18.9.2017 | Barbora | 15 komentářů

Coverlock

Overlock již z našich článků znáte: mohly jste si o něm přečíst například tady a s jeho pomocí jsme se prošily celým posledním společným šitím s úplety. A věřím, že i o coverlocku jste již minimálně slyšely. Přesto bych vám ho nyní ráda trochu blíž představila. Pro pořádek ještě připomenu rozdíl mezi overlockem a overlockovým stehem.

Overlockový steh

Overlockový steh vám ušije každý trochu šikovnější klasický stroj. Je to vlastně takový lepší cikcak. Párkrát jsem již narazila na diskuzi začínajících švadlenek, které si zakoupily akční Singer s overlockovým stehem v Lidlu a divily se, kdeže vlastně ten overlock mají… Overlockový steh je tvořen pouze dvěma nitěmi. Ty látku sešijí a předem ustřižený okraj částečně začistí. Na pružné látce při správném nastavení dokáže být lehce elastický.

Overlock

Overlock, podle druhu, šije jednou či dvěma jehlami a má dva smyčkovače. Hlavní vlastností overlocku je to, že při šití látku zároveň ořezává a takto upravený okraj poté obnitkuje. Na overlocku sešijete veškeré pružné materiály, ale můžete ho použít i na klasické tkané látky.

Úplety dnes tvoří převážnou část našich šatníků, od spodního prádla počínaje přes veškerá trička, šaty, legíny, noční prádlo až po sportovní a funkční oblečení. Tohle všechno zvládnete ušít právě na overlocku, ale abyste dosáhly profesionálního vzhledu, budete potřebovat ještě jeden speciální stroj. A tím je coverlock.

Coverlock

Coverlock se používá především na začišťování okrajů. Když se podíváte na obyčejné tričko, zjistíte, že spodní okraj nebo okraj rukávů je zahnutý a prošitý právě coverlockem. Dříve byl tento druh stroje využíván pouze při průmyslové výrobě, ale dnes již není problém si jej pořídit i domů, v nabídce obchodů jej najdete v několika cenových kategoriích. Pokud se šitím teprve začínáte, asi si budete klepat na čelo a říkat si, proč si pořizovat tři stroje a zda je to nutné. Nutné to samozřejmě není. Znám pár švadlen, které si vystačí pouze s klasickým strojem, maximálně mají overlock a zvládají šít relativně vše a přísahají, že jim to stačí. Znáte to – chůzí také leckams dojdete, městskou to budete mít rychlejší a pohodlnější, ale s vlastním autem je to ještě o úroveň výš. A stejně tak je to i s těmi stroji. Coverlock lze nahradit například dvoujehlou, ale ani s tou nikdy nedosáhnete profesionálního vzhledu. Je to dáno opět podstatou tvorby daného stehu. Dvojjehla sice šije dvěma nitěmi v jehlách a jednou nití na spodní straně, která horní stehy provazuje, ale coverlock má právě na spodní straně nitě dvě a ty se dokážou daleko lépe provázat. Steh je pak daleko pružnější. Z lícové strany tedy vidíte dvě (popřípadě 3) řady rovných stehů a z rubu máte smyčky. Tento steh se také nazývá “spodem krycí prádlový steh”.

Jak můžete vidět na obrázku, coverlockový steh je občas velmi složité vyladit, dnes se mi to nedařilo i přesto, že jsem dala nové jehly a vzorky šila na velmi kvalitním úpletu. Stroj pořád dělal neplechu, takže příští týden míří za trest do servisu.

Coverlock ještě ale umí i další druh stehu a tím je steh řetízkový. Je také pružný, z lícové strany se jeví jako klasické prošití, ale z rubu je tvořen řetízkem ze dvou nití, které mu právě propůjčují onu pružnost.

Jednou z možností, jak ve svém šicím koutku ušetřit nějaké místo, je pořídit si overlock a coverlock v jednom. Je to ovšem taková z nouzecnost. Za prvé si nemyslete, že ušetříte. A za druhé si nemyslete, že po ušití pár stehů overlockem lehce přepnete a začistíte okraje coverlockem. Přestavba stroje není snadná, je potřeba jinak navléct nitě, odstranit nůž apod. Takže daleko pohodlnější variantou jsou právě dva samostatné stroje. No a pokud by vás náhodou nyní napadlo, že když existuje varianta over/cover dohromady, tak by mohla existovat i kombinace s klasickým strojem, můžu vás ujistit, že nic takového opravdu není a ani nebude, protože technologie zpracování stehů je u nich natolik odlišná, že to zkrátka není možné.

Ale zpátky ke coverlocku. Rozhodování o koupi overlocku mi trvalo několik let. Pořád jsem si říkala, že mám dobrý stroj s overlockovými stehy, že to na moje šití stačí a že si ta trička raději koupím v obchodě… Ale neustále ve mně hlodal červíček, až jsem se rozhodla overlock koupit a nikdy jsem toho nelitovala. Naopak rozhodování o koupi coverlocku bylo jasné hned, akorát výběr modelu mi trval pár týdnů. Jakmile se totiž s overlockem spřátelíte a zjistíte, že vlastnoručně ušitá trička a další úpletové věci jsou daleko lepší a kvalitnější než většina těch, které můžete koupit v obchodě, budete mít nutkání šít vše ještě pěkněji a profesionálněji a k tomu vám chybí zkrátka už jen ten coverlock.

Já si tenkrát pořídila jeden z nejzákladnějších coverlocků, Janome 1000CPX. Dnes je na trhu už i jeho vylepšená verze Janome 2000CPX, ale v podobné cenové hladině (tedy do 15 tisíc) seženete i coverlocky dalších značek.

Je potřeba zdůraznit, že některé coverlocky jsou velice háklivé na použití správných jehel. Například do mého coverlocku je možné použít pouze jehly s označení ELx705. Pokud bych použila klasické jehly, které na první pohled vypadají stejně, určitě bych měla problém v podobě volných stehů a neprovázaných smyček na rubu.

Kromě toho, že coverlock umí začistit přehnutý okraj, dokážete díky mnoha variabilním patkám daleko víc. K základnímu vybavení je možné dokoupit další příslušenství. V první řadě je vhodné pořídit si vodící lištu, díky které udržíte prošívání ve stejné vzdálenosti od okraje. Ale pokud ji nemáte, nic se neděje, tuto lištu lze nahradit nalepením bločku poznámkových papírků nebo pásky v požadovaném místě. Já třeba používám proužkovanou washi pásku, která se dobře odlepuje a nezanechává po sobě zbytky lepidla.

Jednou z mých oblíbených patek (kromě patky průhledné) je patka se středovým vodičem, se kterou se dobře sešívají dvě látky naplocho k sobě. Středový vodič vedete přímo na přehybu látek, čímž udržuje pravidelnou šířku stehu na každé straně.

Další zajímavou patkou je lemovač. Od jeho koupě mne odrazuje pouze vysoká cena a také to, že existuje více druhů, které se liší šířkou proužku a počtem jehel, kterými je prošíván.

Pokud budete o koupi coverlocku uvažovat, zaměřte svůj výběr na takové stroje, které mají možnost volného ramena. Bude se vám to velmi hodit například při lemování rukávů.

Většina hobby coverlocků umí šít pouze spodem krycí steh. Pokud byste měly v úmyslu pořídit si coverlock i proto, abyste mohly šít funkční prádlo a víte, že by se vám horem krycí steh mohl hodit, tuto vlastnost najdete u průmyslových strojů (např. Zoje) nebo například v kombinaci over/cover od Janome.

Máte zkušenosti s coverlockem? Popřípadě s nějakou konkrétní značkou a typem? Kladné či záporné? Budu ráda, když se o své zkušenosti podělíte, protože pokud se ten můj neumoudří a nepomůže mu ani seřízení v servisu, čeká ho výměna!

Článek pro Vás napsala Barbora (18.09.2017/10:40)

Leave a Reply

15 Komentáře "Coverlock"

Upozornit na
avatar
Třídit dle:   nejnovější | nejstarší
PetraH
Člen
Coverlock mám něco přes rok a musím říct, že to profi zakončení je opravdu fajn, hezky se na to dívá 🙂 S dvojjehlou jsem vždy bojovala, pokaždé se mi steh zespoda stahoval, tak jsem se rozšoupla a rozšířila sbírku svých strojů… 😉 Ve dvou prodejnách, nezávisle na sobě, mi poradily japonský Babylock http://www.raj-siti.cz/coverlock-babylock-cover-blcs-2/d-69785/ jakožto nejlepší hobby coverlock na trhu (a taky skoro nejdražší…) Rozdíl mezi Babylockem a jeho konkurenty je v tom, že má jehly kolmo dolů k podložce, zatímco většina hobby strojů má jehly posazené šikmo. U šikmo nasazených jehel se stává, že při prošívání nějaké překážky, např. příčného… Číst vice »
Martina
Host

Mám ten samý jako Barbora a pořád s ním bojuji. Vyzkoušela jsem různé jehly, různé triky a pořád vynechával stehy. Nakonec mi někdo poradil, že musí mít taky kvalitní nitě, dávala jsem mu levné overlockové. Takže nitě značkové, je to lepší, ale nastavení je vždycky boj a stejně občas vynechá. Tak díky za tip, zkontroluju taky jehly.

R.
Člen

Mám Janome Coverlock 1000CP, používám obyčejné nitě ASPO a strečové jehly. Šije pěkně, stehy nevynechává, ale šiju na něm pouze záložky u triček, kde není moc vrstev láky. Lemovač sice mám, ale nepoužívám ho právě kvůli vynechávání stehů v místech, kde se prošívá víc vrstev. Ze začátku jsem s ním hodně bojovala (špatně se na něm šilo kvůli neplynulé regulaci, nebyla jsem schopná šít záložky rovně), ale cvikem se to hodně zlepšilo.

Monika
Člen

A nezkusily jste chemlonovou nit? V nějakém článku (už bohužel nevím kde), jsem četla, že od té chvíle přestal CL zlobit. Ale kam a v jaké kombinaci, to už netuším :). Sama ho nemám, jen si tohle pamatuju :))

Mijda
Host

Mám Overlock – Coverlock Pfaff 3.0 (http://www.raj-siti.cz/overlock-coverlock-pfaff-30/d-69654/), sice to přehazování mezi overlockem a coverlockem chvilku zabere, ale je naprosto super, nedám na něj dopustit, snadno se seřizuje i navléká, má pěkný blbuvzdorný návod, šije i jemné tenké úplety i silný softshell, jenom nemá volné rameno, takže rukávy se nešijí příliš pohodlně.

Martina
Host

Začišťujete dolní okraje jednotlivých dílů před sešitím nebo až nakonec po sešití?

Jana
Admin

Já až po sešití. Po ušití kusu lemu protáhnu nitě ze začátku do rubu, zauzlím je k sobě a pak až došiju lem (na konci zase zauzlím. Když jsem to dělávala naopak, tak po sešití švů na overlocku se nitě přesekaly a lemy se pak páraly – muž si pak na to strašně stěžoval, že jde a najednou má vypáranýho půl trika.

R.
Člen

Jenom záložky rukávů u dětských triček začišťuji před sešitím rukávových švů. Po jejich šešití je tam málo místa. A dávám si pozor, abych ideálně ty uzlíky nepřesekala overlockem. Jinak tu pečlivost při uzlíkování na začátku a na konci jsem odkoukala od Vás na blogu a funguje to perfektně :-).

Ještě mi prodejce coverlocku říkal, abych po došití stehu ručně otočila kolečkem (dva stehy dopředu a jeden dozadu) a vrchní nitě se krásně provlíknou do rubu (jenom se musí dát pozor, aby se to rychle nezačalo párat).

Gwyn
Host

Mám zmiňovaný lemovač. Zapůjčím na vyzkoušení.

Marcela
Host

Dobrý den,prosím co lze všechno šít na overlocku? Lze i plátno nebo nepružné látky? Díky moc videcka@email.cz

wpDiscuz