednoduchý střih.

Merino jsme si s Janou objednaly na zkoušku dohromady. V Moraviatexu se objednává na kila, u každého materiálu máte přibližný převod na metry. My jsme vzaly dohromady 1 kg oboulícího merina a přišlo nám 2,9 metru. Dnes už vím, že bych rozhodně zvládla celé kilo spotřebovat sama, protože se jedná opravdu o skvělý materiál.

Na střih tuniky jsem použila celou šíři látky (140cm) o délce cca 100 cm a dva obdélníky na rukávy o rozměru 32 cm (šířka) na 39 cm.

Velký obdélník jsem rozstřihla na dva stejně široké. (Chvíli jsem uvažovala i o tom, že bych nedělala boční švy a jeden jediný šev bych dala do středu zadního dílu, což je možná varianta.)

Na obou obdélnících jsem vystřihla malé výstřihy, abych si vyznačila, kde mi bude končit ramenní šev. Ramenní švy jsem lehce zkosila a sešila. Při sešívání jsem do nich vložila silikonovou gumičku, abych zamezila nadměrnému vytahování.

Výstřih na předním díle jsem poté ještě trochu zvětšila.

Následně jsem si lícem na líc přišpendlila oba rukávy a na overlocku přišila.

Spodní okraj předního dílu jsem sestřihla do oblouku, protože jsem chtěla tzv. high-low efekt, kdy je přední díl kratší oproti zadnímu. Celou tuniku jsem otočila lícovými stranami na sebe a rubovou stranou navrch a nachystala jsem se na sešití bočních švů a rukávů. Změřila jsem si budoucí požadovaný obvod dolního lemu rukávu a tuto šířku špendlíkem vyznačila na rukáv. Od tohoto bodu jsem si našpendlila šev k místu, kde se stýká rukávový a boční šev, a dále jsem sešpendlila celý boční šev. Vše jsem sešila na overlocku v jednom sledu.

Na takto sešité tunice jsem ještě doladila hloubku výstřihu a připravila se na jeho olemování. Změřila jsem obvod průkrčníku a vystřihla pruh látky široký 4 cm, který byl na délku o něco kratší než průkrčník. U většiny úpletů používám pruh odpovídající 90% délky průkrčníku, u tohoto úpletu jsem jej zkrátila dokonce na 85% délky, protože je merino celkem hodně pružné.

Pruh jsem si sešila, sežehlila lícem nahoru na polovinu a tento dvojitý proužek jsem lícem na líc overlockem přišila na výstřih. Většinou si pomáhám 4 body, které si vyznačím jak na výstřih, tak na proužek a v těchto bodech je sešpendlím k sobě. Tyto 4 body jsou přesné čtvrtiny jak proužku, tak na výstřihu.

Nakonec jsem overlockem začistila spodní okraje okraje rukávů, založila jsem je a slepým stehem přišila.

Tunika je v oběhu již po několik týdnů, ale stále nebyl čas ji zdokumentovat. Nakonec to skončilo dnešním rychlým ranním fotoshootem před mateřskou školkou, kam se přimotala i kamarádčina bíglice Róza, která ovšem nechtěla posedět 🙂

Další jednoduchou mikinu jsem ušila z teplejšího svetroúpletu s reliéfním vzorem z Evi látek. Má trochu jiný střih, ale skládá se z podobných obdélníků jako ta z merina. Zadní díl je oproti přednímu také prodloužený, ale okraje jsem tentokrát nechala rovné a celý top má klasickou délku.

Oba topy nosím moc ráda, protože přesně zapadají do potřeb mého šatníku a ráno mi velice usnadňují rozhodování, co si vzít na sebe.

0 0 hlasů
Article Rating
Článek pro Vás napsala Barbora (09.11.2017/10:35)
Kategorie: Konstrukce, úpravy a fitting, Příběhy našeho šití, Zdarma
Odebírat
Upozornit na
9 Komentáře
nejstarší
nejnovější
Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
spaci
6 let

Oba topy vypadají moc pěkne a ten černý vám (spolu s úsměvem :)) fakt sluší. High-low styl je super (mám košilošaty Helmi od Named, tam je to zas trochu jiný high-low tvar, a zbožňuju to :)) Od Moraviatexu jsem se chystala na tyrkysové merino, ale než jsem se k takove investici rozhoupala, tak je pryč. Navíc vůbec nemám na síti čas 🙁 Ale článek me zase navnadil, budu koukat, kdy ho dopletou.

Petra
6 let
Odpověď na komentář  spaci

Je možné jim poslat před web dotaz, kdy zase látku naskladní, ozvou se vám obratem.

Jana
Admin
6 let
Odpověď na komentář  spaci

I ten růžový je moc pěkný. 🙂

Tia
Tia
6 let

Tunika je skvělá…Asi ji zkusím vyrobit dle Vašeho návodu taky…V něčem podobném bych mohla chodit furt.

barbara
6 let

Bezvadné, tunika má švih, základním předpokladem je kvalitní látka…dívala jsem se na stránky moraviatexu, mají černé oboulícní merino 100%, je to tento materiál? Vlna je pružná dostatečně i bez přídavku elastanu? Nežmolkuje? A právě z tohoto materiálu by tzv. malé černé mohly být ušity? Díky
A ještě prosbu: někde jsem na tomto webu, a mám dojem ve Vašem příspěvku, četla o tom, jak jste nakupovala coverlock…nemohu to najít,můžete mě, prosím, nasměrovat?

trackback

[…] v jednom loňském článku jste si mohly všimnout naší záliby v úpletu z merina. Já mu zůstala věrná i letos a s […]

9
0
Děkuji za vaše názory, prosím komentujte.x