4.9.2017 | Barbora | 8 komentářů

FBA a oversized oděvy

Nebojte, nemáme chybu hned v názvu článku. Divný nadpis není překlep, ani ho nezpůsobil redakční šotek. Je to anglická zkratka, která se komplikovaně a zdlouhavě překládá, takže se často používá v původním znění. Ale věřím, že většina z vás už ví, o čem je řeč. Některé FBA možná využíváte a znáte jako svou starou dobrou kamarádku, některé možná nyní zavíráte oči a říkáte si, jaká hrůza, že vás to dostihlo už i na Stehu… Což chápu, taky jsem z FBA měla hrůzu!

FBA – Full Bust Adjustment – tento termín a zkratka se hojně používá v celé anglicky mluvící šicí blogosféře, u nás se tato technika překládá jak o úprava střihu pro velké (plné) poprsí.

Většina střihů, ať již klasických (Burda a spol.) nebo i od nezávislých designérů, totiž používá ke konstrukci střihů určitý typ průměrné postavy. A co se prsou týče, tak průměrem je přibližně košíček velikosti B. Takže pokud jste ta šťastná a nosíte podprsenku průměrné velikosti B, neměla byste mít větší ani menší problém a střih by vám měl přes prsa sedět. Pokud máte prsa větší velikosti, měla by úprava FBA být vaším standardem.

Já se do ní dlouhou dobu nechtěla moc dopodrobna pouštět, protože se mi zdála zbytečně složitá. Znáte to – s vypětím všech sil natisknete několik desítek stránek pdf střihu, slepíte je, vystříháte a měly byste jej znova rozstříhat? Tak to ne! To to radši rozšířím trochu po straně… Když mi chybí na obvodu dva centimetry, tak do každého bočního švu přidám půl cenťáčku a už se do toho přeci vejdu… Cože? Aha! Ono to má rukávy… To se mi rozjedou průramky… A sakriš! Hmm, tak přidám centimetr na středu předního i zadního dílu… Cože? Límec? Tak to bych ho pak musela taky upravit… Hmm, tak to udělám tak trochu doztracena… Ty dva centimetry tam nějak od oka vmáčknu…Taky se slyšíte? 🙂

Jenže pro dobře padnoucí oděv tudy cesta nevede.

FBA je zkrátka zásadní úprava, které se raději nevyhýbejte a věnujte jí pár hodin a pár metrů zkušební látky. Jakmile jí přijdete na kloub a zjistíte, že takto upravené střihy sedí líp, stane se pro vás něčím naprosto přirozeným a nijak složitým. Potřebujete ji převážně u vypasovaného oblečení, tam je to jasné a logické.  Možná vás teď napadá, proč řešit FBA u oversized oblečení… Když je něco velkého, tak se do toho pár centimetrů přeci vejde a ztratí se to v té nadměrnosti, ne? NE!  Když totiž uděláte FBA u oversized šatů, do kterých se přes obvod prsou normálně vejdete, protože mají velké přídavky na volnost, najednou vám padnou tak trochu jinak. Líp…

Ty oversized šaty, které se vám tak líbí na štíhlé modelce s prsama “nulanulanic”, která vypadá, že by pod šaty ještě mohla schovat druhou kolegyni, vám, pokud nosíte podprsenku třeba 75G a třeba i jste podobně štíhlá, takhle nikdy sedět nebudou.

Stane se totiž něco podobného jako na následujícím náčrtu.

Nedávno jsem se pustila do Charlie kaftanu od Closet Case Patterns. Líbila se mi verze A – krátká a se záševky. Ale nebyla jsem jistá velikostí.

Podle tabulky velikostí a hotového oděvu jsem se nakonec rozhodla pro velikost č.12. Ta je pro míry 97/79/102 a hotový oděv má přes prsa 112 cm a přes boky 114 cm. V mé oblíbené podprsence mám přes prsa 102 cm, což je o 5 víc než je ve velikosti 12. (Ano, mohla bych střihnout 14, ta je pro horní obvod 102 cm, ale to bych pak měla volné všude jinde, navíc se tím zvětší i průramky a není to zkrátka to pravé ořechové.)

Takže o oněch 5 cm potřebuji rozšířit střih přes prsa, ale jelikož budu úpravy dělat jen na jedné polovině střihu, tak 5 rozdělím napůl a vyjde mi tedy úprava o 2,5 cm.

A jak tedy na to?

Tuto úpravu vám nyní ukážu konkrétně na střihu pro Charlie kaftan ve variantě B s řasením (variantu A jsem nestihla nafotit, tak si takto aspoň upravím tuto druhou verzi, protože kaftan je opravdu moc fajn), ale můžete ji použít i na jiné šaty či topy.

Jako první je potřeba na střihu najít prsní vrchol. To uděláte tak, že si papírový střih přiložíte na sebe (vezměte v úvahu přidané švové přídavky), přidržíte si ho na rameni, zarovnáte na středu hrudníku a uděláte značku v místě prsního vrcholu – červený křížek.

A pak už budeme kreslit linky, stříhat a posouvat.

  1. Nejprve si odstraníme přinechaný rukáv a to tak, že boční šev protáhneme rovně nahoru.
  2. Z prsního vrcholu spustíme rovnoběžnou linku se středem předního dílu až k dolnímu lemu.

3. Prsní vrchol si spojíme s bodem na rukávu. Tento bod může být v některých střizích naznačený, pokud není, tak si většinou nějaký načrtnu přibližně v polovině.

4. Prsní vrchol si spojíme s bodem kousek pod rozšířením pro rukáv

5. Jako poslední budeme potřebovat linku kolmou na linku číslo 2. Tu jsem si v tomto případě udělala těsně nad vyznačeným místem pro řasení, protože celé řasení budu chtít posunout trochu dolu, abych ho neměla hned pod prsy. Podél této linky totiž budeme střih prodlužovat. Na následujících fotografiích ji mám označenou zeleným fixem.

Takto nalinkovaný střih už můžeme rozstříhat. Jako první je třeba odstřihnout rukávek podle fialové linky č. 1., poté od spodního lemu rozstřihneme modrou linku č. 2 až k prsnímu vrcholu a z něj pokračujeme po lince č. 3 až ke kraji, kde byl rukávek – v tomto místě nesmíme papír úplně rozstřihnout, je potřeba nechat pár milimetrů, na kterých se bude střih hýbat. Linku č. 4 rozstřihneme pro změnu v opačném směru – z bočního švu k prsnímu vrcholu, kde také nedostřihujeme až do konce a necháme pár milimetrů.

Jako úplně poslední si nastřihneme ještě zelenou linku, která vede od středu předního dílu kolmo na linku č. 2. Tu stříháme od středu k jejich průsečíku.

Takto rozstříhaný střih vypadá jako na následujícím obrázku.

Celou rozstříhanou část střihového dílu je vhodné  podložit papírem a napolohovat tak, abychom dostaly potřebné rozšíření. Vše názorně vidíte na následujícím obrázku. Podstatných je těch 2,5 cm, o které jsme potřebovaly střih přes prsa rozšířit.

Mezi rozstřiženou linkou č. 4 nám vznikne záševek. Všude jinde se volný prostor stává součástí střihu.

Na následujícím obrázku můžete porovnat, jaký rozdíl vzniká při různě velkých FBA – na levé části fotky je upravený střih o 2,5 cm, v pravé části fotky můžete vidět úpravy FBA o 1,7 cm na stejném kaftanu, ale variantě A se záševky. V prvním případě se střední část prodloužila o 4,5 cm a ve druhém pouze o 3 cm. Je zde právě vidět závislost – čím víc rozšiřujeme, tím víc musíme prodlužovat.

Problematice FBA se zcela jistě budeme věnovat i v některém z příštích článků, kdy si ukážeme, jak například postupovat, když jsou ve střihu různé typy záševků.

Článek pro Vás napsala Barbora (04.09.2017/1:46)

Leave a Reply

8 Komentáře "FBA a oversized oděvy"

Upozornit na
avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 
Třídit dle:   nejnovější | nejstarší
Ema
Host

Hmm, tak to v životě nedokážu … 🙁

Petra
Admin

Navíc jakmile uvidíte ten rozdíl v padnutí, bude vám jasné, že vám tahle operace ušetřila mnoho další práce. Nijak se nebojte a směle do toho 🙂

Michala L.
Host

Jsem ve stadiu odhodlávání se tuhle úpravu vyzkoušet. Jak nejlépe určit, ze kterého střihu vycházet? Podle burdovských tabulek odpovídám horní polovinou těla velikosti 40 (horní obvod, přední délka do pasu i hloubka prsou, obvod pasu mám o půl velikosti až velikost menší), nicméně záda mám o tři velikosti menší, pokud jde o šířku, a co do délky odpovídající spíš zkráceným velikostem (a to měřím normálních 170 cm).

Spaci
Člen

Báro, díky, tohle je pro mě přínosné. Zajímal by mě váš Charlie, ukážete ho? Zvažovala jsem ho, v té modré “produktové” variantě je krásný, ale nakonec zvítězil kvůli ceně seamworkácký Mojave.

PetraH
Člen

Právě si šiju vypasovaný kabát a poprvé jsem udělala pořádně, tak jak se má (i dle vašich návodů), úpravu FBA. Výsledek je neuvěřitelný, zkušební model sedí perfektně! Konečně jsem pochopila, kde se předtím braly ty faldíky v podpaždí… :-))

wpDiscuz