7.9.2017 | Barbora Jana | 7 komentářů

Výlet do Skotska

Jak už možná víte z našeho Instagramu a/nebo Facebooku, minulý týden jsme se vrátily z cesty do Skotska. Cestu jsme plánovaly už od března letošního roku, především díky naší skvělé průvodkyni a iniciátorce celého výletu, Aničce (znáte ji možná z jejích blogů na idnes.cz nebo z webu www.dulique.cz). Anička miluje cestování za vlnou, je mistryní ve shánění levných letenek a toho nejzábavnějšího možného ubytování. Takže když nám na jaře prozradila, že ve Skotsku existuje doporučená výletní trasa, které se říká Textile Trail (Textilní stezka), okamžitě jsme se pro její plán nadchly!

Cíl naší výpravy byl tedy jasný: cesta za skotským textilním bohatstvím. Ve Skotsku je totiž o něco víc ovcí (skoro 7 milionů!) než lidí, a tradice zpracování vlny zde sahá dlouho do historie. Ale nešlo nám jen o látky, Skotsko je totiž nejen velmocí ve výrobě tartanu, ale i ve zpracování kašmíru a výrobě kašmírových pletenin.

Ale začněme od začátku… Po příletu do Edinburgu nás čekal zhruba dvouhodinový přesun vlakem šťavnatě zelenou malebnou krajinou do městečka Selkirk, kde jsme byly ubytované po většinu našeho výletu. Přímo v Selkirku jsme bydlely v místě, které má dokonce i svoji stránku na wikipedii – na panství nazývaném The Haining, sice ne přímo v hlavní vile, ale ve vedlejším domě, bývalých stájích, kde město, které teď usedlost spravuje, zřídilo jednak několik ateliérů pro umělce, jednak krásný apartmán s výhledem na jezero.

The Haining

 

Bývalé stáje, kde jsme byly ubytovány

 

Okolí panství bylo opravdu nádherné, při procházkách jsme si představovaly, jaké by to bylo být paní na takovém panství – obzvlášť Bára se do nové role tak vžila, že dokonce začala plánovat, kam by si u jezera postavila malířský stojan, kde by po ranní projíždce na koni mohla vždy tvořit umění…

Okolí domu, velký park s prastarými stromy, ovšem docenily i ty z nás, které jsou vášnivé houbařky :-).

Naše první kroky samotné výpravy za textilem vedly přímo v Selkirku do továrny Lochcarron, což je přední výrobce luxusního tartanu. V rámci návštěvy jsme absolvovaly exkurzi do vlastní výroby, která byla tak zajímavá, že si zaslouží samostatný článek (můžete se na něj těšit příští týden).

Skotsko patří také mezi významné zpracovatele kašmíru a producenty kašmírových pletenin. Jako centrum kašmíru bývá označované městečko Hawick, které se nachází co by kamenem dohodil od Selkirku – tam jsme také zamířily hned další den.

V Hawicku sídlí spousta firem, které vyrábí nádherné svetry z toho nejkvalitnějšího kašmíru, jako jsou Hawick Cashmere of Scotland, Johnstons of Elgin nebo Love Cashmere.

Naše další cesta vedla do Carlisle. Jde sice o město až na hranicích Skotska a Anglie, ale stačí říct jedno slovo a hned pochopíte, proč jsme vážily dvouhodinovou cestu autobusem, abychom se tam podívaly – a to slovo je Linton!

Linton Tweeds, jedna z nejznámějších továren na výrobu tweedu a buklé v Británii (představovaly jsme vám ji už v textech o Chanelu, jehož je tradičním dodavatelem), bohužel do své továrny exkurzi běžně neumožňuje, zato nabízí velmi milý zážitek z nově přestavěného návštěvnického centra.

Centrum je rozdělené na obchod se samotným buklé a kavárnu, kde můžete vybírat z mnoha druhů káv a dortíků a zároveň si dát lehčí oběd ve formě polévky či pečené brambory (pro toto velmi typické jídlo byl vyšlechtěn speciální druh extra velkých brambor).

Podobné uspořádání má návštěvnické centrum i v Lochcarronu, či v Johnsons of Elgin. Ve chvíli, kdy nevíte, nebo se rozhodujete KTEROU z těch mnoha neuvěřitelných látek si máte pořídit, je taková přestávka na kávu perfektním relaxem mysli zaplavené spoustou vjemů. Navíc pokud nemáte takový obchod s látkami vyloženě za rohem a musíte k němu déle cestovat, je kavárna perfektním útočištěm, takže se moc těšíme, až jednou podobný koncept bude i u nás!

V Lintonu jsem strávily spoustu času vybíráním mezi metráží, ale přiznáváme, že i lovením pokladů ze zbytkového koše, nad odstřižky v délce 1 m (tzv. skirt lenhghts), díky kterým jsme získaly neskutečné poklady za skvělé ceny. (Už se těšíte na naše šití z buklé? My moc!)

Kromě zábavy a nakupování jsme náš výlet využily k práci. Jak už víte, Steh řešíme převážně on-line, s občasnými redakčními radami po Skype. Tímto způsobem se ale dost těžko probírají dlouhodobější strategie, budoucí rozvoj a koncept našich stránek… A protože se nemůžeme vidět moc často (každá jsme v jiném městě, máme práce, rodiny a další závazky), byly jsme moc rády, že jsme spoustu věcí mohly vyřešit během společného týdne.

Vybraly jsme nové zboží do e-shopu (třeba vysoce kvalitní nažehlovací výztuhy, které máme již skladem!), naplánovaly společné šití na podzim a hlavně prodebatovaly možnosti směřování našich stránek. Máme plno nových nápadů, které budou ale vyžadovat ještě více času a nasazení než dnes – takže hledáme cesty k profesionalizaci časopisu tak, abychom jako autorky udržely kvalitu i kvantitu článků bez výčitek svědomí vůči našim rodinám a pracovním povinnostem. Víc se dozvíte v průběhu podzimu.

 

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

0 0 hlasů
Article Rating
Článek pro Vás napsala Barbora Jana (07.09.2017/2:33)
Kategorie: Odstřižky..., Zdarma
Odebírat
Upozornit na
7 Komentáře
nejstarší
nejnovější
Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Michala L.
6 let

Krásné fotky.

Když se řekne Selkirk, vybavím si kočičí plemeno Selkirk Rex.
http://cfa.org/Breeds/BreedsSthruT/SelkirkRex.aspx
Neviděli jste nějakou?

Jana
Admin
6 let
Odpověď na komentář  Michala L.

Kočku jsem viděla akorát tuto 🙂

Miriam
Miriam
6 let

waw, to musel byť super výlet. hneď by som išla 🙂 teším sa aj výstuhám, plánujete aj iné veci od vilene (tvarovacie zažehlovacie pásky alebo framilastic)?

Jana
Admin
6 let
Odpověď na komentář  Miriam

Po těchto věcech pokukujeme u jiných dodavatelů, protože se nám zdála cena příliš vysoká…

HelaF
6 let

supr výlet, tak trošku závidím 🙂 jen v pozitivním smyslu 🙂

Jana
Admin
6 let
Odpověď na komentář  HelaF

Už plánuju opakování výletu, tentokrát s rodinou. 🙂

Trinity
6 let

Na nákup látek bych neměla peníze, ale aspoň bych se s nimi pomazlila 🙂 Ve Skotsku jsem byla jako turistka (respektive túristka) v srpnu 2006, takže při čtení článku jen nostalgicky vzdychám. Kdykoli o Skotsku slyším, tak si hned začnu broukat Loch Lomond v podání Valdemara Matušky https://www.youtube.com/watch?v=fi7HGcfmAAg . Já se pořád chystám do muzea hedvábí, ale tajně doufám, že se mi podaří někde splašit dalších 9 osob, abychom měli jako skupina umožněnu i návštěvu tkalcovny. Když jsem se teď dívala na jejich stránky, tak také prodávají sadu 50 vajíček, ze kterých si může člověk doma vypěstovat housenky a dostat… Číst vice »

7
0
Děkuji za vaše názory, prosím komentujte.x