14.9.2017 | Jana | 18 komentářů

Střihová manipulace pro začátečníky

Střihová manipulace je technika, která vypadá složitě, ale ve chvíli, kdy se do ní člověk pustí a pochopí základní principy, otevírá se mu celý svět experimentů se střihy.

Designovou změnu střihu můžete potřebovat nejen při šití ze svého základního střihu, ale také, když chcete změnit nějaký detail na komerčním střihu, který se vám jinak líbí. Ačkoliv je změna typu záševku velmi jednoduchou operací, spousta domácích švadlenek se jí bojí. Dnešní článek je vlastně úvodem do toho, co všechno se dá upravit.

K úpravě střihu můžete mít v podstatě dva základní důvody – buď vás zaujal konkrétní střih, ale nemáte rády kupříkladu princesový šev (to je třeba můj případ), tak ho chcete předělat na pasový a prsní záševek zvlášť. Druhá možnost je taková, že se vám líbí nějaký model třeba na Pinterestu a vy se snažíte přiblížit k jeho střihu. V takovém případě je dobré si nakreslit na kousek papíru schéma modelu, které vám pomůže uvědomit si, co vlastně konkrétně chcete, jaké jsou přesně zásadní prvky modelu, kvůli kterým toužíte si jej ušít. Při vytváření střihu také pak nemusíte držet v hlavě veškeré detaily a podvacáté přemýšlet nad typem záševku, když hlavní misí je namodelovat co nejpůvabnější výstřih.

Jak už určitě víte, v redakci děláme vždycky zkušební modely, ačkoliv třeba víme, že na 90% všechno bude sedět. Vzhledem k tomu, že si velmi vážíme svého času a práce a snažíme se pořizovat si tak kvalitní materiály, jak je to jen z finančního hlediska možné, i kvůli těm 10% nejistoty se to stále vyplatí. V případě, že s manipulací začínáte, nebo nějak intenzivněji řežete do původního střihu, doporučujeme se na zkušební střih nevykašlat a opravdu se mu věnovat. Uvidíte, že se to vyplatí!

A jak tedy modelovat?

Nejjednodušší je začít se záševky. Manipulace s nimi je poměrně jednoduchá a díky ní můžete upravit svůj model k dokonalosti. Spousta střihů je například kreslená pouze s jedním záševkem, který není vhodný pro větší prsa, protože takový záševek je příliš hluboký, což může zejména u tužších materiálů vytvářet trčící špičky při hrotu záševku – v tomto případě je lepší jeden záševek přidat a šířku a hloubku záševku rozdělit.

Ve schématech budu vycházet ze základního střihu, ale principy jsou stále stejné. Je tedy jedno, jaký máte výchozí střih. Můžete si postup také představit jako dvě operace: při první převádíte původní střih na základní a poté ze základního uděláte ten vysněný.

Základní střih obsahuje prsní a pasový výběr. Prsní výběr směřuje poněkud nezvykle směrem do ramenního švu. Je to proto, že pokud kreslíte střih na míru, dostanete se k tomuto výsledku. Na zadním díle můžete v oblasti ramenního švu vidět malý záševek, který se na 99% střihů neodšívá, ale převádí se na navolnění (kdy se delší díl našívá na kratší, ale nevzniká řasení).

Pro manipulaci se záševky je dále velmi důležitá informace, že záševek by měl končit minimálně 1,5 cm a maximálně 5 cm od prsního vrcholu. Pokud máte střední či větší prsa, operujte vždy spíše s hodnotou 1,5-2 cm.

Nejjednodušším typem manipulace je prsní výběr uzavřít a místo něj vytvořit prsní záševek z bočního švu a to tak, že provedete nástřih až k prsnímu vrcholu. Samotný záševek pak nakreslete tak, aby byl oněch 1,5-2 cm od prsního vrcholu.

 

Dalším běžným typem živůtku je ten s princesovými švy. Princip  je obdobný:

Pasový a prsní výběr nemusíte převádět jen na další záševek, ale i na nařasení.

U sukní můžeme vycházet ze střihu na sukni kolovou či pouzdrovou. Střih na áčkovou sukni můžeme získat dvěma způsoby – uzavřením záševku v pase…

… případně protažením boční linie (při této metodě je potřeba odměřit délku bočního švu, aby byla stejná jako na původním střihu – jinak bude sukně cípatá).

Spousta střihů vychází i z obyčejného čtverce, ale pro tvarované slovanské postavy je většinou lichotivější, pokud je řasená či skládaná sukně střižená do oblouku – díky tomu není tolik materiálu v oblasti pasu za maximálního objemu v oblasti dolního lemu. Postup je jednoduchý – nejdříve z pouzdrové sukně vyrobíme áčkovou a poté přidáme takové množství materiálu, jaké má schováno ve skladech/nařaseno. Na následujícím obrázku pouze schéma, jednotlivé díly je potřeba podlepit papírem, aby díly pěkně držely.

 

Pokud vám z uvedených příkladech jde hlava kolem a úplně si nevíte rady, jak postupovat, nezoufejte! Příště si ukážeme střihovou manipulaci na konkrétních příkladech, což je na pochopení vždy mnohem jednodušší. A v případě, že máte nějaký vysněný střih a nevíte, jak postupovat, nahrajte fotku do komentářů – díky tomu může být příští článek o to zajímavější.

Uložit

0 0 hlasů
Article Rating
Článek pro Vás napsala Jana (14.09.2017/3:17)
Kategorie: Konstrukce, úpravy a fitting, Zdarma
Odebírat
Upozornit na
18 Komentáře
nejstarší
nejnovější
Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Petra
Petra
6 let

Dobrý den, moc děkuji za další úžasný článek a ráda bych poprosila o radu. Mám střih na tričko s raglánovými rukávy, které mají v ramenní části záševek a toho bych se ráda zbavila. Nevím si rady, zda stačí záševek jen uzavřít a jinak střih na rukáv nechat tak jak je (a spoléhat na elasticitu úpletu), nebo je potřeba i další úprava rukávu. Mám strach, aby potom rukáv v oblasti ramene seděl jak má a nepnul. Pokusím se poslat nějaký obrázek. Předem moc děkuji za radu a přeji krásný den. Petra

Ivana
6 let

Děkuji za skvělý a názorný článek, už se těším na další pokračování. Střihové úpravy mi zatím připadají složité, ale třeba praxí se to zlepší. 🙂 Uvažovala jsem, že bych si pořídila i nějakou knihu, abych měla návody vždy po ruce. Neznáte někdo tuto: https://www.modnipeklo.cz/clanky/odevni-strihy-recenze/ ?

Martina
6 let
Odpověď na komentář  Ivana

Já tu knihu mám, ale za mě nic moc. Je to takové povrchní a asi i neodborné. Můžu zapůjčit nebo se slevou prodat.

Ivana
6 let
Odpověď na komentář 

Děkuji za odpověď. Možná teda bude lepší Burda Šití krok za krokem.

Martina
6 let
Odpověď na komentář  Ivana

To je ale z jiného soudku. Sice ji nemám, ale žiju v domnění, že jsou tam postupy vypracování jednotlivých krejčovských prvků, zatímco Oděvní střihy jsou o úpravách střihů. Já mám na střihy soubor knih od Kocurkové, tam je všechno. Ale je to dost odborné, bez základů ze školy bych tomu asi nerozuměla, i takhle je to náročné.

Petula
6 let

Dobrý den, mám problém se zmenšováním střihů. V Burdě nejčastěji začínají střihy 36, mě podle jejich tabulek vyhovuje 34 (obvod prsou, pasu). Ale vzhledem k tomu, že mám úzká záda (celkově jsem drobná), tak je mi všechno široké, výstřih obrovský. Když ubírám ze středu střihu, tak se mi pak výstřih někdy zmenší moc a někdy střih potom nesedí i jinde. Nevím co s tím. Chtěla bych vás poprosit o radu. Děkuji. Petra

Ema
Ema
6 let

Tak já se zamilovala to úplně prvního modelu z téhle přehlídky http://www.chanel.com/en_US/fashion/collection/show-cruise-2017-18-paris.html. Abych to nosila jako šaty, na to už nemám věk ani postavu, ale tuniku v tomto stylu si už představit umím 🙂 V srpnovém čísle Nahtrends https://www.sewingpatterns.shop/zelfmaakmode-en-handwerktijdschriften/nahtrends/nahtrends-august-2017.html je střih na nějakou tvídovou tuniku, tak bych ji zkusila ušít z nějakého příjemného buklé 🙂 Zkušebnímu střihu se ale tentokrát nevyhnu …
🙂

Petra
6 let
Odpověď na komentář  Ema

Zrovna bulké a tvíd se dá nosit v každém věku, pokud to nepřeženete s moc krátkou sukní 🙂 a vzhledem k tomu, jak je to poddajný materiál, se nebudou ty úpravy u volnější tuniky až zas tak složité, určitě se toho nebojte!

Monika
6 let

Holky a nepřemýšlely jste o uspořádání víkendového kurzu i pro “začátečníky”? Např. by si každý donesl pár metrů levné pevné látky (např. té z Ikea, myslím, že Bára?, používala) a udělat za dva dny pár základních střihů – halenka i s rukávem, sukně, kalhoty, příp. i zkušební střih vč. úprav na kabát/ek, nebo i jen tričko-úplet… Tak aby právě ten základní střih opravdu seděl. I s nějakými fígly jak se správně změřit, míry zanést – až vše upravit.. Např.bojuju s tím, že upravit střih na někom je o dost jednodušší, než na sobě. Už jen tím, že člověk před zrcadlem… Číst vice »

Petra
6 let
Odpověď na komentář 

Jak Vám potvrdí účastnice kruzu, on se ten první a někdy i část druhého kurzového dne se stejně “jen” upravuje padnutí vybraného modelu, aby vše dokonale sedělo. “Udělat pár základních střihů” je totiž spíš úkol na několik víkendů, ne na jeden 🙂 Ale zamyslíme se nad možnostmi, jak třeba nabídnout nějaké osobní konzultace, kdyby byl o takovou službu zájem.

whitehorse
6 let
Odpověď na komentář  Petra

Ja bych brala i jen lekce jak udělat střih na halenku/tričko, další lekce jen kalhoty (ty jsou můj věčný problém). Řekla bych že padnoucí střih na všechno za víkend bych nepobrala ani v hlavě, abych si to zapamatovala.
Navíc je u člověka doma vždycky problém najít někoho,kdo změří spravne zada, aby ten střih fakt seděl.

Petra
6 let
Odpověď na komentář 

Máte potvrzené, že to tak je, psaly jsme s Janou komentář zároveň, aniž jsme jedna o druhé věděly 🙂

Monika
6 let
Odpověď na komentář  Petra

Aha, já myslela, ani ne tak naučit jak se dělá základní střih/y, jako ho/je spíš udělat :). A pak mít. Mám zkušenost s krejčovou tady u nás, a vím za jak dlouho jsme na kurzu udělali základní střih třeba na halenku (ten už jsem si pak třeba srovnala s komerčním střihem… to už člověk pak vidí, že záševky jsou nízko, pas vysoko, ramena víc rovná atd..:). Tedy střih vč. zkušebního modelu z bavlny a úprav. Tak mi přišlo, že při pár účastnicích by se za víkend dalo stihnou ten vršek a kalhoty. U sukně mi příjde, že jde v zásadě… Číst vice »

whitehorse
6 let
Odpověď na komentář 

tak já bych řekla, že to, jak se dělá jde ruku v ruce s tím, že se udělá, ale pro příště už člověk bude vědět jak na to. Navíc pak znalosti “jak to udělat, aby to sedlo” může využít i při šití pro někoho dalšího nebo při změně svojí postavy.

18
0
Děkuji za vaše názory, prosím komentujte.x