23.10.2017 | Barbora Jana | 2 komentáře

Šijte s námi společenské šaty – co budeme šít

Společenské šaty jsou popelky i královny našich šatníků. Mají to být honosné kusy oděvu, na druhou stranu je však vyneseme maximálně párkrát do roka, takže nám bývá líto za ně utratit hodně peněz. Navíc dress code na různé kulturní události bývá dnes už tak tolerantní, že často podvádíme a místo příslušných šatů improvizujeme třeba kombinací halenky a sukně z formálnějšího pracovního šatníku. Ale přesto si u nás v redakci odvážíme tvrdit, že většina žen po velkých nebo i menších společenských šatech touží!

Z tohoto pohledu jsou společenské šaty přesně tím kusem oděvu, který byste si měly chtít ušít, protože v poměru k cenám podobných šatů v kvalitnější konfekci se vám vlastnoručně vyrobený model nejvíce vyplatí, i když třeba dáte jen za materiál spoustu peněz.

Dalším důvodem, proč si chtít ušít velké šaty, je možnost pracovat s neobvyklými materiály a vyzkoušet si couture techniky.

Jako vždy vám ale v rámci společného šití nabídneme několik možností podle toho, jak časově a finančně náročný projekt chcete šít. Zároveň vás provedeme nástrahami opravdu složitých věcí, jako jsou šaty s kosticemi.

Barbora

Na náš nový podzimní seriál šití se těším už několik měsíců: konečně vám totiž mohu podrobněji představit šaty, které jsem šila již na začátku léta. Přestože jsou společenské šaty v nějaké přijatelné variantě nutností v šatníku každé ženy, platí i u mne to, co bylo řečeno již na začátku článku – nemám prakticky moc příležitostí, kam velké šaty vynést. Ale zrovna v tomto případě se to sešlo tak, že se objevila krajka, kterou jsem zkrátka nemohla nemít a o pár týdnů později jsem i našla vhodnou příležitost, kam by se šaty z ní daly vzít.

Jedná se o šaty z barevné krajky, které jste mohly na našem webu či instagramu už zahlédnout na fokách z Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech.

Barevná krajka pochází z kolekce Water Song od Valentina z roku 2016. Jedná se o krajku gypírskou. Původně jsem si ji objednala na klasickou pouzdrovou sukni, ale když dorazila z Itálie a já ji na sebe přiložila před zrcadlem, okamžitě jsem věděla, že rozstříhat něco takového na sukni by bylo škoda, protože by z ní byly krásné korzetové šaty. Materiálu jsem měla opravdu málo, ale po zkušenosti, kdy jsem podobné šaty v letní variantě zvládla vystříhat z pouhého jednoho metru, jsem si na to troufla.

Šaty jsou střihově velmi jednoduché, je to pouze tuba obepínající tělo. Uvnitř se ovšem skrývá korzetová báze. Je tam hlavně proto, abyste takové šaty mohly mít bez obav, že vám sklouznou a odhalí něco, co ve společnosti ukazovat nechcete. Protože je krajka velmi pestrá a má rozsáhlý plošný motiv, veškeré švy jsou zcelovány tak, aby zachovaly iluzi jednolitosti ničím nepřerušovanou.

Jana

Můj model je stejně jako Bářin z krajky a s korzetovou bází. Při jeho vymýšlení jsem se inspirovala šaty, které pro módní dům Dior navrhla Maria Grazia Chiuri, konkrétně je z modré kolekce pro podzim-zimu 2017/18.

V originále je model tvořený dvěma vrstvami tylu, z nichž jedna je vyšívaná a model má přiznané veškeré švy a kostice. Ukazování nahé kůže není ale nic, co bych dělala ráda, takže jsem se rozhodla vytvořit iluzi průsvitnosti a krajku podložit tělovým materiálem, zároveň však zachovat ony přiznané švy na krajce.

Jako střih na živůtek jsem se rozhodla použít top s přiznanými košíčky z Patrones 374 (jinak také Nahtrends 7/2017) a jako materiál jsem vybrala klasickou černou krajku.

Petra

Já v tomto šití budu trochu za provokáterku – ukážu vám možnosti, jak ušít honosné šaty s minimálními náklady a také v případě, že jste začátečnice (za použití jednoduchého střihu a především konfekčních postupů). Protože nákladné šaty ušité couture postupy jsou úžasná věc, ale velké šaty potřebuje prostě skoro každá z nás, i když teď právě třeba není v rozpočtu či čase na šití nijak velká rezerva.

V obecnějších článcích o technologii vám sice povím víc o postupech šití z náročnějších materiálů (jako je třeba můj milovaný samet nebo krajka), ale model, který představím, lze ušít i z velmi snadno zvladatelných látek. Pravidelné čtenářky už možná tuší – budou to totiž šaty podle našeho oblíbeného indie střihu Anna Dress, které jsem šila už několikrát. A mám vyzkoušeno, že tyhle šaty mohou v dlouhé večerní verzi vypadat skvěle i z bavlněného saténu od Mrázů za 189,- Kč/m. I v (dobře padnoucích) šatech z materiálu do tisícovky totiž můžete zastínit dámy v mnohem dražších róbách! Toto odvážné tvrzení mám empiricky ověřeno v operních domech ve Vídni, Berlíně i  Amsterdamu :).

Anna Dress od návrhářek tvořících pod značkou By Hand London. Ideální střih na velké šaty pro začátečníky a netrpělivé.

Doufáme, že se náš výběr modelů stane malou inspirací a budete šít s námi!

0 0 hlasů
Article Rating
Článek pro Vás napsala Barbora Jana (23.10.2017/3:00)
Kategorie: Šijte s námi, společenské šaty, Zdarma
Odebírat
Upozornit na
2 Komentáře
nejstarší
nejnovější
Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Monika
6 let

Můj sen jsou tyhle z filmu Počátek:). Vč. barev (tm. modrá krajka, stuhy..tělová podšívka, ve výstřihu buď podprsenka, nebo nějak vymyšlený ten náznak..) Jen bez vlečky a s rozparkem možná kratším :)). A mám pocit, že sukně bude vepředu tvar jako tulipán (?) takže tam to nechám ještě uzrát. Třeba do té doby seženu i nějaký podobný střih. A ještě chvíli zrát budou, tuhle zimu určitě nebudu mít míry na společenské šaty :)).
Omluvte zhoršenou kvalitu, jsou to výřezy z traileru ;).

Petra
6 let
Odpověď na komentář  Monika

Tady jsou nějaké bližší fotky plus rozbor kostýmů Jeffreyho Kurlanda v tomhle i dalších filmech: https://bennet-7.dreamwidth.org/103651.html

2
0
Děkuji za vaše názory, prosím komentujte.x