28.9.2017 | Barbora | 13 komentářů

Sapporo coat – 2.díl

Jak už jsem psala v prvním díle, střihy od Papercut Patterns mají pouze jednocentimetrové švové přídavky. To je na kabát opravdu málo. I kdybyste měly střih nazkoušený sebelíp díky zkušebnímu modelu, rozhodně bych doporučovala přídavky minimálně dva centimetry. U silnější látky je velmi těžké úzké přídavky pěkně sežehlit, mohly by pak nepěkně trčet. Měla jsem několik možností, jak střih upravit, především pak

1. na papírovém střihu si nakreslit švové linie a přídavky odstřihnout, nebo

2. použít látkový zkušební model jako střih.

Zvolila jsem variantu číslo 2, protože jsem potřebovala upravit i střihový díl pro žíněnku. Zkušební model (respektive jeho jednu polovinu) jsem rozstříhala podél švových linií tak, že jsem použila celý zadní středový díl, zadní vrchní dil a přední díl (ten se skládá ze spodní a horní části – pro začátek jsem je nechala sešité dohromady).

Výztuhy

V originálním návodu se tuží pouze část předního dílu nažehlovací výztuhou, já jsem se však rozhodla použít všívací výztuhu na více dílech. Tento kabát je totiž velmi strukturovaný, vzhledově až futuristický, proto myslím, že větší tužení mu jen a jen prospěje. Na výztuhu jsem vybrala lehkou žíněnku Lila z našeho eshopu. Je tenčí než klasická kabátová výztuha, je lehká, ale přesto dokáže oděv podržet. Rozhodla jsem se, že výztuhu použiji do horní části zadního dílu, do podsádky zadního dílu, do celého předního dílu i do rukávů.

Pokud se tuží žíněnkou, je lepší ji stříhat v co největším kuse a sešití vyřešit třeba nějakou formou záševku či nastřižení. Já jsem si potřebovala udělat střih na celý přední díl v jednom kuse. Použila jsem proto sešitý přední díl ze zkušebního modelu a podle něj vystřihla díl ze žíněnky. Přední díl má ale přinechanou podsádku, kterou musíte před stříháním žíněnky odstranit. (Stačí jen přehnout.)

Žíněnka má tu výhodu, že drží tvar a můžete na ni v klidu kreslit, protože si nemusíte lámat hlavu s tím, aby se vám náhodou značky neprokreslily na lícovou stranu. Takže jsem střihové díly ze žíněnky vykopírovala pomocí kopírovacího papíru a dvojrádélka podle zkušebního modelu a na žíněnce si tak vyznačila i švové linie, které se pak budou hodit při šití.

Příprava látky

Vlněnou látku a žíněnku jsem si před stříháním propařila pomocí generátoru. Pokud nemáte výkonný generátor, lze propaření udělat i pomocí vlhkého hadříku. Látku je potřeba propařit pečlivě, kousek po kousku. Já se snažila opravdu hodně, důkazem je zlomené žehlící prkno.

Látku jsem stříhala v jedné vrstvě, abych se vyhnula zažloutlému přehybu. Značila jsem si krejčovským mýdlem podél švových linií a místy jsem si naznačovala i šířku švových přídavků, aby se mi potom lépe stříhalo.

Příprava jednotlivých dílů

Tento kabát je na ušití celkem jednoduchý, ale pokud používáte všívací výztuhy, je potřeba přípravě jednotlivých dílů věnovat o něco víc času.

Přední díl

Z kabátovky jsem vystřihla obě části předního dílů – horní i spodní a sešila jsem je k sobě. Kapsa, která je součástí obou dílů, má otvor ve švu, který je ovšem mimo osnovu a mohl by se proto vytahovat. Použití žíněnky a její začištění mi pomůže tomuto zamezit.

Šev jsem sežehlila do dolního dílu a na rubovou stranu jsem položila díl ze žíněnky.

Nakreslila jsem na ni linii švu a podél ní jsem žíněnku nastřihla od předního středu směrem k bočnímu švu až za kapsový váček.

Průstřih v žíněnce (průhmat kapsy) je třeba začistit a zpevnit. Já použila obyčejný bavlněný šikmý proužek v metráži, rozžehlený, zbavený pružnosti a sežehlený v poměru 2:3.

Přehnutý okraj proužku jsem položila na okraj žíněnky tak, že užší strana leží pod tou širší stranou. Takto položený proužek jsem přišpendlila a přitom se ho snažila co nejvíce natahovat, aby se mi látka pod ním lehce navolnila. Poté jsem ho přistehovala, jeho volný okraj přišila krokvičkovým stehem k žíněnce a přeložený okraj začišťovacím stehem ke svrchní látce. Stejně jsem postupovala při lemování obou okrajů průstřihu.

Stejným způsobem jako průstřih pro kapsu jsem olemovala přední a spodní okraj žíněnky.

Okraje středu předního dílu a spodní okraje jsem sežehlila do rubu podél stužky a rovnou jsem odšila spodní roh. Na následujích obrázcích můžete vidět postup odšití psaníčkového rohu.

Rubovou stranu jsem nechala nahoře, přesně v rohu přehnula a okraje stužky jsem našpendlila na sebe. Na posledním obrázku napravo je vidět modrá linka v úhlu 45stupňů vůči okraji stužky. Přesně v této lince jsem okraj sešila těsně do rohu.

Přídavek je potřeba sestřihnout jako na obrázku nahoře, pečlivě rozžehlit (použití krejčovské kovadliny je v tomto případě víc než vhodné, protože potřebujete nějakou ostrou hranu, abyste to mohly rozžehlit až do rohu). Po otočení do líce pak dostanete krásný psaníčkový roh.

Spodní i přední okraj jsem ještě krokvičkovým stehem rovnou přichytila k žíněncce. Nezačala jsem ovšem úplně v kraji. Budu totiž ještě potřebovat prostor, abych mohla sešít boční švy, napojit spodní záložku zadního dílu a dodělat průkrčník.

Zadní díly

Horní zadní díl jsem celý vyztužila žíněnkou – přistehovala jsem ji po obvodu.

A takto vyztužené díly jsem sešila se zadním dílem, na jehož horní část do stojáčku jsem ještě před sešitím přidala cca 10cm široký pruh z plátýnka střiženého našikmo. Stejně široký pruh plátýnka jsem si připravila i na vyztužení spodního okraje. To ale přijde na řadu až po sešití bočních švů. Švy jsem za pomoci šunky rozžehlila.

Je potřeba dát pozor, aby se okraje švových přídavků neprotlačily na líc. Rozžehlené švové přídavky jsem krokvičkovým stehem přichytila k žíněnce. Na spodním okraji jsem si prostehovala budoucí přehyb lemu (na fotografii to není vidět, stehování je schované pod plátýnkem).

Dále jsem žíněnkou vyztužila ještě podsádku zadního dílu a prostehovala její okraje.

Posledním dílem, který jsem tužila, byla jedna vrstva rukávu. Šikmým proužkem jsem opět začistila dolní okraj rukávu. Na spodní fotografii si můžete všimnout lehkého navolnění látky do proužku. To se dělá proto, aby okraje lépe přiléhaly a nevytahovaly se.

Takto připravené díly zbývá sešít a pak připravit a všít podšívku. Ale o tom se dočtete až zase příště – v posledním díle.

Článek pro Vás napsala Barbora (28.09.2017/4:36)

Leave a Reply

13 Komentáře "Sapporo coat – 2.díl"

Upozornit na
avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 
Třídit dle:   nejnovější | nejstarší
Tünde
Host

Uzasne, nemozem sa dockat vyslednych obrazkov. 🙂

PetraH
Člen

Báro, chápu to tak, že žíněnkou díly v podstatě podrážíte? Tzn. sešíváte díly vrchní látky společně s žíněnkou? To je tak jemná?
Už jsem taky zvědavá na výsledek, tento typ kabátů mám ráda, chystám se na podobný. Ve skříni mi už zraje moc pěkná látka! 😉

NielaD
Host

Krásnou sobotu, tak a je rozhodnuto kabát bude. Jen ten z Burdy ( ne nepodobný 108/8.17) mám však dva dotazy. Je valchovaný loden dobrá volba? U modelu je originál látka psaný oboulícní žerzej s molitanovou mezivrstvou. Je to Scuba? A třetí dotaz čím by jste tužila softshel s flísovou třetí rstvou ( original třívrstvý softshel.) Šiju z něj mikinobundu bez příkras jen se zipem. Děkuji Daniela

Jordaan
Člen

Mam dojem, ze to neni scuba, ale nejaky druh doubleface jersey, coz jsou vlastne dve latky na sobe, tj. ma dve prave strany a asi se s vyztuzovanim moc nepocita.

Jana
Admin

Loden bude v pohodě. 🙂

Kabátek bych normálně natužila jako běžně – podsádku, límec, manžety atd. Je otázka, jak moc bude držet třeba nažehlovací výztuha, chce to vyzkoušet.

Kristina
Člen

Já mám takovou látku doma, oboulícní viskozový žerzej a mezi nimi slabounká vrstva molitanu. Koupila jsem to před dvěma lety na latka.cz, bylo to za dobrou cenu a jmenovalo se to softshell gioia (hledala jsem, ale zdá se, že je již vyprodaný). Tenkrát jsem to koupila v domnění, že je to normální softshell, ale je to mnohem víc trčavé. Ten kabátek z Burdy je přesný, na ten by to bylo jak dělané. Scuba je oproti tomu slabší a splývavější.

NielaD
Host

Jordan děkuji, aha tak tenhle material jsem ani nikdy neviděla. To bych netužila ani scubu ty jsou trčavé od své podstaty. Já se ptala na třívrstvý softshel. Protoze ten je díky fleesu měkký asi mi by mi nenatužení u kabátku ( městská bunda ve stylu jezdeckého kabátku.)

Jordaan
Člen

Popletla jsem to dohromady. U softshellu s fleecovou stranou se s tuzenim podle meho taky nepocita, protoze by se tim ztratily ty vlastnosti, ktere ta latka ma mit.

Vendula
Člen

Neskutečně se těším na konečný výsledek :-), už podle zkušebního modelu vypadá velmi slibně.

Adele
Člen

Báro, prosím, jak široké šikmé proužky kupujete? A máte nějaký zdroj na kaliko v ČR? Díky 🙂

wpDiscuz