6.11.2017 | Barbora Jana Petra | 25 komentářů

Šijte s námi společenské šaty – využití drapingu

V našich krajích se střihy dělají převážně jedním způsobem – nakreslí se podle odebraných měr na stole na papír a pak se případně ladí drobnosti přímo na postavě (o úpravách konfekčních střihů si můžete více přečíst zde). Existuje však druhá možnost, která má jednu podstatnou výhodu – modely si nemusíte jen představovat, ale centimetry nebo milimetry ubíráte či přidáváte přímo, jak vám střih vzniká pod rukama. Anglicky se tato technika nazývá draping, francouzsky moulage, česky se za První republiky používalo slovo aranžování. To ale už zní trochu archaicky, takže raději používáme anglický termín.

Jak takový draping vypadá? Můžete se podívat na následující video od Diora (couture domy nic jiného než draping k tvorbě střihů nepoužívají):

Hlavní nevýhodou této techniky je, že k ní potřebujete mít pannu, která naprosto přesně kopíruje vaše křivky. Můžete ji však využít k tvorbě jen části oděvu, kdy potřebujete vytvořit nějaký detail či objem, který by se vám na papíře kreslil těžko.

Pokud byste šily šaty na někoho jiného, lze střih namodelovat přímo na těle (metodu s lepící páskou používáme i v redakci při ladění zkušebních modelů, na našich kurzech je to vždy nedostatkové zboží :)).

Touto metodou jsem si také pomohla k nafittování korzetových šatů s přiznanými košíčky bez pomoci druhé osoby. Když jsem podobnou věc dělala poprvé, tak jsem ještě pannu neměla a vše  jsem špendlila na sobě, což není úplně ideální, protože při špendlení na sobě nestojíte rovně, což u běžného oděvu zas tak vadit nemusí, nicméně v tomto případě hraje roli každých pár milimetrů. Nakonec jsem dělala asi pět zkušebních modelů a vcelku se povedlo – špendlení sama na sobě je tedy možná cesta, ale nesrovnatelně delší a trnitější než špendlení na panně.

Pokud byste rovnou střihly zkušební model vycházející z komerčního střihu na top s přiznanými košíčky a sešily je tak, jak jsou, ve většině případů vám košíčky nebudou sedět. Je tomu tak proto, že se při tvorbě konfekčních střihů nakreslí  základní střih ve střední velikosti podle nějaké průměrné ženy a ten se pak  zmenší/zvětší podle jednotlivých velikostí. Ve výsledku pak ženy se středně velkými a velkými ňadry nemají ve své velikosti dostatečně velké košíčky a šití celého zkušebního střihu je jen ztráta času – jako první krok je potřeba pro prsa vytvořit prostor a to právě za pomoci drapingu. U menších prsou je situace jednodušší – tam si můžete dovolit střih sešít a případný přebytečný materiál odšpendlit.

V případě, že nemáte pannu přesně doupravenou podle svého těla, nejdříve nazkoušejte jen trupovou část přímo na sobě tak, aby vám seděla.

Zároveň vystřihněte z kalika díly na jeden košíček a nechte obrovské švové přídavky, s výjimkou spodních okrajů, kde stačí přídavek cca 1 cm.

Dávejte pozor, aby panna měla opravdu stejnou velikost poprsí jako vy – pomoci si můžete například oblečením podprsenky a dovycpáním. Pokud pannu upravenou máte, stačí si vyznačit kontrastní páskou místo, kudy povede kostice (nebo kudy by měla vést, pokud nehodláte pod šaty nosit podprsenku), případně i další pomocné linie.

Při oblékání zkušebního modelu si vždy zkontrolujte, že je střed na středu těla panny.

U tohoto zkušebního modelu vidíte, že původní košíček (černá linie) měl začínat někde v polovině prsa, takže je potřeba si na zkušebním modelu vyznačit nové místo sesazovací linie s košíčkem (modrá linie už je nová linie – tudy šev povede).

  

Můžete použít původní střih jako šablonu, aby linie byla plynulá a hladká.

Poté přebytečný materiál odstřihněte, mohl by dělat neplechu.

V této chvíli můžete začít špendlit košíček díl po dílu – nejdříve jeden ze spodních dílů a následně druhý. Bude potřeba nakreslit novou sesazovací linii mezi těmito díly – tento úkon řídí estetická volba, můžete zde vytvořit i vlnovku, pokud se vám to líbí (já jsem vycházela z linie pro střední spodní díl).

Přídavek dílu, který leží nahoře, ohněte do rubu, našpendlete na spodní díl a podél okraje nakreslete novou linii na spodní díl.

Po našpendlení vidíte, kolik místa navíc bylo potřeba udělat. Odlišnou barvou si vyznačte všechny nové linie (u středového dílu se změní směr vlákna). Na fotkách výše jste si možná všimly, že se bude muset upravit i směr vlákna pro střední spodní díl.

Původní střih měl šev mezi horní a dolní částí košíčku až nad prsním vrcholem, já jsem ji chtěla ponechat v úrovni prsního vrcholu, takže jsem dolní část košíčku nijak nezvyšovala, u jiného střihu by to však bylo téměř jistě potřeba.

Původní střih z Patrones 374

Horní díl jsem pak špendlila od sesazovací značky k okrajům, kde jsem opět přidávala spoustu materiálu.

I díky stylu původního modelu jsem musela odšpendlovat hodně materiálu v horní křivce prsu.

Nakonec je potřeba si opět překreslit nové linie.

V této chvíli doporučuji celý zkušební model sundat, překopírovat pomocí radélka a kopírovacího papíru nové linie na zrcadlové díly (horní a střední dolní díl je vhodné celý přestříhat), abyste mohly zkušební model posoudit také na sobě. Moje předloha má kupříkladu hodně plochý tvar horní linie, takže jsem ji pak na sobě snižovala tak, aby byla co nejníž a zároveň nebyla vidět podprsenka.

Až budete mít veškeré úpravy hotové, zkušební díl rozeberte, přežehlete (pozor na populární gumovací propisky, které po přežehlení zmizí!) a zkontrolujte, že jsou díly zabrané symetricky. Potom tyto díly můžete použít místo střihu, případně je položit na papír a pomocí kopírovacího radélka na něj všechny linie přenést.

Příště se můžete těšit na další porci drapingu!

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Článek pro Vás napsala Barbora Jana Petra (06.11.2017/11:15)

Leave a Reply

25 Komentáře "Šijte s námi společenské šaty – využití drapingu"

Upozornit na
avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 
Třídit dle:   nejnovější | nejstarší
Tia
Člen

Díky! Draping je něco, co bych opravdu chtěla umět a stále to odkládám. Zaprvé mám pocit, že bych nejdřív měla umět na nějaké slušné úrovni úpravu papírových střihů, pochopit to celé pořádně, než se pustím na draping. Pak jsem si taky vysnila šicí pannu Stockman, a nechce se mi pořizovat nějaká jiná. Jenže Stockman je stále v nedohlednu, takže uvažuji, že prolomím tabu a kupím si obyčejnou polystyrenovou. Máte nějaký tip? Někde jsem četla, že ty nastavitelné pro draping nejsou moc vhodné, i když by se mi líbily asi více, než ty pěnové.

Jana
Admin

Polystyrenové panny jsou vhodnější, ale já mám stavitelnou pannu, mám na mi ušitý potah a práce na mi jsou taky v pohodě. Až se mi nejak ustálí postava, tak hodlám pannu doladit tak, že si ušiju z plátna jakoby zkušební model přesně na tělo, ten pak dám na pannu a dovycpu.

Alena
Host

boostrap fashion prodává střih na krejšovskou pannu podle zadaných měr (a dají se dokoupit i ruce), sice to stále asi nebude super dokonalé řešení, ale asi bude nejlepší z dostupných (střih stojí asi 25 dolarů a další náklady jsou materiál)

Tia
Člen

Vypadá to zajimavě! A máte to vyzkoušené? Jen když koukám na ten soupis materiálů potřebných pro výrobu konstrukce, tak mě to trochu odrazuje..

Alena
Člen

Já zatím zkušenost nemám, protože mne nemá kdo pořádně změřit, ale to bych mohla zanedlouho vyřešit, seznam materiálů zas tak děsivý není, kus látky, kus lepení, kus trubky, kus houby a nějaká ta vycpávka. Většina toho se dá pořídit za poměrně zanedbatelnou částku. Hlavní je to měření.
Zkušenosti jsou například zde https://sewing.patternreview.com/cgi-bin/search.pl?search=search&patternid=86888

Jana
Admin

Myslím, že když si polotovar vyzkoušíte na sobě, tak to bude dost dobré řešení. Jen bych asi vzala jako základ polystyrenovou pannu v malinké velikosti a stojan a dovycpala to na tento základ. Celkově to bude asi pak stabilnější.

Tia
Člen

Ano, přesně tak nějak bych to provedla, abych nemusela vyrábět konstrukci. Pannu už mám objednanou, váhala jsem mezi tou úplně nejmenší vel. 34 a nebo 36/38, která mým mírám v podstatě odpovídá, tak jsem nakonec vzala tu větší. Snad jsem neudělala chybu…Když tak budu ořezávat. Mě na střizích vždy trápí hlavně ramena a krk.

Jana
Admin

Pak určitě dejte vědět, jak jste dopadla!

Barbara
Člen

Nevím, zda tomu dobře rozumím…pokud si koupím polystyrenovou pannu a stojan nemusím si již kupovat střih na výrobu trupu za 25dolarů a dotvaruju tak, jak jste už někde psala, tedy ušiju živůtek, vlastně halenku přesně na tělo, navleču na pannu ,dotvaruji, dovycpu…a je hotovo…nedávno jsem na tomto fóru řešila svůj problém s darovanou pannou, byla nastavitelná, vadila mi že je plastová a zdála se mi nestabilní, možnost variovat mezi velikostmi stejně nevyužiju protože potřebuji jednu velikost…pannu jsem vrátila do obchodu a hledám dál…kde se dá koupit polystyrenová panna? Všude jsem zatím narazila jen na ty nastavitelné…asi špatně hledám, máte tip? Díky

Tia
Člen

Já jsem pannu objednala na šici-centrum-cz… Prodávají je jako aranžérské, jsou to ty nejlevnější. Pokud jsem se nezmýlila, čekám, že mi dorazí panna z pěnového polyuretanu, takového toho žlutého, pak je to potažené elastickým návlekem a ten polystyren se asi dá místy odřezat nebo se to dovycpe. A dají se do toho zapichovat špendlíky. Jak to bude se stabilitou nevím, ale na rovinu já od toho žádný zázrak nečekám, celé i se stojanem to stálo asi 1500 kč a časem si našetřím na pořádnou ateliérovou..

Barbara
Člen

Už jsem našla..šicí centrum Radovský, díky….ale jako výchozí polotovar pro dotvoření se mi to zdá úplně dostačující…já se zachovám trošku alibisticky…počkám jak se Vám i paní Aleně zadaří, doufám, že se o své zkušenosti podělíte, a pak se do výroby pustím i já

Alena
Člen

to sice udělat můžete a není to špatný nápad, ale efektu té panny podle střihu nedosáhnete, ta má oddělená a vytvarovaná prsa, to s normálním střihem na živůtek nemá

Barbara
Člen

To máte pravdu…tak Vám držím palce a už se těším na výsledek!

Jordaan
Člen
Barbara
Člen

Díky za tento odkaz, nabídka je zde opravdu velká, panny z polyuretanu, polystyrenu, pěny..i za sto euro klasická profesionální panna, doplňky- stojany různé, potahy…prostě paráda! Polyuretanová nebo polystyrenová? torza jsou, jak jsem včera zjistila od Tia, k sehnání i v Šicím centru Radvanovský, ale dvakrá dražší… Mám dceru v Německu, takže ani neřeším poštovné do ciziny, a na vánoce mám pannu doma!

Jordaan
Člen

Tak to me tesi, ze Vam to pomohlo. Firma je spolehliva, objednavala jsem tam prave to torzo a cast stojanu. Maji i zakaznickou linku a jsou velmi ochotni poradit. Cenou a vyberem jsou v Nemecku jednoznacne nejlepsi.

Barbara
Člen

Vaše rada a zkušenost budou pro mě podstatnější než zákaznická linka….Vy jste si tedy koupila polystyrenové torzo – je dostatečně pevné, nedrolí se? Mají i polyuretan a torza z nějaké pěny…důležitý je asi účel budoucího použití…tedy jste si zkompletovala krejčovskou pannu…a je potřeba ji ještě dotvarovat? Asi ano…já už totiž problém panny řeším strašně dlouho, už si připadám skoro neschopná….

Jordaan
Člen
Pannu resim uz asi dva roky a mam za sebou i dost nestastny pokus o vlastni vyrobu odlitku. Plan s torzem byl, koupit levne torzo, rozriznout ho v pase, prilepit desku z polystyrenu takove sirky, aby souhlasila delka zad (jsem hodne vysoka a delka zad je nejvetsi problem), prilepit zpatky spodek. Potom opilovat prebytecne a dolepit nedostatecne. Teoreticky hezke, ale nejak jsem se k tomu jeste nedostala. Tohle konkretni torzo je z polystyrenu, ktery je pevny tak stredne, ma hladky povrch a material dela “husty” dojem, ale neni to nic zvlastniho, co vydrzi vecne. Pokud by se z nej muselo neco upilovat, tak se zcela urcite bude drolit, takze by asi bylo… Číst vice »
20171108_210005.jpg
Barbara
Člen
Nastavitelná panna se mi moc líbila- do okamžiku, než jsem ji doma složila. Plastový trup,všechna hejblátka plastová, celkově nestabilní…princip těchto nastavitelných figurín je stejný, liší se těmi doplňky. Lady Valet má alespoň dřevěný stojan, je tedy stabilnější, pasová linie se dá prodloužit, ale jen o 2-3cm, při Vaší výšce by to asi ,podle mě, nestačilo…pokud bych chtěla využít nastavitelnost na tři velikosti a činila tak často, nevím, jak dlouho by ty plastové díly vydržely…a pokud chci pannu na jednu konkrétní velikost a osobu, pak ji stejně úplně nenastavím a musím dovycpat, doladit…asi ideální je nechat si vyrobbit pannu na míru, ale pak si musím svoje proporce… Číst vice »
Jordaan
Člen

Bohuzel to neumim otocit.

20171108_210330.jpg
Tia
Člen

Na panně to odzkoušené nemám, už vůbec ne na nějaké konkrétní, spíš dle zkušenosti s prací s těmito materiály na jiných projektech – pokud bych počítala s řezáním tak bych do pěnového polystyrenu nešla. Raději ten polyuretan. Polystyren se drolí a odpadávají z toho kusy. Ten polyuretan je přece jen více homogenní směs. Stejně bych to brala jen jako nutné řešení, něco někde trochu odříznout pokud není jiná možnost, ale jako materiál pro nějaké větší sochání bych to asi také nepoužívala. No panna dorazí snad zítra, zkusím do toho zabodnout řezák a dám vědět:-)

Jordaan
Člen

Dneska se problem s pannou vyresil, koupila jsem bez velkeho premysleni Lady Valet, protoze jsem na ni narazila ve sleve, ktere neslo odolat.

Ema
Člen

Polyuretanová krejčovská panna se dá občas za rozumný peníz najít i na Aukru.

trackback

[…] jste se mohly v Janině článku dočíst o tom, jak nadrapovat složitější střih s přiznanými košíčky. V dnešním článku vám ukáži, jak pro změnu vytvořit jednoduchou korzetovou bázi, […]

wpDiscuz