2.10.2017 | Jana | 31 komentářů

Rychlokabát se včelkami

Některé modely jsou jasné hned od začátku. Člověk se podívá na střih či látku a okamžitě ví, že je to ono. Pak jsou ale kusy oblečení, kdy sice člověk okamžitě věděl, že “je to ono”, ale během času se plány otočily o 180 stupňů. Úplně na začátku byl tento kabát s ptáky, jehož fotku mi přes Pinterest poslal jako inspiraci můj muž. Absolutně se mi trefil do vkusu a já začala okamžitě plánovat šití.

Zdroj: Vogue Magazine

Dokonce jsem si pořídila veškeré materiály, ale když na něj konečně přišla řada, byl už konec zimy a já se rozhodla šít spíš na jaro.

Pořád jsem na něj ale myslela a ve chvíli, kdy začal být čas na šití teplejších oděvů, jsem opět vytáhla materiál a přemýšlela, jak kabát co nejlépe ušít. Jak jsem ale probírala svou galanterii, všimla jsem si včelek, které jsem si v létě, vlastně jen tak, koupila v Ritině galanterii. Hrozně se mi líbil trend hmyzu u Diora, takže i když byly včelky docela velké a holky kolem mě se bavily o tom, že je to spíš  na brož, já si vzala všech pět, které Rita ještě měla. Po přiložení včelek na látku bylo jasno, bude kabát se včelkami!

Dior

 

Dior

 

Dior

Střih

Když jsem změnila zdobení, začala jsem znovu přemýšlet i nad střihem. Materiál, který jsem měla koupený, byl hutné netřepivé a poměrně tuhé sukno z Evi látek. Jako střih jsem zvolila jeden nachystaný z loňského roku – hybrid mezi kabátkem z Burdy 1/2011 a hacukem koupeným zhruba před 10 lety v jednom řetězci v poslední fázi slev asi za tři stovky. Nosila jsem ho a nosím opravdu moc ráda, takže jsem si chtěla udělat další verzi. Na fotce níže vidíte rozdíly mezi původním(zelená linie) a novým střihem.

Ale i podle původního střihu můžete ušít skvělý kabát, třeba jako ten od Burberry!

 

Zdroj: Zimbio

Střih má poměrně velký límec a protože jsem se bála, jestli včelky udrží, rozhodla jsem se přednici zdvojit a vyztužit žíněnkou Lilla. Nakonec mi ale nevyšel materiál, takže jsem to riskla a přední díl je jen z jedné vrstvy (naštěstí je látka docela tuhá, takže včelky podrží i tak).

Švy a začištění okrajů

Když jsem zkoušela vytřepit okraje sukna, nešlo to, a tak jsem se rozhodla mít prostě nezačištěné okraje. Původní idea pouhého překrytí v zadním a bočních švech se mi však nakonec nelíbila, takže jsem obě vrstvy sešila, sežehlila ke straně a prošila.

Dlouhé švy zůstaly z rubu nezačištěné.

Kdybych nechala jen tak i průramky, rukávy by se v oblasti hlavice různě vlnily, takže jsem se rozhodla použít techniku, která je někdy doporučovaná i u podšitých kabátů a sak, kdy se průramek jakoby obalí do něčeho měkkého. Ideální je měkký, objemný flanel střižený do šikmého proužku či speciální výztuha rukávové hlavice. Ani jedno jsem neměla k dispozici v dostatečném množství, takže jsem nakonec použila zbytek icewoolu. Nejdřív jsem na průramek (s přídavky sestřiženými na centimetr) přišila šikmý proužek, na něj pruh icewoolu, vše jsem pak přetočila na druhou stranu a přišila.

Stejným šikmým proužkem začistila i průkrčník – čistě z estetického důvodu.

Po došití celého kabátu včetně přišití včelek jsem zjistila, že se okraje přece jen trochu třepí při ustřižení v určitém úhlu, takže jsem nakonec v samém okraji kabát prošila. Pomohla mi s tím jedna patka, o jejímž původním účelu jinak nic netuším, protože jsem ji nikdy předtím nepoužila. 🙂
Edit: Pomohla mi s tím patka na slepý steh, šila jsem s jehlou posunutou úplně doleva.

Pokud byste měly vyloženě třepivý materiál, můžete si podobný kabát ušít i tak. V Salonu č. 4 jsme v rámci našeho loňského focení viděly kabát z kašmírového flauše s okraji začištěnými overlockem. Ačkoliv víte, že zbožňujeme couture šití, absolutně nás to neuráželo – celý kabát byl krásně a čistě vypracovaný, s lichotivými liniemi, což je nejdůležitější!

Včelky

Umístění včelek bylo asi nejdelším úkonem na celém šití. Ve hře byla varianta 3 včelky na jedné klopě, 2 na druhé a jedna včelka na rukávu, ale nakonec všechny přistály  na pravém předním díle. Včelky měly původně nažehlovací vrstvu, ale té jsem se zbavila – nevěřím, že bych je byla schopná nažehlit tak, aby opravdu držely, navíc se dají kdykoliv odpárat a budu mít klasický šedý kabát.

A výsledek?

 

Mezi jednotlivými záběry byl prostor i na cvičení. 🙂

Práce na kabátu netrvala dlouho, pokud budete mít pro sebe tři odpoledne či celý víkend, můžete pak hned vyrazit v novém kabátu!

 

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Článek pro Vás napsala Jana (02.10.2017/5:02)

Leave a Reply

31 Komentáře "Rychlokabát se včelkami"

Upozornit na
avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 
Třídit dle:   nejnovější | nejstarší
Petra
Admin

Já se veřejně přiznám, že se na fotky kabátu chodím nadšeně dívat několikrát denně už od včerejška, kdy nám je v redakci Jana nasdílela!

Whitehorse
Člen

Krásné. A včeličky jsou super.
Než já namyslim, jaký kabát ušít, vy už máte hotovo.

Miriam
Člen

ten je fakt užasný..ďalšia vec na zozname, ktorú “nutne potrebujem” 🙂

Zababa
Člen

Přidávám se k obdivovatelům, kabát je krásný a včelky dokonalé! Nejdřív jsem si myslela, že jste si je vyráběla sama 🙂

Ivana
Host

Krásný, jednoduchý a moc slušivý!

Tereza
Host

Prosim, kde jste kupovala ty vcelky? DEKUJI

Vendula
Člen

Stále se vracím se pokochat 🙂 (mimochodem na té první fotce Vám to ohromně sluší). Čím dál tím víc se mi líbí to prošití v krajích, vypadá to tak mnohem profesionálněji, než kdyby tam to prošití nebylo. Jinak ta patka by měla být patka pro úzký okraj, používá se např. k našití krajky v samém okraji látky. Podle mě by mohla být i dobrým pomocníkem při šití úzkého rolovaného lemu při závěrečném prošití lemu, ale tu patku zatím nemám, takže je to jen moje domněnka.
Můžu se prosím ještě zeptat, kolik látky jste spotřebovala?

Janetta
Host

Krásny kabátik.Prosím Vás ako sa volá šijacia patka na 7mom obrázku?

Trinity
Člen
Ty včelky jsou opravdu úchvatné. Mohla byste napsat, kolik stála jedna? Hned jsem začala přemýšlet, jestli bych si nemohla něco takového vyrobit, a usoudila jsem, že by se mi nejspíš stejně nepodařilo sehnat všechny vhodné korálky a ostatní nezbytnosti, aby to nevypadalo jako domácí tvoření. Ale hned jsem vyrazila do své šperkovnice, protože jsem si byla jistá, že tam nějaké „zvíře“ je. Kromě dvou dětských broží, které jsou tak 40 let staré (ale ta kočka by šla na černý kabát použít), jsem narazila na včelko-vosu (zlato-oranžovo-tmavěčervená), kterou určitě letos vytáhnu. Není to klasická brož na zavírací špendlík, ale má vzadu hrot, který… Číst vice »
Magda
Člen

Kábat je super, škoda, že jsem menšího vzrůstu a tyhle typy kabátu mi nesluší, jinak bych se do něj pustila, 3 odpoledne by snad byly 🙂

Yvona
Host

Nádherný kabátek. Kde se dá sehnat kompletní strih?
Dekuji

trackback

[…] jsem minimum jednoho kabátu splnila rychlokabátem se včelkami a říkala jsem si, že se tentokrát konečně budu věnovat šití obyčejnějších věcí, abych […]

wpDiscuz