29.8.2017 | Jana | 3 komentáře

Začišťování délky sukně II. Krinolínová páska

V minulém článku jsme si pověděly něco málo o tom, jak lze sukni založit a proč a jak vyztužit její dolní okraj. Dnešní pokračování bude o dalším velkém “tužícím” tématu, krinolínové pásce. Původně se dělala z koňských žíní, dnes už je plastová. Jedná se vlastně o mřížku, která má za úkol zpevnit lem. Vyrábí se v různých šířích a dvou základních tuhostech. Tu tužší však nepoužívejte (není ani dobře sehnatelná), protože má tendenci se prokreslovat na horním okraji. Místo toho raději použijte širší pásku.

Proč vlastně pásku používat?

Pásku použijte jako “vylepšenou” verzi výztuhy záložky. Sukně se bude mnohem lépe nést. Klasicky se používá do širokých sukní, profitovat z jejího použití mohou však i sukně ne zas tak široké. (Pokud použijete pásku, záložky již není třeba tužit).

Vlevo šaty bez pásky, vpravo již páska přidána.

Jakou pásku zvolit a jak ji všít

Při použití v dolních lemech sukně se nejčastěji používají šíře 4,5-5 cm a 7,5-8 cm. Pokud s okraji vyztuženými krinolínovou páskou začínáte, volte spíše užší ze zmíněných šíří, abyste si na bohatost sukně na běžné nošení zvykly. Pro slavnostnější příležitosti a těžké látky se hodí páska širší.

Velmi podobné krinolínovým páskám do oděvu jsou modistické krinolíny. Pokud všíváte pásku do oděvu, je potřeba, aby u pásek širších než 4 cm byla na jednom okraji zatahovací šňůrka, která vám usnadní život při všívání do kolových sukní.

Pro všití krinolínové pásky do lemu sukně můžeme zvolit několik způsobů, ale vždy je potřeba dbát na to, aby se páska nedostávala do přímého styku s kůží, protože je poměrně drsná.

Při všívání pásku také nikdy nenatahujte, po všití se vrátí do původního tvaru a tím se zdeformuje dolní lem sukně!

Nejjednodušší způsob, jak pásku všít, je následnující: přiložíte ji na líc sukně, obě vrstvy prošijete asi 1,5 cm od okraje a krinolínovou pásku přetočíte do rubu, kde ji přišijete v horním okraji, jako je to na fotce níže (postup, kdy je krinolinová páska všita do podšívky je fajn tam, kde se bojíte prokreslení pásky do líce).  Vzhledem k tomu, že páska není skrytá celá pod přídavkem, tak tuto variantu volte jen u podšitých sukní.

Další způsob je ten, kdy je páska celá překryta záložkou. Osobně dávám přednost této variantě i u podšitých sukní.

  • U záložky při prostém přehnutí okraje sukně všijte pásku při dolním okraji na záložku a na horním ji můžete přichytit při přišívání okraje záložky. U sukní s dolním okrajem do oblouku lehce stahujte okraj se šňůrkou tak, aby se páska natvarovala. Páska se stáhnutím trochu rozšíří, takže se nesnažte nejdříve našpendlit a pak stáhnout, nefunguje to. Nakonec se doporučuje šňůrku vytáhnout, ale já to třeba nedělám. 🙂

  • U záložky, na kterou jste přišily extra pruh, pásku přišijte na švové přídavky. Dále je postup stejný.

Začištění okrajů krinolínové pásky

Pokud byste krinolínovou pásku prostě přestřihly a přeložily okraj přes sebe, jednotlivá vlákna by se dostala látkou ven a dost nepříjemně píchala a/nebo vylézala na povrch. Z toho důvodu je potřeba konce přes sebe položit a ošetřit nějakým tenkým materiálem ve více vrstvách (třeba podšívkovinou). Ideální jsou 2-3 vrstvy, které na konce pásky přišpendlíte a přešijete na stroji entlem nebo v ruce tužícím stehem (jak je to na fotografii).

Většinou přišívám pásku k celému dolnímu lemu, skončím kus před budoucím překrytem a pak okraje přeložím a podložím. Díky tomu budete vědět, že máte správnou délku pásky.

Kde pásku sehnat?

Třeba v našem obchodě! Sehnat kvalitní a cenově přijatelnou pásku byl jedním z našich hlavních úkolů, protože u nás dostupné pásky buď nemají na okraji šňůrku, nebo jsou poměrně drahé.

*

Dnešní článek je zároveň tím posledním v prázdninovém režimu a od příštího týdne se zase můžete těšit na dva články týdně (v pondělí a čtvrtek). A máte se na co těšit! Příští týden začneme například reportáží z naší cesty za skotským textilním bohatstvím.

 

Uložit

Článek pro Vás napsala Jana (29.08.2017/11:50)

Leave a Reply

3 Komentáře "Začišťování délky sukně II. Krinolínová páska"

Upozornit na
avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 
Třídit dle:   nejnovější | nejstarší
Janina
Člen

No tedy, vypadá to docela složitě.. Budu teď šít svatební šaty, a sukně je z velmi splývavé látky s elastanem, bude mírně rozšířená – určitě ji podrazím hedvábím, ale jestli se odvážím všít krinolínovou pásku, ač to vypadá na citronových šatech dokonale, to nevím… Moc děkuji za podnětný článek.

wpDiscuz