12.10.2017 | Barbora | 5 komentářů

Sapporo coat – 3.díl

Dnešní článek o šití kabátu podle střihu od Papercut Patterns je už finální. V předchozích dvou dílech jste si mohly přečíst o tom, že nejen šití bývá občas zdlouhavé. Někdy totiž nejvíce času zabere samotná příprava a odhodlávání. Nakonec se mi ale souhrou různých náhod podařilo vše dostat do fáze, kdy jsem konečně mohla fialkový kabát obléknout. Ale pěkně popořadě.

V minulém článku jsem psala o přípravě jednotlivých střihových dílů. Protože jsem se rozhodla použít všívací výztuhy, tato příprava zabrala o několik hodin více, než kdybych použila výztuhy lepené, které jsou doporučeny v návodu ke střihu. Ale mně se prostě příčila myšlenka nažehlovat umělý materiál na vlnu s kašmírem. Investovat těch pár hodin práce navíc se vám v tomto případě prostě vyplatí.

Připravené jednotlivé díly mohly jít konečně pod stroj. A musím říct, že tento kabát si jej zas až tak neužil. Dokonce jsem se i rozhodla celkovou délku švů šitých na stroji změřit a došla jsem k překvapivému číslu: bylo to jen 12 metrů! Počítejte se mnou – horní a spodní přední a zadní díly, boční švy, náramenice, spodní okraj rukávu, šev rukávu, přišití jedné vrstvy rukávu k tělu kabátu, prošití druhé vrstvy, sešití podsádek, přišití podsádek na průkrčník, sešití bočních a ramenních švů na podšívce. Hotovo, toť vše. Na stroji toho již opravdu víc nebylo, zbytek pěkně v ruce…

Nejprve jsem tedy na stroji sešila boční a ramenní švy, které jsem pečlivě rozžehlila. Na některých místech bylo potřeba švové přídavky nastřihnout a poté přichytit k žíněnce.

Na předních dílech jsem přinechané podsádky přehnula do rubu, sežehlila a krokvičkovým stehem přichytila k žíněnce.

Obě vrstvy rukávů jsem položila lícem na sebe a prošila podél spodního okraje přesně vedle okraje začištění. Švové přídavky jsem sestřihla a přichytila k žíněnce.

Poté jsem rukávy otočila tak, aby lícové strany obou dílů ležely na sobě a sešila jsem boční šev rukávu.

Rukávy jsem všila do průramků tak, že jsem přišila vyztužené díly rukávů, žíněnku sestřihla až těsně ke švu a rozžehlila. Rukávovou vrstvu bez výztuhy jsem přeložila přes rozžehlený šev a pomocí patky se středovým vodičem jsem ji přišila z lícové strany přesně ve švu.

Do spodního lemu zadního dílu kabátu jsem přichytila šikmý proužek z pláténka. Na přední díly jsem na výztuhu lemu nic jiného přidávat nemusela, protože jsou celé vyztužené žíněnkou. Lem jsem poté sežehlila a přichytila krokvičkovým stehem k žíněnce a k pláténku.

U průkrčníku jsem postupovala následovně: sešila jsem kratší strany podsádek k sobě, podsádky a horní okraj jsem dala lícem na líc a okraj sešila. Po sestřižení a nastřižení švových přídavků a jejich pečlivém rozžehlení jsem měla i horní okraj kabátu hotový. Do takto připraveného kabátu pak už zbývalo jen všít podšívku – a to opět ručně.

Na podšívku jsem měla připravený viskozový panel s potiskem, ale byla jsem smířená s tím, že mi nejspíš nevystačí a budu jej muset nějak nakombinovat. Ale stal se nejspíš zázrak, protože se mi podařilo přední i zadní díl na panel vtěsnat. Protože se jedná o oversized kabát kokonovitého tvaru, nemusela jsem na podšívce řešit žádné další přídavky na volnost, které se většinou dělají ve formě záhybu na středu zadního dílu.

Na obrázku jste si mohly všimnout, že se mi přídavky na některých místech zmenšily doslova na minimum i přesto, že jsem látku využila opravdu od samého kraje.

Podšívku jsem sešila – boční a ramenní švy, ale ještě před jejím všitím jsem na podsádky přišila ozdobnou paspulku. Použila jsem jemnou neonově růžovou paspulku z našeho eshopu, která krásně kontrastuje, ale zároveň barevně ladí s podšívkou. Díky paspulce vypadá hotový oděv profesionálněji a navíc vám i zjednoduší všívání podšívky, protože vytvoří jakousi hranici, vodítko, kam je přesně potřeba podšívku všít.

Celou podšívku jsem nakonec ručně všila do kabátu a mohla jsem si hlasitě oddechnout.

Kabát už asi týden nosím a jsem s ním moc spokojená. Jsem ráda, že jsem si impulzivně koupila takhle barevnou kabátovku. Kdybych měla delší čas na rozmyšlenou, určitě bych se tohoto odstínu zalekla a skončila u oblíbené černé nebo šedé barvy. Ale můžu vás ujistit, že když si v tomto pošmourném počasí na sebe hodíte něco tak výrazného, cítíte se daleko líp. 🙂

 

Save

Save

Save

Článek pro Vás napsala Barbora (12.10.2017/11:39)

Leave a Reply

5 Komentáře "Sapporo coat – 3.díl"

Upozornit na
avatar
Třídit dle:   nejnovější | nejstarší
Spaci
Člen

Teda, já vždycky doufám, že vyjde článek už v poledne, abych si ho mohla přečíst pri kávě, když moje děti spí. Dneska se zadarilo a navíc je ten kabát fakt tak krásný! A to nemám ráda fial(k)ovou. Už asi mám 🙂 Moc vám přeju, že to s tou podšívkou klaplo! Já bych z té úchvatné viskózy viděla i ty Kobe dress… 🙂

Vendula
Člen
Měla jsem tu čest vidět ten krásný kousek naživo, je vážně super. A ta podšívka mě neskutečně baví. Škoda, že jsi té látky neměla víc, pod tím kabátem by se mohla skvěle vyjímat i ve formě nějakého topu. Ta barva kabátu mi připomněla můj uplně první vlastnoručně ušitý kabát. Bylo mi tuším šestnáct a maminka mi koupila flauš přesně v této fialkové barvě. Ušila jsem z něj během jediného víkendu princesový kabát se zvonovitou siluetou a šálovým límcem. Jen tedy detaily jsem neměla moc zmáknuté, ale to jsem tenkrát nevnímala (dodnes vidím ty ošklivé knoflíkové dírky) a kabát jsem pyšně… Číst vice »
Magda
Člen

To je teda paráda a podšívka je fakt úchvatná!

wpDiscuz