11.9.2017 | Barbora Jana Petra | 5 komentářů

Výlet do Skotska II. Exkurze v Lochcarronu

Jak jsme slibovaly v minulém článku, přinášíme podrobnější reportáž o továrně Lochcarron. Tato továrna sídlí v malém městečku Selkirk v příhraniční oblasti mezi Skotskem a Anglií. Tato obec má necelých 6 tisíc obyvatel, ale ukrývá jeden z největších pokladů soudobé textilní výroby.

Jen si pomyslete, kde by byla Vivienne Westwood nebo Alexander McQueen bez typické kostky? A hádáte správně, že látky pro jejich kolekce (a nejen jejich) se vyrábí právě zde.

Historie továrny sahá do 19. století a jen můžeme doufat, že napíše ještě mnoho dalších příběhů. Ačkoliv se jedná o firmu světového významu, pracuje pro ni zhruba pouhopouhých osm desítek zaměstnanců, a to včetně pracovníků administrativy!

I samotná továrna nás celkem překvapila tím, jak je realativně malá (na to, že produkuje většinu tartanu pro velké designéry).

Vše začíná barvením vláken, která se nakupují z 90% v přírodním odstínu.

Po procesu barvení je vlna usušena a navíjena na špulky. Ačkoliv je většina práce strojová záležitost, kontrola lidským okem je stále nutná.

I navíjení osnovy dělá stroj.

Pak už jen osnovu natáhnout a může se jít tkát. Na tkalcovské stroje dohlížejí pracovníci se špunty do uší, protože ten hluk je neskutečný!

Veškeré chyby se musí co nejdříve opravit, aby paní, které škody napravují v dalším oddělení, neměly práce nad hlavu. Tyto dámy sedí nad prosvětlovacími stoly a prohlížejí jakost vybraných rolí. Pokud je potřeba, ručně zbloudilou nitku zapraví. Snažily jsme se pár jejich fíglů okoukat, ale jejich ruce jsou neskutečně rychlé.

Dalo by se říct, že tím práce na látce končí, ale není to tak. Povrch je v této fázi totiž nepříjemný a hrubý, proto se látky dále perou, valchují, počesávají a zastřihují tak, aby vznikl ten nejkrásnější tartan na světě.

V továrně se vyrábí standardní vzory, ale prakticky kdokoliv může přijít a při dostatečném odběru si vymyslet svoji barevnou kombinaci a nechat si vyrobit svůj osobní tartan! Důkazem může být i tartan Shrek nebo Hello Kitty. (Každý vzor má svoje jméno a původně konkrétní tartan značil příslušnost k určitému klanu, takže sloužil v podstatě jako kroj a uniforma v jednom.)

My před standardními tartanovými vzory.

Nejvíce jsme litovaly toho, že ne všechna produkce je k prodeji i běžným smrtelníkům. Například takový tartan z mohéru je naprosto neuvěřitelně krásná věc. Ale neprodali, i když jsme moc prosily… 🙂

Článek pro Vás napsala Barbora Jana Petra (11.09.2017/5:30)

Leave a Reply

5 Komentáře "Výlet do Skotska II. Exkurze v Lochcarronu"

Upozornit na
avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 
Třídit dle:   nejnovější | nejstarší
Selka
Člen

Krasne. Tak jsem se do toho vzila, az jsem na konci cekala, ze si budu moct sahnout.

Ivana
Člen

Nádherné látky, děkuji za inspiraci a tip na dovolenou 🙂

HelaF
Host

Nádhera, děkuji za článek a fotografie 🙂

Anita
Člen

To muselo být super. Taky jsem se do toho vžila:-) a už vím co je tartan 😉

Anita
Člen

tak jsem dala vyhledávat “látka tartan” a našlo mi to pěknou kostku v eshopu u Mraze. Je tam uvedeno “kostýmová látka”, asi to tak nezahřeje jako ten pravý tartan. A na šálu ve stylu Kate by to asi taky nebylo 🙂

wpDiscuz